Tasarruflu Ampul Yasağı İçin Geri Sayım Başladı

Avrupa Birliği düzenlemeleri uyarınca; tasarruflu ampul olarak da bilinen kendinden balastlı kompakt floresan lambalar, 2700 lümen üzerindeki lineer halojen lambalar, düşük voltaj reflektörlü halojen lambalar ve düşük performanslı LED lambalar, 1 Eylül 2021’den sonra tamamen yasaklanıyor.

Tasarruflu Ampul Yasağı İçin Geri Sayım Başladı
18.06.2021
2.566
A+
A-

Avrupa Birliği, verimli ve iklim dostu aydınlatma için tedbirleri artırıyor. Bu tedbirler kapsamında geleneksel lambaların kademeli olarak kullanımdan kaldırılması planlanıyor.

Avrupa Birliği düzenlemeleri uyarınca; tasarruflu ampul olarak da bilinen kendinden balastlı kompakt floresan lambalar, 2700 lümen üzerindeki lineer halojen lambalar, düşük voltaj reflektörlü halojen lambalar ve düşük performanslı LED lambalar1 Eylül 2021‘den sonra tamamen yasaklanıyor.

Yasakların ilk aşaması 1 Eylül 2021 tarihinde devreye giriyor. Bu kapsamda kompakt floresan lambalar ve bazı halojen lambaların piyasaya arzı engelleniyor. İkinci aşama 1 Eylül 2023 tarihinde başlıyor ve T8 floresan lambalar ile birlikte bazı halojen kapsüllerin arzını kısıtlıyor.

Söz konusu yasak yalnızca piyasaya arzı engelliyor. Üreticiler, ithalatçılar ve perakendeciler, stokta bulunan ürünleri stoklar tükenene kadar satmaya devam edebilir.

Hükümet ve çeşitli basın kuruluşları tarafından yapılan açıklamalar halojen ampullerin Eylül’den itibaren tamamen yasaklanacağı şeklinde anlaşılsa da bazıları 2023 yılına kadar piyasaya arz edilebilir. Benzer şekilde floresan ampullerin arzı da Eylül’de yasaklanmıyor. Yalnızca kompakt floresan ampuller yasak kapsamına alınıyor. Sonraki süreçte Eylül 2023’ten itibaren yalnızca bazı uzunluklardaki T8 floresan lambalar yasaklanıyor.

Benzer şekilde 2009 yılında akkor ampullerin arzı aşamalı olarak yasaklanmıştı. Bu dönemde yasaklar uygulamaya konulduğunda birçok itiraz vardı. İtirazların temelini alternatif ampullerin daha yüksek satın alma maliyetine sahip olması oluşturuyordu. Günümüzde ise böyle bir endişe söz konusu değil. Çünkü LED lambalar, kompakt floresan lambalara göre daha ucuza alınabilir.

Özel lambalar ve uygulamalar için yönetmelikte çeşitli muafiyetler bulunuyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.