LED Sokak Aydınlatmaları Yarasaların Av Aktivitelerini Bozuyor

Almanya’da Hayvanat Bahçesi ve Yaban Hayatı Araştırma Enstitüsü’nden (IZW) Christian Voigt ve Daniel Lewanzik tarafından yapılan araştırmada LED’lerin şehir yarasalarının av yetenekleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu fark edildi.

LED Sokak Aydınlatmaları Yarasaların Av Aktivitelerini Bozuyor
22.09.2016
514
A+
A-

Geleneksel aydınlatmalardan LED aydınlatmalara hızlı dönüşün, kentsel alanlarda yaşayan yarasaların aktiviteleri üzerindeki etkileri bir çalışma ile ortaya koyuldu. Almanya’da Hayvanat Bahçesi ve Yaban Hayatı Araştırma Enstitüsü’nden (IZW) Christian Voigt ve Daniel Lewanzik tarafından yapılan araştırmada LED’lerin şehir yarasalarının av yetenekleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu fark edildi.

Böeklerle beslenen yarasaların, LED aydınlatmaların geleneksel sokak aydınlatmalarına göre daha az böceği kendine çekmesi sebebiyle, av ve beslenme fırsatlarının ellerinden alındığını gösterdi. Ancak araştırmada ışığa toleranslı yarasaların enerji verimli LED ışıklardan yararlandığına da dikkat çekildi.

Geleneksel civa ampullü aydınlatmalar geniş bir dalga boyunda ışık oluşturduğından, geceleri böcekler için daha çekici hale gelebiliyor. LED’ler ise geleneksel ışık kaynaklarına göre daha az böcek çekiyor.

Araştırmacılar Almanya’da şehirlerarası yollarda bulunan 46 sokak aydınlatması üzerine yarasa kaydedici düzenek kurdu. Bu düzenek yarasaların geleneksel ve LED sokak lambaları üzerinde varlığını hissedip kayıt altına alabiliyordu. Kayıtlara göre LED lambalar etraından yarasaların av faaliyetleri %45 oranınd azaldığı görüldü. Buna ek olarak ışığa dayanıklı yarasa türlerinin aktivitelerinde ise dört buçuk kat artış görüldü. Ancak ışığa dayanıklı yarasaların da böcekleri avlamak için uzun mesafeler kat etmek zorunda kalması, bu durumdan olumsuz etkilendikleri şeklinde yorumlanıyor. Çünkü bu göçler, kentsel ortamlarda yerel yarasa topluluklarının içinde tür kompozisyonunun değişmesine sebep olabilir.

Araştırmacılar, LED ışıkların kullanılmasının hem yarasa aktivitelerinde hem de böcek popülasyonları üzerine önemli etkiye sahip olduğunu söyledi.

BizLED Bureau

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.