Lüks (lx) -> Kandela (cd) Dönüştürücü

Ölçüm cihazları lx biriminde ölçüm yaparken bazı standartlarda ışık şiddetinde cd cinsinden sınır değerler verilebiliyor. Bu tür durumlarda Lüks -> Kandela dönüştürücü kullanmak gerekiyor. Ortam, ölçüm uzaklığı, ölçüm noktaları doğru ayarlandığında ışığın bir yöndeki yoğunluğunu doğru bir şekilde tespit edebilmek mümkün hale geliyor.

Lüks (lx) -> Kandela (cd) Dönüştürücü
01.06.2016
3.053
A+
A-

Küre üzerindeki bir metre çapındaki tek bir steradyan 1 metre kare yüzeyi verir. Bu yüzden lüks metre ile 1 metre uzaklıktan yapılan ölçüm kandela değerini vermektedir, bu uzaklıktan yapılan ölçümde kandela ile lüks değerleri birbirine eşittir. Lüks değerleri ve ölçüm mesafesi biliniyorsa kandelaya dönüştürülebilir.

Kandela (cd)

Kandela (birimi cd) açısal bir aralık içinde yayılan ışığın miktarının ölçülmesidir. Işık yoğunluğu açısal bir cinsten tanımlandığından, bu yoğunluğun ölçülmesinde mesafe önemli değildir.

Lüks (lx)

Lüks (birimi lx) bir yüzeyde ölçülen aydınlık şiddetidir. Işık ölçerler genellikle lüks değerlerini ölçmektedir.

Lüks ile kandela arasındaki fark, lüks bir açı yerine bir yüzeyin aydınlatmasını ölçer. Lüks ölçümünde ışık kaynağının ölçüm yapılan yüzeye uzaklığı önemli bir faktör haline gelmektedir. Işık kaynağından uzaklaştıkça yüzey daha az aydınlatılabilir.

Kandela, Lüks değerinin uzaklığın karesi ile çarpımıyla bulunabilir.

Kandela = Lüks x Uzaklığın Karesi

Aşağıdaki hesaplayıcıyı kullanarak lüks ve uzaklık ile kandela değerini bulabilirsiniz.


Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Can Taylan GÜLTEKİN dedi ki:

    Bu anlatılan uzaklığın karesi ile çarpma işlemi yalnızca noktasal ışık kaynaklarında geçerli sanıyorum. Bu arada hesaplayıcı uygulamanın kaynak kodları çökmüş, çalışmıyor.

    1. Emre Yılmaz dedi ki:

      Merhaba, hata düzeltilerek hesaplama aracı yeniden çalışır hale getirilmiştir.