Elektrik Faturası Hesaplama

Elektrik faturası hesaplamak, evde ya da iş yerinde ne kadar enerji tükettiğinizi ve bunun maliyetini bilmek için oldukça önemlidir. Kademeli tarife sistemi ve güncel fiyatlar hakkında bilgi sahibi olarak, bütçenizi daha iyi yönetebilir ve enerji tüketiminizi optimize edebilirsiniz.

Elektrik Faturası Hesaplama
31.05.2024
251.527
A+
A-

Elektrik faturası hesaplamak, evde ya da iş yerinde ne kadar enerji tükettiğinizi ve bunun maliyetini bilmek için oldukça önemlidir. Kademeli tarife sistemi ve güncel fiyatlar hakkında bilgi sahibi olarak, bütçenizi daha iyi yönetebilir ve enerji tüketiminizi optimize edebilirsiniz.

Elektrik faturasını hesaplamak için elektrik tüketimini birim elektrik maliyetiyle çarpmak yeterlidir. Belirli bir tüketime kadar farklı, sonrasında farklı fiyatın uygulandığı kademeli tarife sisteminde daha karmaşık bir hesaplama yapmak gerekir.

Elektrik tüketimi, bir enerji birimi olan kilowatt saat (kWh) ile ifade edilir. Elektrik tüketimi, elektrik sayacı üzerinde okunan son değerle ilk değer arasındaki farktır. Bir önceki faturadaki tüketime bakarak sonraki aylar için öngörüde bulunmak da mümkündür.

Elektrik maliyeti, elektrik piyasalarının düzenlenmesinden sorumlu Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir. Tüketiciye yansıyan elektrik fiyatına etki eden ek bedel ve vergiler de aynı kurum tarafından düzenlenir. Elektrik üretiminde kullanılan enerji kaynaklarında dışa bağımlı olmamız nedeniyle döviz kurları, elektrik maliyeti üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Ülkemizde 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle Verimlilik Odaklı Kademeli Tarife adı verilen yeni uygulamaya geçiş yapılmıştır. Bu uygulama kapsamında tüketim miktarı aylık 150 kWh’e kadar olan aboneler için daha düşük, 150 kWh’ten fazla olan aboneler için daha yüksek fiyat yansıtılmaktadır. Uygulamada tüketim miktarı ne kadar olursa olsun ilk 150 kWh tüketim için düşük fiyattan hesaplama yapılmaktadır. Kalan tüketim miktarı için yüksek fiyat uygulanmaktadır.

Örneğin; aylık 190 kWh tüketime sahip bir abonenin faturası hesaplanırken 150 kWh tüketim için ilk kademeden, kalan 40 kWh tüketim için ikinci kademeden hesaplama yapılır. İki tutar toplanarak fatura tutarı bulunur.

Güncelleme: 1 Şubat 2022 tarihi itibariyle düşük tarife sınırı günlük 7 kWh‘e, aylık 210 kWh‘e yükseltilmiştir.

Güncelleme: 1 Mart 2022 tarihi itibariyle düşük tarife sınırı günlük 8 kWh‘e, aylık 240 kWh‘e yükseltilmiştir. KDV oranı yüzde 18‘den yüzde 8‘e indirilmiştir.

Güncelleme: 1 Nisan 2022 tarihi itibariyle Sanayi grubu tüketicilere yaklaşık olarak yüzde 20 oranında zam gelmiştir.

Güncelleme: 1 Haziran 2022 tarihi itibariyle Mesken tüketicilerine yüzde 15, sanayi ve ticarethane abonelerine ise yüzde 25 oranında zam yapılmıştır.

Güncelleme: 1 Eylül 2022 tarihi itibariyle Mesken abonelerinin tarifesine yüzde 20, Ticarethane abonelerinin tarifesine yüzde 30, Sanayi abonelerinin tarifesine ise yüzde 50 zam yapıldı.

Güncelleme: 1 Nisan 2023 tarihi itibariyle tüm abonelerinin tarifesine yüzde 15 oranında indirim yapıldı.

Güncelleme: 1 Ocak 2024 tarihi itbariyle sanayi ve ticarethane sınıfındaki abonelere tüm vergiler dahil yüzde 22 oranında zam yansıtıldı. Mesken abonelerinin fiyatlarında bir değişiklik yapılmadı. Mesken abonelerinde KDV oranı %8’den, %10’a, sanayi ve ticarethane abonelerinin KDV oranı %18’den %20‘ye yükseltildi.

Elektrik faturası hesaplama aracı yardımıyla elektrik faturanızın ne kadar geleceğini kolayca hesaplayabilirsiniz. Hesaplama aracının en üstündeki alanda tüketim miktarı bölümüne kWh cinsinden toplam tüketiminizi yazmanız yeterlidir. Hesaplama, herhangi bir butona basmadan otomatik olarak yapılacaktır.

Mesken abonelerine uygulanan kademeler ve maliyetleri önceden tanımlanmıştır. Bu maliyetler elektrikteki fiyat değişimlerine göre belirli aralıklarla güncellenmektedir. Bu nedenle elektrik maliyeti tablosu altındaki değerleri değiştirmenize gerek yoktur. Eğer bulunduğunuz bölgede farklı bir tarife uygulanıyorsa bu maliyetleri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Fatura tutarı bölümünde en alt satırda toplam fatura tutarı görünecektir. Bu tutara tüm ek bedel ve vergiler dahildir.


Enerji tüketimi ve maliyetleri hakkında bilinçlenmek, hem çevreye hem de bütçenize olumlu katkılar sağlayacaktır. Elektrik faturanızın detaylarını ve güncel tarifeleri takip ederek, gelecekteki harcamalarınızı daha iyi planlayabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 87 Yorum
 1. Cengiz Batı dedi ki:

  Kaç gündür doğru hesaplama yapan bir yer arıyorum. Sonunda buldum. Diğer siteler hala eski sisteme göre hesap yapıyor. Bir tek burada kademeli tarife hesabı bulunuyor. Sayenizde önümüzdeki ay ne kadar fatura geleceğini biliyorum. Elinize sağlık arkadaşlar…

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Cengiz Bey, değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

   1. Ali Yüksel dedi ki:

    Merhabalar, Elektrik faturamız 42 günlük geldi. Dolayısıyla 350 kW gibi bir kullanım oldu ve 518 lira fatura geldi. 30 günlük fatura olsa 240 kW sınırı geçilmeme ihtimali vardı. Bunu adamlara anlatamıyoruz. Hepsi benim işim değil deyip çıkıyor.

    1. Emre Yılmaz dedi ki:

     Merhaba Ali Bey, elektrik faturası kademe hesabı yapılırken aylık değil günlük hesap yapılıyor. Bizim hesaplama aracımızda aylık 240 kWh sınır belirtilse de aslında günlük 8 kWh şeklinde uygulanıyor. Sizin örneğinizde 42 günlük fatura için 336 kWh’ten fazlası için yüksek kademeden hesaplama yapılır. Bu yüzden sizin faturanızda kademeyle ilgili bir sorun olmaması gerekiyor.

 2. Selçuk Yakın dedi ki:

  Merhaba,

  Hesaplama için teşekkür ederiz. 2022 yılında 3 zamanlı tarife uygulaması kalkmış mı oluyor ozaman ?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Selçuk Bey, 3 zamanlı tarife uygulaması devam ediyor.

 3. Bektaş dedi ki:

  3 zamanlı tarife nasıl hesaplanacak

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Bektaş Bey, hesaplama aracımız 3 zamanlı tarifeyi de hesaplayacak şekilde güncellenmiştir.

  2. Bilal dedi ki:

   Merhaba 3 zamanlıdan tek zamanlıya alabiliyor muyuz?

   1. Emre Yılmaz dedi ki:

    Merhaba Bilal Bey, belirttiğiniz şekilde tarife değişikliği yapabilirsiniz.

 4. Mustafa SUCU dedi ki:

  Merhaba 3028 kwh olarak gosterııyor ve 3781 odeme diyor yukarıdaa hesapladığımda 6134 tl cıkıyor nerede yanlış yapıyorum teşekkürler.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey, bu ayki faturanın bir kısmı eski tarifeden bir kısmı yeni tarifeden hesaplandı. Bu yüzden fatura tutarınız burada hesapladığınızdan daha düşük oldu. Önümüzdeki ay tüketiminiz aynı kalırsa burada hesapladığınız tutarda fatura çıkacaktır.

 5. Recai dedi ki:

  Hayırlı AkşamlarBenim Fatura 185TL Geldi Telefon Etdiğimde 28 Gün Eski Fiyatmış 5Gün Yeni Fiyatmış Toplam 33 Günlük Faturada 5.359 Yazıyor Bayan Birşeyler Anlattı He He Dedim Çünkü Anlamamıştım Ben Evde Istıcı Kulanıyorum Watt Anlamıyorum Sizden Ricam GoldmasterFanlı 1Saat Çalıştırsam Ne Kadar Yakar Veya Kaç Kıravatlı Kulanmış Olurum Teşekkür Ediyorum Sağolasın Varol

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Recai Bey, fanlı ısıtıcılar genellikle 2.000 W güce sahiptir. Elektrik tüketimini hesaplamak için aşağıdaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/elektrik-tuketimi-hesaplama-araci.html

 6. Derya dedi ki:

  Merhaba 166 kwh hesaplayinca 238 TL tutuyor KDV btv dahil mi fiyat yoksa haricy toplam tutarmi? Teşekkürler şimdiden cevabınız için iyi günler dilerim.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Derya Hanım, hesaplama sonucunda görünen tutara tüm vergiler dahildir.

 7. Müslüm serttaş dedi ki:

  Teşekkür ederim. Sizin sayenizde faturamı hesaplayabildim. Diğer sitedeki hesaplamalar yanlış çıkıyordu.

 8. Seher dedi ki:

  Tüketim miktarı hangisini yazacagiz

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Seher Hanım, elektrik faturanızda Tek Zaman (T) satırında fark sütununda yer alan tüketim miktarını girmeniz gereklidir.

 9. Serap dedi ki:

  Yalnış hesaplama yapıyorsunuz. Sadece aktif enerji bedelidir bu tutar insanları yanıltmayınız. Dağıtım bedeli (0,3294 x kWh ) + elektrik tüketim vergisi ( enerji bedelinin %5 i ) + enerji fonu ( enerji bedelinin %0.7 si ). Tüm bedellerin %18 alınarak kdv bulunur ve vergiler + dağıtım bedeli + aktif enerji bedeli toplanıp fatura çıkartılır.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Serap Hanım, EPDK’nın 31 Aralık 2021 tarihli açıklaması aşağıdaki gibidir.

   “Verimlilik odaklı kademeli tarifeye geçişle 1 Ocak’tan itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat kilovatsaat başına 1 lira 37 kuruş, aylık tüketimi 150 kilovatsaat üzeri olan mesken aboneleri için ise kilovatsaat başına 2 lira 6 kuruş uygulanacaktır.”

   Açıklamada belirtildiği gibi bu fiyatlar tüm vergiler dahil nihai fiyatlardır. Hesaplama aracında önceden tanımlanmış birim elektrik maliyetleri doğrudur.

 10. Defne dedi ki:

  Kwh yazmiyor faturada. Ya da ben bulamadım. Nerde yaziyor bu kwh tam olarak, o kadar baktım

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Defne Hanım, faturanızda Tek Zaman (Endeks) satırına bakın, burada ilk ve son okuma değerleri bulunmaktadır. En son sütunda aradaki fark yazmaktadır. Bu fark toplam elektrik tüketimizi (kWh) göstermektedir.

 11. Yaşar dedi ki:

  Merhaba ben aylık yaklaşık 400 ile 450 Kwh arası enerji tüketiyorum 400 KWh üzerinden hesapladığım da 720 tl hesap çıkıyor hesabım
  acaba doğru mu?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Yaşar Bey, hesabınız doğru.

 12. Mesut dedi ki:

  Bu hesaplamaya göre 3 zamanlı tarifede bana neden fazla geliyor .T1 106,196 KW, T2 112,104 KW, T3 67,892 KW. elektrik tüketim vergisi 29,04 TL,KDV 140,77 TL.Buradaki hesaplama ile vergileri toplarsak 653+170=823 TL. Gelen fatura 922,80 tl.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Mesut Bey, faturanızın görüntüsünü bize e-posta ile gönderir misiniz?

   https://aydinlatma.org/kunye

 13. aysel demirez dedi ki:

  Çok güzel bir proğram olmuş. Teşekkür ederim. 30 gün üzerinden hesaplama yapılmış sanırım. Bence bu proğrama gün sayısıda ilave edilmeli. Sadece bazen eksik gün hesaplanıyor mesela 27 gün oluyor

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Aysel Hanım, öneriniz için teşekkür ederim. Önümüzdeki günlerde belirttiğiniz şekilde bir güncelleme yapmayı planlıyoruz.

 14. srkn dedi ki:

  Güzel çalışma olmuş excell den hesplıyorum hata mı yaptım diye aranırken kontrol amaçlı kullandım ancak girişe ilk okuma son okuma tarihi koyup çıkan gün X 7 kw diye güncellerseniz daha makbul olucak şubat için 196 kw olacak

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey, değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Önerinizi dikkate alacağım. Yarın elektrik tarifesinde bir güncelleme olabilir. Bu değişimi yaparken hesaplama aracını belirttiğiniz şekilde revize edebiliriz.

 15. Uğur dedi ki:

  Merhaba Emre Bey, ben son faturamıda 7300 tl ödedim şimdi sisteminizden bakıyorum yine 7300 tl çıkıyor son fiyat güncellemeleri yansımadımı sisteme acaba ?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Uğur Bey, mesken kullanıcıları için hesaplama sistemimizi yeniledik. Diğer abone grupları için de gün içerisinde güncelleme yapmayı planlıyoruz.

 16. Uğur dedi ki:

  sistemde çıkan fiyatlar son kdv indirimi ile olan düzenleme fiyatlarımı acaba ?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Uğur Bey, mesken kullanıcıları için son düzenlemeye göre güncelleme yapılmıştır. KDV oranı 1 Mart 2022 tarihi itibariyle uygulandığı şekilde %8 olarak hesaplanmaktadır.

 17. yıldırım esen dedi ki:

  cok harika epdk belirledikten sonra böyle hesaplama siteleri cok önemli tebrik ediyorum

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Yıldırım Bey, değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

 18. Özgür dedi ki:

  Merhabalar. Tüketim hesaplama adresini uzun zamandır kullanıyorum ama burayı yeni fark ettim. Fark etme olayı dükkan sahibi arkadaşın cebine gelen mesaj ile oldu. Ticarethanede kademeli tarifeye geçilmiş. Tüketim hesaplama adresine baktığımda sadece mesken hesaplama olduğu ticarethane olmadığı dikkatimi çekti. Detaylı incelerken bu sayfanın linki gözüme çarptı ve burayı bulmuş oldum.
  Şimdi kademeli tarife olayı anladığım kadarı ile şu şekilde yapıyor;
  Mesken için sınır 240kwh
  Fatura kullanımı aylık 30 günlük kullanımda 240kw altı olursa faturanın tamamı alt kademe yani kW başı 1.26tl den hesaplanıyor. Ama diyelim ki 250kw kullanım oldu, burda sınırdaki 240kw 1.26tl den hesaplanıp geri kalan 10kw üst sınır olan 1.89tl den hesaplanıyor ve ikisi toplamı faturayı oluşturuyor. Aynı şekilde ticarethane de sınır 900kwh ve hesaplama aynı mesken gibi oluyor sadece birim fiyatları farklı. Doğru mu anlamışım. Eğer yanlış bir durum yoksa anladığım hesaplama doğru ise sitenin hesaplama konusunda bir sorum olacak. Eğer ben yanlış anlamış ve yanlış hesap yapıyorsam beni aydınlatın lütfen.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Özgür Bey, meskende belirttiğiniz şekilde 240 kWh’e kadar ilk kademe tarifeden, fazlası ikinci kademeden hesaplanıyor. Ticarethane tarifesinde de benzer şekilde yalnızca 900 kWh’ten sonraki kısım için ikinci kademeden hesaplama yapılıyor.

   Bu arada mesajınızdan sonra kontrol ettim. Hesaplama aracımızda 900 kWh’in üzerindeki hesaplamalar için bir hata olduğunu fark ettim. Bu hatayı düzelttim. Uyarınız için teşekkür ederim.

 19. Gökhan dedi ki:

  Gün sayısına göre hesaplama yapılırsa daha doğru sonuç verir. hesaplama sadece 30 günlük kullanımda doğrudur. (8*30=240 kw). Kontrolü epdk’daki fatura hesaplama aracından hesaplama yaptığımda 30 gün üstü, programınız sanıyorum yanlış hesaplıyor. Bir düzenlemede bunun için yaparsanız mükemmel bir bir program, elinize sağlık.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey, bu konuda bir güncelleme yapmayı planlıyorum.

 20. Eyüp dedi ki:

  Tek zamanlı tarife %10-25 arasında daha uygun. Bağlı olduğunuz elektrik idaresinden veya internet üzerinden yapılabiliyorsa internet üzerinden tarifenizi tek zamanlıya geçiriyorsunuz. Bir fatura dönemi geçtikten sonra farkı göreceksiniz.

 21. Özgür dedi ki:

  Tamda o konu için yazmıştım aslında emre bey. Leb demeden leblebiyi anladınız valla helal olsun. Hatayı fark etmeniz ve düzeltmemiz için teşekkür ediyorum bir çok kişide kafa karışıklığı oluşturacaktı. Tekrar teşekkürler çalışmanızda başarılar diliyorum.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Değerli yorumunuz ve katkılarınız için teşekkür ederim.

   1. Ddm dedi ki:

    Merhaba, bize ortalama 5 aydır elektrik faturası gelmiyor, aradım geldiler aksilik oldu fatura yine kesilemedi şimdi bu ay kesileceği söylendi. Faturamız Ay ay mı hesaplanacak yoksa tek kalemden mı? Çünkü bazı aylar klima kullandık ve tüketim fazla oldu. Doğru bir ölçüm yapılabilir mi?

    1. Emre Yılmaz dedi ki:

     Merhaba Didem Hanım, faturanız tek kalemde hesaplanır. Yani size 5 aylık bir fatura çıkacaktır. Faturanızda günlük 8 kWh’e göre kademeli tarife uygulanacaktır. Örneğin; 5(ay)*30(gün)*8 kWh=1.200 kWh’e kadar birinci kademeden, 1.200 kWh’ten fazlası için ikinci kademeden ücretlendirme yapılır.

 22. İzmirli dedi ki:

  İlk okuma ve son okuma yazılsa daha iyi anlaşılır.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, değerli öneriniz için teşekkür ederim. Bir sonraki güncellememizde bu özellik eklenebilir.

 23. faruk dedi ki:

  harika bir site. emeği geçenlere çok teşekkürler. (günçelleme yapılıyormu. ilk zamanlar gelen fatura ile hesaplar aynı oluyordu. şimdi biraz farklı çıkıyor)

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Faruk Bey, hesaplama aracı düzenli olarak güncellenmektedir. Gün sayısı farkından kaynaklanan bir farklılık olabilir.

 24. Ali Aslanverdi dedi ki:

  Çok teşekkürler başarılı bir hesaplama aracı. Emeğinize sağlık !

 25. Soner dedi ki:

  Merhaba,

  2021 senesine ait üç zamanlı ticarethane(Gündüz,puant,gece) kw bedellerini öğrenmemiz mümkünmüdür,yardımcı olabilirmisiniz.

  Syg.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Soner Bey, EPDK’nın internet sitesinde Elektrik Piyasası Tarifeler Listesi bölümünden geçmiş fiyatlara ulaşabilirsiniz.

   https://www.epdk.gov.tr/Detay/Icerik/3-0-1/tarifeler

 26. ONUR YAMAN dedi ki:

  TEŞEKKÜRLER, MART-2022 GELEN FATURAM İLE BİREBİR AYNI SONUCU ÇIKARDI

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Onur Bey, hesaplama aracımızın doğru sonuç vermesine sevindim. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

 27. kurtuluş dedi ki:

  iyi çalışmalar uygulamanız varmı telefona indirebileceğimiz.yoksa eğer yapmalısınız fiyatları güncel şekilde doğru hesaplayabilen ve anlaşılır bir arayüz sunan tek yersiniz galiba.iyi çalışmalar.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Kurtuluş Bey, şu an için bir mobil uygulamamız bulunmuyor. Bununla ilgili bir çalışmamız var. Bununla ilgili bir gelişme olduğunda sayfamızda paylaşacağız.

 28. Osman Taşkıran dedi ki:

  Merhaba,
  Meskenler için tek zaman ve 3 zamanlı fatura tutar karşılaştırmalı hesaplama yaparsanız iyi olabilir.
  Tüketiciler tarife değişikliği yaparlarsa avantaj ve dezavantajlarını görebilir.
  Teşekkürler

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Osman Bey, yukarıdaki hesaplama aracında Tek Zamanlı ve Üç Zamanlı tarifeleri seçerek ayrı ayrı hesaplama yapabilirsiniz. Bunun için karşılaştırmayı otomatik yapan bir araç da yapabiliriz ama elektrik fiyatları sürekli değiştiği için güncelleme takibi bizim için zor olabilir.

 29. Özgür dedi ki:

  İyi günler kolay gelsin. Öncelik le her yoruma cevap vermişsiniz teşekkürler bu sizin değerinizi gösterir. Başarılar dilerim. Ben yeni bir işe girmek üzereyim. Ve iki adet büyük plastik kırma makinam olacak nasip ise. Ve bunlardan biri, 35 kw , diğeri 45 kw.
  Günde yaklaşık 12 saat , ayda 30 gün çalıştığını düşünürsek,
  Tahmini ayda ne gibi bir fatura beni bekler. Teşekkürler emeğinize. Saygılarımla.
  İzmir’de

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Özgür Bey, bu tür hesaplamalarda Elektrik Tüketimi Hesaplama Aracı’nı kullanmanızı öneririm. 1 kW = 1.000 W’tır.

   https://aydinlatma.org/elektrik-tuketimi-hesaplama-araci.html

 30. Meltem dedi ki:

  Meerhabalar,

  Sitenizde ki hesaplama aracı ile elimde ki faturayı kıyasladım. Siteniz daha ucuz bir fatura ödemem gerektiğini söylüyor. Fatura da görünen birim fiyat 1,1244 iken siteniz de ki birim fiyat 240kwh ve altı için 0.78919. Fatura da 240 kwh altında. Neden bu şekilde?

  Teşekkürler.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Meltem Hanım, faturanızın fotoğrafını bize e-posta ile gönderir misiniz? [email protected]

 31. Veysel OĞRAŞ dedi ki:

  Mrb Emre bey ben süzme elektrikli saat kullanıyorum kimsenin hakkına girmeyelim diye sizden doğru bir heseplama yapmam için yardımcı olmanızı rica ediyorum şimdi yukarıdaki hesaplama butonuna tüketim miktarı kısmına geçen ayla bu ay arasındaki kW miktarını yazdığım zaman yeterli olur değil mi

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Veysel Bey, belirttiğiniz gibi son sayaç okumanızla ilk okumanız arasındaki farkı alarak tüketim miktarını bulabilirsiniz. Yalnız kademeli tarifeyi süzme sayaçta nasıl uygulayacağınızı bilmiyorum.

 32. Emel dedi ki:

  Merhaba benim anlamadığım gündüz, orta ve gece tarifesinde ne kadar kW yaktığım nasıl hesaplanıyor. Sayaça baktım öyle bir farklı kayıt yaparmış gibi görünmüyor. onlar belirli bir orana göre yapıyorsa bunu o zaman normal hayatımıza devam etmemizde bir sakınca olmamalı. Ütü çamaşır gibi aktiviteleri gece 22.00 den sonra yapmak bayağı işleri aksatıyor doğrusunu isterseniz.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Elektrik sayaçlarında gündüz tüketimi T1, puant tüketimi T2, gece tüketimi T3 olarak kaydedilmektedir. Bu değerler sayaç ekranı üzerinde gösterilir. Eğer sayacınızda bu değerler yoksa eski bir sayaç kullanıyor olabilirsiniz.

 33. Bekir ÖZKALAY dedi ki:

  Merhaba Veysel bey. Bağdaki sayacın okunma tarihi 31 ağustos 20121.ilk endex 1938.şimdiki endex 2571. Mesken ag tek zamanlı . Bugün itibariyle nasıl hesaplanacak.ne kadar tutacak. Teşekkür ederim.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Bekir Bey, sizin ilk okuma tarihiyle son okuma tarihi arasında 1 yıla yakın zaman var. Bu tür durumlarda hesabın bir kısmı eski tarifeden, bir kısmı yeni tarifeden yapılıyor. Bu yüzden çok karmaşık bir hesap sizi bekliyor. Yazının altındaki geçmiş fiyatları kullanarak tahmini fatura tutarını hesaplayabilirsiniz.

 34. Özden Gürsel dedi ki:

  Güzel bir düzenleme yapılmış. Orijinal fatura ile kuruşu kuruşuna ayni sonucu veriyor. Elinize ve emeğinize sağlık. Teşekkürler.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Özden Bey, geri bildiriminiz için teşekkür ederim.

 35. Tahir dedi ki:

  Merhaba Emre bey ben saatimi yeni bağlattım Sanayi elektriği kullanıyorum ŞUAN T1 değerim 60.000 de. Yani yaklaşık olarak 310.000 TL fatura mı çıkacak bana.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Tahir Bey, reaktif tüketimden kaynaklı bir ceza olmazsa belirttiğiniz tutarda fatura çıkacaktır.

   1. Mert dedi ki:

    Merhaba iyi akşamlar
    Öncelikle Eylül ayı zam eklenmiş mi.
    Tek zamanlı kullanıyorum
    T1-T2-T3 fatura da son endekslerini ve saate olan T1-T2-T3 Bakıyorum farkı çıkarıyorum doğru mu.

    1. Emre Yılmaz dedi ki:

     Merhaba Mert Bey, en son tarifeye göre güncellenmiştir. Güncelleme tarihi hesaplama aracının üstündeki metinde yer almaktadır. Hesabınız tamamen doğrudur.

 36. muhammet dedi ki:

  ben 5 kW bir motoru 30 gün 24 saat kesintisiz kullanmak istiyorum burada 13 bin gibi bir bedel çıkıyor doğrumu yoksa başka bir şekildemi hesaplanıyor

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Muhammet Bey, tüketim miktarı bölümüne 3.600 kWh (5 kW x 24 saat x 30 gün) yazmanız yeterlidir. Hesap sonucu tüketici türü ve tarifeye göre değişiklik gösterir.

 37. Emoş dedi ki:

  Merhabalar Evde sadece ufo yaniyor oda günlük en fazla 3 yada 4 saat… Baska bisey kullanmiyoruz aylik fatura 1.250 tl geliyor bu nefir ya hafta sonları evde olmuyoruz bile kullanilan 12.024 kWh diyor…

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, 3.000 W’lık bir ısıtıcıyı günde 4 saat çalıştırırsanız ayda 360 kWh enerji tüketir. Bu da bugünün fiyatlarına göre ayda 936 TL’ye denk gelir. Faturanız normal, elektrik çok pahalı.

   https://aydinlatma.org/elektrik-tuketimi-hesaplama-araci.html

 38. Kamil dedi ki:

  Merhabalar Evde sadece buz dolabı çalışıyor 7-24 onun dışında nadir fırın ortalama saat Televizyon ev aydınlatmaları ve ortalamanin altında kombi çalışıyor
  VE ketıl ve şofben gibi ani su ısıtıcılar yok evde
  Ama bu ayki elektrik faturam 300 tl gelmeş
  bu sizce ne kadar normal
  evde daha 3 aylık kiracıyım

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Kamil Bey, bu bilgilere göre elektrik faturanızın normal olduğunu söyleyebilirim.

 39. Kemal SEREP dedi ki:

  Emre bey Merhaba
  Elktrik faturam şimdi geldi.Sizin verdiğiniz birim fiyatlarla faturada gelen birim fiyatı farklı
  Tek zamanlı Toplam Tüketim Düşük kademe Yüksek Kademe
  Kullanılan 443,621 248,000 195,621
  Birim Fiyatı 1,511169 2,248225
  Gelen ft bedeli 905,-Tl
  Sizde Ft bedeli 804.-Tl
  Aradaki fark 101.-Tl
  Bu aradaki fark nereden geliyor.Ben bir yerde yanlışlıkmı yapıyorum.
  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Kemal Bey, 1 Nisan 2023 tarihi itibariyle elektriğe %15 indirim geldi. Biz de sitemizdeki hesaplama aracını yeni tarifeye göre güncelledik. Sizin faturanız muhtemelen Mart ayına ait. Bu yüzden böyle bir fark çıkıyor.

 40. T.u dedi ki:

  965 kW elektrik tüketimi yapmış im ne kadar fiyat olur

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, hesaplama aracına bu değeri yazarak hesaplamayı gerçekleştirebilirsiniz.

 41. Haris GÜLDİKEN dedi ki:

  Emeğiniz için çok teşekkür ederim. Ben çiftçiyim tarımsal sulama için hangisini esas almalıyız. Ruhsatlı sulama kuyusu için.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, kullandığınız pompanın özelliklerini yazarsanız yardımcı olabilir.