Elektrik Birim Fiyatı Ne Kadar?

Elektrik tüketimi, kWh (kilowatt saat) cinsinden ölçülür ve ölçüm sonucuna göre faturalandırma yapılır. Tüketim miktarı (kWh), elektrik birim fiyatı (₺/kWh) ile çarpılarak fatura tutarı hesaplanır. Birim fiyat, elektrik faturasında yer alan enerji, dağıtım, vergiler ve faturalandırma gibi tüm kalemleri içerir.

Elektrik Birim Fiyatı Ne Kadar?
06.05.2020
2.575
A+
A-

Elektrik tüketimi, kWh (kilowatt saat) cinsinden ölçülür ve ölçüm sonucuna göre faturalandırma yapılır. Tüketim miktarı (kWh), elektrik birim fiyatı (₺/kWh) ile çarpılarak fatura tutarı hesaplanır.

Dijital elektrik sayaçlarında 4 farklı değer yer alır. T1 değeri 06.00-17.00 saatleri arasındaki gündüz tüketimini, T2 değeri 17.00-22.00 saatleri arasındaki akşam tüketimini, T3 değeri 22.00-06.00 saatleri arasındaki gece tüketimini ve T değeri toplam tüketimi gösterir. Tüm bu değerler kWh cinsinden gösterilmektedir.

Müşterilerin günün her saati için kWh başına sabit bir ücret ödediği tarifeye tek zamanlı tarife denir. Elektrik tüketicilerin pek çoğu bu tarifede yer almaktadır. Tek zamanlı tarifede yalnızca T değeri yani toplam tüketim değeri dikkate alınır. Çok zamanlı tarifede her değer belirlenmiş farklı birim fiyatlarla çarpılarak sonuçlar toplanır.

Eğer tarifenizi bilmiyorsanız daha önce kesilmiş elektrik faturanızı kontrol edebilirsiniz. Bu bilgi faturanızda bulunacaktır. Faturanızı bulamazsanız dağıtım şirketini arayarak tarifeniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Elektrik için ödenen ücret tüketim ve piyasa değişiklikleri dahil birçok faktöre bağlıdır. Bu sebeple tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sürekli olarak değişmektedir.

Türkiye’de tek zamanlı mesken (konut) aboneleri için uygulanan birim fiyat kWh başına ortalama 3,08 ₺*’dir.

Türkiye’de çok zamanlı mesken (konut) aboneleri için uygulanan birim fiyat kWh başına ortalama gündüz 3,08 ₺*, akşam 4,48 ₺* ve gece 1,96 ₺*’dir.

Dünyada ev kullanıcıları için ortalama birim fiyat kWh başına 0,14 $‘dır.

Ülkemizde 4 kişilik bir aile her ay ortalama 756 ₺* elektrik faturası ödemektedir.

*Yukarıda belirtilen birim fiyat ve ortalama fatura tutarı düzenli olarak yeniden hesaplanmakta ve güncellenmektedir.

Birim fiyat, elektrik faturasında yer alan enerji, dağıtım, vergiler ve faturalandırma gibi tüm kalemleri içerir.

Güncel tüketiminizi hesaplamak için sayaç üzerinde okuduğunuz değerden, bir önceki faturanızda yer alan son endeks değerini çıkarmanız gerekir. Bu sizin son kesilen faturadan beri yaptığınız tüketim miktarıdır.

Tüketiminizi bulduktan sonra bunu birim fiyat ile çarparak yaklaşık fatura tutarını hesaplayabilirsiniz.

Bu sayfada yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Elektrik birim fiyatları, sayaç okuma ve fatura hesaplamaları için yardıma ihtiyacınız varsa yorum bölümü aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.