Elektrik Faturası KDV Oranı Nedir?

Elektrik faturalarında uygulanan KDV oranı, mesken ve tarımsal sulama aboneleri için %8, sanayi ve ticarethane abone grupları için %18’dir. KDV hesabı, enerji bedeli, dağıtım bedeli ve elektrik tüketimi vergisi toplamı üzerinden yapılır.

Elektrik Faturası KDV Oranı Nedir?
17.01.2023
3.495
A+
A-

Elektrik faturası üzerinden elektrik tüketim vergisi ve katma değer vergisi olmak üzere iki tür vergi alınır. Elektrik tüketim vergisi tüm abone grupları için %5‘tir. Katma değer vergisi (KDV) ise abonelik türüne göre %8 ya da %18 oranında uygulanır.

Elektrik faturalarında uygulanan KDV oranı, mesken ve tarımsal sulama aboneleri için %8, sanayi ve ticarethane abone grupları için %18‘dir. KDV hesabı, enerji bedeli, dağıtım bedeli ve elektrik tüketimi vergisi toplamı üzerinden yapılır.

Elektrik aboneliği sözleşmelerinde ev kullanıcıları mesken abonesi olarak adlandırılır. İşyerleri ise ticarethane abonesidir. Sanayi tesisleri de sanayi abonesi olarak geçer.

KDV, her türlü malın ya da hizmetin satışında ödenen bir tüketim vergisidir. KDV, satıcı tarafından hesaplanır ancak alıcı tarafından ödenir. Ürün veya hizmetin türüne göre KDV oranı %1, %8 ya da %18 olarak uygulanır.

Elektrik faturalarında da KDV, elektrik şirketi tarafından abonelik türüne göre hesaplanır ve fatura tutarına eklenerek aboneden alınır. KDV matrahı, KDV oranı ve KDV tutarı elektrik faturasında toplam tutarın üzerinde yazar.

Elektrik aboneleri, hesaplanan KDV tutarını elektrik şirketine öder. Elektrik şirketi de tahsil edilen vergi miktarını devlete bildirir ve bağlı bulunduğu vergi dairesine öder.

Elektrik tüketimine uygulanan KDV oranı değişmese bile elektrik fiyatları arttıkça ödenen KDV tutarı artmaktadır. Şirketler, elektrik faturası için ödediği KDV tutarını, devlete ödeyecekleri KDV’den düşebilir. Ev tüketicileri için böyle bir durum söz konusu değildir.

Elektrik faturaları üzerinden alınacak KDV oranı, “Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karar” içerisinde belirlenmiştir. Bu kararın hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanlığı yürütür.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.