Marka Tescil Başvurusu

Marka, bir işletmenin ürün veya hizmetlerini, diğer işletmenin ürün ve hizmetlerinden ayıran isim, slogan, şekil ya da her türlü işarettir. Marka tescili, ürün ya da hizmetlerinde markasını kullanan gerçek marka sahiplerini koruyan bir sistemdir.

Marka Tescil Başvurusu
12.06.2018
778
A+
A-

Marka, bir işletmenin ürün veya hizmetlerini, diğer işletmenin ürün ve hizmetlerinden ayıran isim, slogan, şekil ya da her türlü işarettir. Marka tescili, ürün ya da hizmetlerinde markasını kullanan gerçek marka sahiplerini koruyan bir sistemdir.

Günümüzde, bazı şirketlerin marka değerleri milyar dolarlar ile ölçülmektedir. Marka değeri, bir şirketin sahip olduğu en büyük varlıktır. Bir markanın değeri, şirketin mali varlıklarının 5 hatta 10 katı olabilir.

Markanın korunması, iş ya da ürün geliştirme aşamasından itibaren önemsenmelidir. Markanın korunması tescil ile mümkündür. İleride ortaya çıkabilecek marka ihlallerinin önüne geçebilmek için, markanın koruma altına alınması gereklidir.

Tescil edilmiş markalar ile “com.tr” uzantılı alanadı kaydı yapmak mümkündür. Firmanızın bu uzantılı alanadı üzerinden hizmet vermesi, müşterileriniz üzerinde güven duygusunun oluşmasına yardımcı olacaktır.

Marka tescilinde en önemli koşul, isim ya da işaretin ayırt edici nitelikte olmasıdır.

Aydınlatma sektöründe, üreticiler, ürün ve hizmetlerini marka tescili ile koruma altına almaktadır. Aydınlatma markalarının tesciline ilişkin bir kaç veri paylaşmak gerekirse, 2000 yılından 2010 yılına kadar 121 marka tescil başvurusu yapılmışken, 2010 yılından 2018 yılına kadar 450’ye yakın başvuru yapılmıştır.

Geçmişten günümüze, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından sunulan kayıtlar incelendiğinde, aydınlatma firmaları ya da gerçek kişiler tarafından yapılan tescil başvurularının her yıl arttığı, en çok başvurunun 73 marka ile 2017 yılında yapıldığı görülmektedir.

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilmemiş marka, yasal olarak size ait değildir. Bu sebeple markayı tanıtmadan önce tescil etmek, sonrasında yaşanacak hak kayıplarının önüne geçmek için alınacak iyi bir tedbirdir.

Marka tescili, başvuru tarihinden itibaren 10 yıl koruma sağlar. Bu süre, bittiğinde 10’ar yıllık dönemler halinde yenilenebilir.

Başvuru için bir ticari işletmenizin bulunması gerekmez, gerçek kişiler de marka tescil başvurusu yapabilir.

Aydınlatma Portalı bünyesinde anlaşmalı Patent Bilirkişisi, Marka ve Patent Vekili bulunmaktadır. Üye firmalara ve ziyaretçilerine marka tescili hizmeti vermektedir.

Marka tescil başvurunuzu aşağıdaki form aracılığıyla kolayca yapabilirsiniz. Formu doldurmanızın ardından, sizinle iletişime geçecek, süreç hakkında bilgi verecek ve başvuru türünüze göre ücret bilgisini ileteceğiz.


Marka tesciline ilişkin sorularınızı yorum bölümü aracılığıyla bize iletebilirsiniz. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.