Fotometrik Test Raporu Nasıl Yorumlanır?

Aydınlatma armatürlerinin ışık dağılımının incelenmesi için gonyofotometre adı verilen ölçüm cihazıyla fotometrik test yapılır. Bu test yapıldıktan sonra fotometrik ölçüm sonuçlarını içeren bir test raporu oluşturulur. Peki bu rapordan ürün özellikleri nasıl çıkartılır?

Fotometrik Test Raporu Nasıl Yorumlanır?
24.05.2019
2.398
A+
A-

Aydınlatma armatürlerinin ışık dağılımının incelenmesi için gonyofotometre adı verilen ölçüm cihazıyla fotometrik test yapılır. Bu test yapıldıktan sonra fotometrik ölçüm sonuçlarını içeren bir test raporu oluşturulur. Peki bu rapordan ürün özellikleri nasıl çıkartılır?

Fotometrik test raporunda çok fazla veri ve grafik bulunmaktadır. Ancak genellikle en önemli veriler ilk sayfada özetlenmektedir.

Fotometrik test raporunda lamba verileri ve fotometrik veriler ayrı ayrı tablolarda verilir. Lamba verilerinde Nominal Power (W) bölümünde lambanın şebekeden çektiği güç değeri belirtilir. Nominal Flux (lm) bölümünde ise lambanın sahip olduğu toplam ışık akısı verilir. Yine bu tablolarda Rated Voltage (V) armatüre uygulanan gerilimi, I şebekeden çektiği akımı, PF ise güç faktörünü belirtir.

Tabloda ayrıca LOR (%) başlıklı bir değer bulunmaktadır. Bu kısaltmanın açılımı Light Output Ratio yani Işık Çıkış Oranı‘dır. Geleneksel aydınlatma armatürlerinde, lamba bir sistem içine dahil edildiğinde armatür dışına çıkan ışık miktarı, lambanın ürettiği ışığın miktarından daha azdır. Işığın ne kadarının armatür dışına atıldığı LOR (%) değeri ile ifade edilir. LED ışık kaynaklı aydınlatma armatürlerinde LOR (%) değeri 100 olarak kabul edilir. Bu yüzden lamba verilerinde belirtilen lümen değeri aslında armatürün ışık çıktısını göstermektedir.

Tablo içerisinde Eff, Efficacy ya da Luminous Efficacy değeri de verilir. Bu değer aydınlatma cihazının elektrik enerjisini hangi oranda ışığa dönüştürdüğünü belirtir. Aslında bu değer temel performans göstergelerinden biridir. Ne kadar yüksek değer o kadar yüksek performans anlamına gelmektedir. Işık verimi, watt başına lümen değeri (lm/W) ile ifade edilir.

Raporda ışık yoğunluğu diyagramı da ayrı bir görsel ile gösterilir. Raporda farklı farklı gösterimler bulunsa da en önemlisi ilk sayfalarda gösterilen C planlarıdır. Bu gösterimde ışığın hangi açılarda ve hangi yoğunlukta dağıldığı net bir şekilde görülmektedir.

Raporun devamında Isocandela şeması, Isolux şeması, Zonal flux şeması, Düzlemsel aydınlık eğrisi gibi şekillerin yanı sıra, tüm fotometrik verileri içeren bir tablo bulunmaktadır. Tüm bunlar aslında kullanılan test sisteminin hazır rapor çıktısında tanımlanmış şablonlardır. Özet ve aslında en önemli veriler ilk ya da ilk iki sayfada bulunmaktadır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.