Paralel ve Seri Bağlantı Arasındaki Fark Nedir?

Elektronik bileşenlerin birbirine bağlanması için kullanılan iki ana bağlantı modeli paralel bağlantı ve seri bağlantıdır. Paralel ve seri bağlantı arasındaki temel fark; paralel bağlantıda bileşenleri birbirine bağlamak için iki ayrı bağlantı noktası kullanırken, seri bağlantıda tüm bileşenler uçtan uca tek noktadan birbirine bağlıdır ve elektrik akımı için tek bir yol vardır.

Paralel ve Seri Bağlantı Arasındaki Fark Nedir?
07.07.2022
38.256
A+
A-

Bir güç kaynağına sahip devrede iki veya daha fazla elektrikli cihaz varsa bunları birbirine bağlamanın birkaç temel yolu vardır. Elektronik bileşenlerin birbirine bağlanması için kullanılan iki ana bağlantı modeli paralel bağlantı ve seri bağlantıdır. Paralel ve seri bağlantı arasındaki temel fark; paralel bağlantıda bileşenleri birbirine bağlamak için iki ayrı bağlantı noktası kullanırken, seri bağlantıda tüm bileşenler uçtan uca tek noktadan birbirine bağlıdır ve elektrik akımı için tek bir yol vardır.

Paralel bağlantı nedir?

Paralel bağlantı, devre bileşenlerinin iki ortak düğümü paylaştığını bağlantı türüdür. Bu tür elektronik devrelerde gerilim tüm cihazlar üzerinde eşittir. Toplam devre akımı bağlı cihazlar arasında paylaşılır. Sistemin direnci ise eşdeğer direnç hesabı için kullanılan özel bir formülle hesaplanır.

Paralel bir bağlantıda gerilim, akım ve direnç aşağıdaki formüller yardımıyla hesaplanabilir.

  • Vtoplam = V1 = V2 = V3 = …
  • Itoplam = I1 + I2 + I3 + …
  • 1/Rtoplam = 1/R1 + 1/R2 + 1/R3 + …

Seri bağlantı nedir?

Seri bağlantı, devre bileşenlerinin aynı düğümü paylaşacak şekilde uçtan uca birleştirildiği bağlantı türüdür. Bu tür elektronik devrelerde giriş gerilimi seri bağlı cihazlar arasında bölünür. Her cihazdan geçen elektrik akımı ise aynıdır. Sistemin direncini hesaplamak için seri bağlı cihazların direncini toplamak yeterlidir.

Seri bir bağlantıda gerilim, akım ve direnç aşağıdaki formüller yardımıyla hesaplanabilir.

  • Vtoplam = V1 + V2 + V3 + …
  • Itoplam = I1 = I2 = I3 = …
  • Rtoplam = R1 + R2 + R3 + …

Evlerde ve ofis binalarında kullanılan elektrik hatları paralel devrelere örnektir. Elektrik hattı üzerinde kullanılan sigorta ve devre kesiciler ise paralel devreleri kontrol eden seri devrelerdir. Bilgisayar, televizyon ve cep telefonu gibi elektronik cihazların içinde ise çok sayıda küçük seri ve paralel devreler bulunur.

Cihazları çalıştırmak ve kontrol etmek için her iki devre türüne de ihtiyaç vardır. Bu nedenle birinin diğerinden daha iyi olduğunu söylemek mümkün değildir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.