Okul ve Sınıflarda Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Okul ve sınıflar, öğrenme ortamını geliştirmek için iyi bir aydınlatmaya ihtiyaç duyar. İyi aydınlatma öğrencilerin kendilerini okulda güvende hissetmelerini sağlarken, okulun marka itibarını da güçlendirir.

Okul ve Sınıflarda Aydınlatma Nasıl Yapılır?
20.10.2017
2.317
A+
A-

Okul ve sınıflar, öğrenme ortamını geliştirmek için iyi bir aydınlatmaya ihtiyaç duyar. İyi aydınlatma öğrencilerin kendilerini okulda güvende hissetmelerini sağlarken, okulun marka itibarını da güçlendirir.

Yapılan pek çok araştırmada, aydınlatmayla öğrencilerin sınıflardaki performansının desteklenebileceği ortak sonucuna varılmıştır.

Genel itibariyle okullarda elektirik tüketiminin yaklaşık %30’u aydınlatmalardan kaynaklıdır. İyi öğrenme koşullarının oluşturulması, enerji tasarrufundan önce düşünülmelidir. Çünkü, aydınlatma öğrencilerin öğrenmelerine yardımcı olabilir.

Öğrencilerin günün büyük bir kısmında vakit geçirdiği, öğrenmeye odaklandığı sınıflarda 250 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Öğretmenin bulunduğu alana dikkat çekebilmek, öğrencilerin konsantrasyonuna katkı sağlamak için burada 750 lüks seviyesinde aydınlatma yapılabilir.

Projeksiyon sistemleri ve akıllı tahtaların sınıflarda yer almasından sonra, kontrol sistemlerine ihtiyaç duyuldu. Kontrol sistemleri sayesinde bazı ışıklar istenildiği zaman kısılabiliyor veya tamamen kapatılabiliyor.

Okul ve sınıfların aydınlatılmasında diğer önemli konular da flicker ve kamaşmadır. Flicker ve kamaşma etkisi öğrencileri rahatsız etmenin ötesinde göz yorgunluğu, baş ağrısı gibi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu durumun öğrenmeyi olumsuz etkileyeceği oldukça açıktır.

LED aydınlatma sistemleri, okul ve sınıfların aydınlatılması iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemler, enerji etkin aydınlatma sağlamakta ve bakım maliyetlerini en aza indirgemektedir. Bu sayede maliyetlerde ciddi tasarruf elde edilmiş olmaktadır.

LED aydınlatma sistemleriyle elde edilen homojen aydınlık, gölgeleri en aza indirir ve görünürlüğü geliştirir. Çeşitli durumlarda aydınlatma seviyeleri kolayca değiştirilebilir. Uzaktan izleme ve yönetim sistemleriyle daha az kesinti yaşanır. Bu sayede okulda güvenlik arttırılmış olur.

Sınıfların aydınlatılmasında genellikle LED panel, lineer aydınlatma ve spot aydınlatmalar tercih edilmektedir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Abdulla dedi ki:

    😂👌