Floresan Lamba Yasağı 2023’te Başlıyor

Birçok endüstride, kamuda ve özel mülklerde kullanılan floresan lambalar yasaklanıyor. Avrupa Birliği, olumsuz çevresel etkileri nedeniyle 2023’ten itibaren T5 ve T8 floresan lambaları tamamen yasaklamayı hedefliyor. LED panel ve LED tüp gibi ışıkların T5 ve T8 floresanların yerini alması bekleniyor.

Floresan Lamba Yasağı 2023’te Başlıyor
01.12.2022
3.391
A+
A-

Birçok endüstride, kamuda ve özel mülklerde kullanılan floresan lambalar yasaklanıyor. Avrupa Birliği, olumsuz çevresel etkileri nedeniyle 2023’ten itibaren T5 ve T8 floresan lambaları tamamen yasaklamayı hedefliyor.

T5 ve T8 floresan lambaların sonu beklenenden daha erken geliyor. RoHS direktifinde yapılan yeni değişiklikle 25 Ağustos 2023 tarihinden itibaren AB ülkelerinde T8 ve T8 floresan lambaların satışına yasak geliyor. Tasarruflu ampul olarak bilinen kompakt floresan lambalar da bu kapsamda yasaklanıyor.

Floresan aydınlatmaların piyasaya sürülmesiyle ilgili yasak daha önce Eylül 2023’te başlayacak şekilde planlanmıştı. Yapılan değişiklikle bu tarih öne çekilmiş oldu.

Enerji tüketimi söz konusu olduğunda floresan lambalar zincirin en üstünde yer alıyor. Bu nedenle yasak ilk olarak onlara uygulanıyor.

Hali hazırda kurulu olan floresan lambaların kullanımıyla ilgili bir yasak bulunmuyor. Belirtilen tarihten sonra stokta olan floresan lambaların satışına devam edilecek olsa da yeni üretim olmadığından hızlı bir şekilde dolaşımdan çekilecektir. Bu da arızalanan lambaların yerine yenisinin bulunamayacağı anlamına geliyor.

Otoparklar, parklar, okullar, ofisler ve depolar halen bu modası geçmiş aydınlatma teknolojisini kullanıyor. Ticari yapıların yaklaşık olarak yüzde 40’ında T8 floresan lambaların kullanıldığı tahmin ediliyor. Bu da T5 yasağıyla birlikte değerlendirildiğinde birçok işletmenin lambalarını değiştirmek zorunda kalacağını net bir şekilde gösteriyor.

Aydınlatma dönüşümünün erkenden planlaması maliyet açısından önemli bir avantaj getirebilir.

Verimsiz ışık kaynaklarına uygulanan yasağın enerji verimli aydınlatma çözümlerinin kullanımının artmasına yol açması bekleniyor. Floresan lamba yasağı, iyi aydınlatma çözümlerinin uygulanması yoluyla emisyonları azaltmaya yardımcı olabilir.

LED panel ve LED tüp gibi ışıkların T5 ve T8 floresanların yerini alması bekleniyor. Floresan lambaların yerini alan LED’ler, yalnızca çevre üzerinde olumlu etki bırakmakla kalmayacak uzun vadede enerji giderlerinin azaltılmasına da yardımcı olacak. Diğer bir taraftan LED’ler çok az bakım gerektirdiğinden insan gücünden ve zamandan da tasarruf sağlanacaktır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.