Park ve Bahçe Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Bir park tasarlanırken karanlıkta da nasıl görüneceği düşünülmelidir. Park ve bahçe aydınlatmalarında üç amacın karşılaması beklenir; güvenlik, estetik ve enerji tasarrufu. İyi aydınlatılmış parklar, insanların kendini güvende hissetmesini sağlar.

Park ve Bahçe Aydınlatması Nasıl Yapılır?
01.10.2018
2.982
A+
A-

Akşam serinliğinde parklar vakit geçirmek için daha cazip hale gelir. Ancak bu alanlar akşamları güneş ışığından mahrumdur ve ek bir aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Bir park tasarlanırken karanlıkta da nasıl görüneceği düşünülmelidir.

Park ve bahçe aydınlatmalarında üç amacın karşılaması beklenir; güvenlik, estetik ve enerji tasarrufu.

İyi aydınlatılmış parklar, insanların kendini güvende hissetmesini sağlar. Yüksek seviyelerde ve homojen bir şekilde aydınlatılmış parklar, insanlar için daha davetkardır. Bu tür alanlarda insanlar kendini daha güvende hisseder ve daha fazla zaman geçirmek ister.

Hiç kimse gecenin bir vaktinde karanlık bir parkın içinden geçmek istemez. İnsanların kendini güvende hissetmesi için özellikle park içindeki yürüyüş yollarında iyi aydınlatma yapılmalıdır.

Park içerisindeki yürüyüş yolları, bisiklet yolları ve yüksek yaya yoğunluklu diğer bölgeler için minimum 10 lüks aydınlatma seviyesinin yakalanması önerilmektedir. Park genelinde 3000K renk sıcaklığında aydınlatma armatürlerinin kullanılması doğru bir tercih olacaktır.

Doğru aydınlatma ile, şehir içerisindeki parkları güvenli ve keyifli buluşma alanları haline getirmek mümkündür.

Aydınlatma armatürleri, mimarinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu yüzden kullanılacak aydınlatma armatürlerinin yalnızca iyi bir aydınlatma yapması yetmez, bunun yanında şık bir görünüme sahip olması gereklidir.

Park aydınlatması için genellikle 4-6 metre yükseklikte direkler üzeride konumlandırılmış dairesel aydınlatma armatürleri kullanılır. Buna ek olarak ağaç aydınlatmaları için gömme spotlar veya projektörler kullanılabilir. Yürüyüş yolları için bollard adı verilen kısa aydınlatma direkleri de kullanılabilir.

Aydınlatmalar, parkı kullanan insanları rahatsız etmemelidir. Aydınlatma armatürü tercihi ve konumlandırması, kamaşmayı minimize edecek şekilde yapılmalıdır. Çünkü kamaşma, konforu düşürür, karanlık alanlardaki detayları görmeyi zorlaştırır.

Park aydınlatmasında enerji tasarrufu için, yüksek verimli LED ışık kaynaklı aydınlatma armatürlerinin kullanılması iyi bir tercih olacaktır. Bu aydınlatmalar, akıllı aydınlatma sistemleriyle donatılarak, gecenin ilerleyen saatlerinde aydınlatma seviyeleri kademeli olarak düşürülebilir ve bu sayede daha fazla enerji tasarrufu sağlanabilir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. KADRİ POLATLI dedi ki:

    Merhaba Emre Bey. Toplam 850 m2 bir yazlığım var. Site yolunun bulunduğu tarafta (doğu) yaklaşık 250 m2, yola göre arka tarafta bulunan bahçe bölümü (batı) 400 m2, (sitedeki evler; bitişik nizam, birer birer sekilere konumlandırılmış) Üst taraf diyebileceğim; evin ana kapısının ve araç park yerinin bulunduğu yer (kuzey) (4*15 m) lik bir alan ve balkon tarafı olan (güney) (4*15m) bir alan var. Bahçe giriş kapısınını sağ ve sol kolonlarının üzerinde bulunan iki baba denilen armatörler, ön bahçe duvarına yakın 2 m.lik, iki lambalı iki direk, arka bahçede yine 2 m.lik iki lambalı 5 direk var. Bahçe direklerindeki lambalara takılan ampulerin tamamı bildiğimiz basit beyaz tasarruflu ampuller. Ayrıca ön ve arka bahçeye bakan saçak altı birer led projektür var. Bu ışıkların tamamını açtığımda bahçe aydınlanıyor. Ama bu da fazla bir elektrik sarfiyatına sebep oluyor. Ben hem elektrikten tasarruf edebileceğim, hem de etkili bir şekilde aydınlatma sağlayabileceğim bir çözüm arıyorum. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok memnun olacağım.