IstanbulLight 2017 ile Aydınlanmaya Hazır Olun

Armatür ve LED üreticilerinden distribütörlere, dekoratif aydınlatma firmalarından elektrik malzeme ve ekipmanları firmalarına, akademisyenlerden kamu kuruluşlarına, mimarlardan, tasarımcılara kadar aydınlatma alanında faaliyet gösteren tüm profesyonelleri bir araya getirecek olan 10.İstanbulLight Uluslararası Aydınlatma Teknolojileri Fuarı ve Kongresi, 2017 yılında ‘Life is LIGHT’ mottosu ile hem yeni teknolojiler hem de sektördeki fırsatlar hakkında sektörü aydınlatmaya hazırlanıyor.

IstanbulLight 2017 ile Aydınlanmaya Hazır Olun
16.11.2016
98
A+
A-

Dünyanın en büyük fuar şirketlerinden biri olan UBM tarafından Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) ile Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) ile birlikte düzenlenen 10. Uluslararası Aydınlatma Teknolojileri Fuarı ve Kongresi, 29 Mart – 1 Nisan 2017 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde 10 bin m2 alanda sektör profesyonellerini bir araya getirmek amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

Her yıl hedeflerini büyüterek yoluna devam eden IstanbulLight, 2017’ye 200’ün üzerinde yerli ve yabancı markanın katılımı beklenirken, aydınlatma sektörünün kalbi 4 gün boyunca İstanbul Fuar Merkezi’nde atacak. İstanbul’un konumu nedeniyle hem Avrupa ülkeleri hem de Orta Doğu açısından odak noktasında bulunan IstanbulLight, profesyonel ziyaretçi potansiyeli açısından da bir adım öne çıkıyor.

Konumunun yanı sıra ihracat anlamında da önemli bir potansiyele sahip olan Türk aydınlatma sektörü, büyüme hızı ile de önemli bir ayrıcalığı elinde bulunduruyor. Türkiye’de 2012 yılında başlatılan kentsel dönüşüm seferberliği ve aydınlatma bilincinin gelişmesi sektöre ivme kazandırması ile IstanbulLight 2017 de yüksek katma değerli dekoratif aydınlatma ürünleri alanında üretim yapan katılımcı firmaların pazar paylarını artırmaya yönelik çalışmalarına hız vermiş durumda.

ATMK olarak birlikten güç doğar diyoruz ve Ulusal Aydınlatma Kongremizi IstanbulLight Fuarı ile birlikte düzenliyoruz…

Aydınlatma Türk Milli Komitesi’nin (ATMK) İstanbulLight 2017 Fuar ve Kongresi’nin önemli ortakları arasında yer aldığını belirten ATMK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rengin ÜNVER, “Bugün için 81 kurumsal 88 de kişisel olmak üzere toplam 169 üyemiz bulunuyor. Komite olarak üyelerimizin fuara gerek katılımcı gerekse ziyaretçi olarak katılımları yönünde gerekli duyuru ve desteği veriyoruz. Amacımız sektörün birçok farklı alanında hizmet veren katılımcı ve ziyaretçileri bir araya getirmek. Diğer yandan Komitemiz kurulduğu yıldan itibaren aydınlatma sektöründe araştırma, tasarım, uygulama ve üretim gibi değişik alanlarda çalışan kişileri bir araya getirmek, yeni gelişmeleri tartışmak, karşılıklı bilgi ve deneyim aktarımı sağlamak amacıyla her iki yılda bir sürekli olarak “Ulusal Aydınlatma Kongresi”ni düzenliyor. Bugün dünyadaki diğer kongre ve fuarlara baktığımızda da tek başına ürünlerin sergilendiği fuarlar ya da tek başına bilgilendirici kongreler yerine kongre ve fuar birlikteliklerini görmekteyiz. Birlikten güç doğar deyişindeki gibi aydınlatma sektörü açısından verimli bir ortam yaratabilmek amacıyla ATMK olarak her zaman fuar ve kongrelerin eş zamanlı düzenlenmesini yararlı gördüğümüz için yıllardır Ulusal Aydınlatma Kongremizi IstanbulLight Fuarı ile birlikte düzenliyoruz” dedi.

Prof. Dr. Rengin Ünver şöyle devam etti: 10. IstanbulLight Uluslararası Aydınlatma Teknolojileri Fuarı ve Kongresi, ile eş zamanlı yapılacak “Aydınlatmada Akıllı Teknolojiler” ana temalı 11. Ulusal Aydınlatma Kongremizde, araştırma sonuçlarına dayalı bilimsel çalışmaların yanı sıra sektör paydaşlarımızın bireysel çalışma ve uygulama sunumları ile eğitici, bilgilendirici seminerler de yer alacaktır. Böylece fuar katılımcıları ve ziyaretçilerinin fuarda yer alan ürünlerin özellikleri, aydınlatmadaki kullanım yerleri gibi konuların yanı sıra aydınlatma alanına yönelik değişik birçok destekleyici bilgiye de ulaşma olanağı olacaktır”.

istanbullight-aydinlatma-fuari-1

istanbullight-aydinlatma-fuari-2

2,5 milyar dolar pazar büyüklüğüne sahip Aydınlatma Sektörü 10 bin kişiye istihdam sağlıyor…

Aydınlatma sektörünün  pazar büyüklüğünün 2,5 milyar dolar, yıllık büyüme oranının da yüzde 6 ile 10 arasında olduğu tahmin edilen Türkiye’de, IstanbulLight 2017 Fuar ve Kongresi’nin hem katılımcı hem de ziyaretçilere beklenilenden daha fazla bir katma değer sağlayacağı öngörülmekte.

Türkiye’de çoğunluğu atölye ölçeğinde işletmeler olmak üzere 3 bine yakın üretici bulunuyor. Ortalama 50 büyük ve 300’e yakın küçük ve orta ölçekli işletme kurumsal yapıları ile üretimin önemli bölümünü gerçekleştiriyor. Faaliyetlerin esas yoğunlaştığı alan ise genel aydınlatma. Ayrıca aydınlatma malzemeleri sektörünün ülkemizde istihdam ettiği kişi sayısı 10.000 civarında olup mevcut üretim firmalarının tam kapasite ile üretime geçmesi halinde bu sayı 20.000 kişiye yükseliyor.

istanbullight-aydinlatma-fuari-3

istanbullight-aydinlatma-fuari-4

KATILIMCI PROFİLİ

 • Dış Mekan Aydınlatması (‘Cephe Aydınlatması ve Şehir Güzelleştirme’, ‘- Park/Bahçe Aydınlatması’, ‘Yol Aydınlatması’, ‘Tünel Aydınlatması’, ‘Spor ve Alan Aydınlatması’)
 • İç Mekan Aydınlatması (‘Depo, Fabrika, Hangar Aydınlatması’, ‘Ofis, Hastane, Okul Aydınlatması’, ‘Mağaza, Market Aydınlatması’, ‘Otel, Restaurant Aydınlatması’)
 • Dekoratif Aydınlatma
 • LED Teknolojileri
 • Aydınlatma Aksesuarları ve Komponentleri
 • Aydınlatma Tasarımcılığı
 • Bina Otomasyon Sistemleri
 • Elektrikli Malzeme ve Ekipmanları

ZİYARETÇİ PROFİLİ

 • Aydınlatma Tasarımcıları
 • Aydınlatma Ürün Temsilcileri ve Distribütörler
 • Bakanlık, Belediye ve Karayolları Karar Vericileri
 • Akademisyenler ve Öğrenciler
 • Elektrik Mühendisleri
 • Endüstri Ürün Tasarımcıları
 • Enerji Tasarrufu Yetkili Makamları ve Danışmanları
 • İç Mekan Tasarımcıları
 • Perakende Tasarımcıları, Görsel Sunum Uzmanları
 • Tesis Müdürleri, Satın Alıcılar, Satın Alma Müdürleri, Teknik Müdürler
 • Elektrik Dağıtım Şirketleri
 • Elektrik Malzemeleri Toptancı ve Perakendecileri

istanbullight-aydinlatma-fuari-5

istanbullight-aydinlatma-fuari-6

istanbullight-aydinlatma-fuari

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.