Emre Yılmaz

Emre Yılmaz, 1990 yılında Trabzon’da dünyaya gelmiştir. Lise öğrenimini Trabzon’da Tevfik Serdar Anadolu Lisesi’nde görmüştür. 2005 yılında kodlamaya başlamış, 2006 yılı itibariyle internet dünyasında iz bırakan işlere imza atmaya başlamıştır.

Emre Yılmaz
24.07.2019
1.534
A+
A-

Emre Yılmaz, 1990 yılında Trabzon‘da dünyaya gelmiştir. Lise öğrenimini Trabzon’da Tevfik Serdar Anadolu Lisesi‘nde görmüştür. 2005 yılında kodlamaya başlamış, 2006 yılı itibariyle internet dünyasında iz bırakan işlere imza atmaya başlamıştır. Çeşitli kodlar yazmış, bu kodları internet üzerinde yayınlamıştır. 2006 yılında, daha 16 yaşındayken, lise öğrenimini gördüğü sırada “www.canlitvradyo.com” adında televizyon ve radyo yayınlarını internete taşıyan bir platform kurmuş binlerce ziyaretçiye ulaşmıştır. 2007 yılında ise Türkiye’nin ilk dizi sitesini olan “www.canlidizi.com” internet sitesini kurmuştur. Kısa bir süre içerisinde yüz binlerce ziyaretçiye ulaşmıştır.

Üniversite sınavları yaklaşınca her iki internet sitesini de satmış, öğrenim hayatına odaklamıştır. Emre Yılmaz, 2008 yılında üniversite öğrenimi için Ankara‘ya gelmiş, Atılım Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği‘nde İngilizce hazırlık dahil 5 yıllık bir eğitim alarak, iyi bir ortalamayla mezun olmuştur.

Emre Yılmaz, mezun olduğu yıl, 2013‘te yine Ankara’da Asya Trafik A.Ş. bünyesinde Ar-Ge Mühendisi olarak işe başlamış, kısa bir süre sonra Proje Yöneticisi olarak atanmıştır. Bu firmada devlet destekli (KOSGEB, TÜBİTAK, Kalkınma Ajansı) projelerin yönetimi ve Luxtra LED Aydınlatma markasının altında ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır.

İşe girdiği ilk yıl, 2013‘te, LED’li Trafik Tescil Plakası isimli projeyle LED ve LED Aydınlatma Proje Yarışması‘nda birincilik ödülü almıştır. 2014 yılında ise, Akaryakıt İstasyonu Aydınlatma Tasarımı projesiyle, Almanya merkezli DIAL tarafından düzenlenen yarışmada ülkemizi temsil etmiş, birinci olmuş, DIALux evo Featured Project Winner ödülünü kazanmıştır.

Gazi Üniversitesi, Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde Yüksek Lisans öğrenimini tamamlamıştır, aynı bölümde Doktora yapmaktadır.

Dijital dünyadaki tecrübesini, aydınlatma sektöründeki bilgi birikimiyle birleştirmeyi hedefleyen Yılmaz, 2016 yılında Aydınlatma Portalı‘nı “www.aydinlatma.gen.tr” adresi üzerinden yayına almıştır. İnternet sitesi, kısa bir süre içerisinde binlerce ziyaretçiye ulaşmış, yüzlerce firma kurumsal üye olarak bu topluluğa destek vermiştir. 2018 yılında, “www.aydinlatma.org” adresini satın almış, internet sitesini bu adres üzerine taşımıştır. Bu değişiklik sonrasında Aydınlatma Portalı, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın dördüncü büyük sektör portalı haline gelmiştir.

Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inanan Yılmaz, 2018 yılında iç ve dış mekan çeşitli aydınlatma uygulamaları hakkında tavsiye niteliğinde bilgiler içeren Aydınlatma Uygulamaları kitabını, 2019 yılında ise güncel teknolojilerle yenilenmiş aydınlatma terimlerini içeren Aydınlatma Sözlüğü kitabını çıkarmıştır. Bu kitapları sponsorlarının desteğiyle çeşitli etkinliklerde ücretsiz olarak dağıtmıştır.

Aydınlatma Portalı, yurtiçi ve yurtdışı fuarlara katılarak, üye firmalarını en iyi şekilde tanıtmaya gayret göstermektedir. Tüm firmalara eşit mesafede, yayın hayatına devam etmektedir. Emre YılmazAydınlatma Portalı Başkanı olarak yüksek sorumluluk bilinciyle görevini yürütmektedir.

Instagram: https://www.instagram.com/emreyilmaznet/
Linkedin: https://www.linkedin.com/in/emreyilmaznet/
Twitter: https://twitter.com/emreyilmaznet

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 35 Yorum
 1. Ümit dedi ki:

  Emre bey sokak armatüründe hangi markayı tavsiye edersiniz?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Ümit Bey, ürün seçimi yaparken markadan ziyade garanti süresine dikkat etmenizi öneririm. Firmalardan minimum 5 yıl garanti talep edebilirsiniz. Bu durumda yalnızca iyi üreticiler size çözüm sunabilecektir. Dikkat etmeniz gereken diğer nokta da firmanın kuruluş tarihi olmalıdır. 1 yıl önce kurulan bir firmadan 5 yıl garanti aldığınızda 2 yıl, 3 yıl, 4 yıl sonra bir arıza yaşadığınızda satın aldığınız firmayı yerinde bulamayabilirsiniz. Bu yüzden köklü firmaları tercih etmenizi öneririm. Firmaların kuruluş tarihine Aydınlatma Portalı’nda firma rehberindeki firma sayfalarında bulabilirsiniz.

 2. Bülent Türker dedi ki:

  Emre bey merhabalar led ampul hakkında bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var yardımcı olabilir misiniz lütfen özel olarak görüşmemiz mümkün müdür

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Bülent Bey, buraya yazılan tüm soruları cevaplamaya gayret gösteriyorum. Siz de sorunuzu buraya yazabilirsiniz. Eğer burada paylaşmak istemediğiniz özel bir sorunuz varsa ücretli danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Bunun için iletişim formu aracılığıyla talepte bulunmanızı rica ederim.

 3. ilhan güleç dedi ki:

  Yeni avize aldık 2 adet.10 ampül ve 8 ampüllü.Aldığımızda üzerinde mevcut sarı ışık ampülleri vardı değiştirmedik.Ama bu ampüller yeterli aydınlatmayı sağlamadığı gibi eneerjiyide çok sarfediyor.Avizelerde kullanabileceğimiz ekonomik,enerji tasarrufu sağlayabileceğimiz uzun ömürlü hangi ampül kullanamamızı tavsiye dersiniz.birde avizede sarı mı yoksa beyaz ampülmü kulllanılır.Duy tipi E14,

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba İlhan Bey, bilindik markaların şeffaf veya beyaz kapaklı 4-6 watt LED lambalarını tavsiye ederim. İçerisinde sarı tellerin göründüğü LED filamanlı lambaları uzun ömürlü olmadıkları (<15.000 saat) için önermiyorum. Işık rengi tercihi alışkanlıklara göre şekillense de evinizde sarı ışık kullanmanızın doğru bir seçim olacağını söyleyebilirim.

 4. ilhan güleç dedi ki:

  Cahilliğimi bağışlayın şeffaf veya beyaz kapak dediğiniz nedir.Marka önerisi yapabiliyormusunuz.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Estağfurullah, LED lambaların ışık yaydığı bölümde kubbe şeklinde bir kapak bulunur. Bu kapak şeffaf içi görünür şekilde ya da beyaz renkte içerisindeki LED’leri gizleyecek biçimde olur. Bahsettiğim konu budur. LED filaman lambaların dışında ise şeffaf cam olur içinde LED’ler bir dizi halinde tel tel görünür. Marka konusunda aşağıdaki bağlantıda yer alan içeriği incelemenizi tavsiye ederim.

   https://aydinlatma.org/cok-satilan-10-led-lamba-incelemesi.html

 5. Ramazan Çivi dedi ki:

  Okulumuzda TÜBİTAK 4006 projesi kapsamında öğrencilerimizle birlikte çalışmaktayız. Projemiz için 150cmx200cm alanı dışına taşımadan keskin sınırlarla aydınlatıp belirli şekilde gösterebilecek bir ampul ya da ışık düzeneği arayışı içindeyiz. Kısa bir arama yaptık ancak bulamadık. İnternet dışında bulma seçeneğimiz çok zor. Muş Malazgirt ilçesindeyiz. Bu konuda bize yol gösterir misiniz? Nasıl bulabilir? Nereden temin edilebiliriz?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Ramazan Bey, sokak armatürleri için özel olarak tasarlanmış asimetrik lensler tam olarak belirttiğiniz gibi keskin olmasa da benzer ışık dağılımını sağlayabilir. Bunun için internette asimetrik lens şeklinde arama yapabilirsiniz. Lensler hakkında detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/lens.html

 6. Sevda Cehan dedi ki:

  Merhabalar Emre Bey, optik ve akustik mühendisliği 4.sınıf öğrencisiyim. Bu yıl bitirme projemde CRI hesaplayan bir sistem yapmaya çalışıyorum. Fakat hesaplama konusunda takıldığım yerler var sizin CRI hakkında yazınızda da göremedim. Bunun hakkında kitabınızda bilgi var mı ya da tavsiye edebileceğiniz bir yol. Teşekkür ederim

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Sevda Hanım, CRI hakkındaki yazıma aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan sorular olursa o sayfadaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/cri.html

 7. mehmet yılmaz dedi ki:

  Emre bey merhabalar, led armatürlerde back-light armatürler ile edge-light armatürleri avantaj dezavantaj yönünden değerlendirir misiniz? Kıymetli geri dönüşlerinizi bekliyorum.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey, öncelikle sorunuz için teşekkür ederim. Sormuş olduğunuz konu için kapsamlı bir yazı hazırladım. İlgili yazıya yarın sabah itibariyle aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/edge-lit-ve-back-lit-led-paneller-arasindaki-fark-nedir.html

 8. mehmet yılmaz dedi ki:

  Enre bey merhabalar lineer etanj led armaturlerde gövdenin polikarbon olması ile alüminyum ekstrüzyon olması arasındaki avandaj dezavantajlar nelerdir yardımcı olursanız sevinirim?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey, alüminyum ısı dağılımı için daha iyidir. Bu da LED ışık kaynakları için son derece önemlidir. Polikarbon ise daha hafif ve daha ucuzdur.

 9. Erdinç SEZEN dedi ki:

  Emre Bey Merhabalar Ankara da Elektrik projeleri üzerine faaliyet vermekteyiz. Hem dialyx ile hem de aydinlatma otomasyonu hakkında kısa bir bilgi almak isterim. Tabiki kısmet olursa sizi tanımak bir kahvenizi içmek isterim saygılarımla

 10. Harun ÖKNEL dedi ki:

  Merhaba,
  Ben akillisehirler.net site kurucusu Harun ÖKNEL. Sizi İstanbul lighting de dinleme fırsatım oldu. Daha önce akıllı şehir teknolojilerinde yazılımcı olarak çalıştım. Şimdi de akillisehirler.net adında bir haber portalı girişimi yapmaya çalışıyorum. Akıllı şehir teknolojileri ile ilgili haberler ve yeni teknolojiler hakkında yazılar paylaşmayı düşünmekteyim. Sizinle iş birliği yapmak isterim. Link paylaşımı ve sosyal medyada ortak paylaşımlar yapabiliriz. Ayrıca yazılımsal destekte verebilirim. Konuyla ilgili dönüşünüzü sabırsızlıkla bekliyorum.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Harun Bey, ilginiz ve mesajınız için teşekkür ederim. Her türlü işbirliğine açığım, internet sitenizi inceleyip size dönüş yapacağım.

 11. Mert zengin dedi ki:

  Merhaba emre bey benim sorum youtube telif hakki ile olucakti. Son videomda telif yedim. Ve kanalimin 3.telifi oldugu icin kanalim kapatildi. Video ya telif atan maid adresine ulasmaya calistim ama ulasamadim. Bende youtube a manuel olarak karsi bildirim gönderdim. Eger karsi taraftan yanit gelirse haksiz cikarsam makkemelik olurmuyum? Kanalimin para kazanmasi aktif deildi. Ve video hemen kalkti yayindan.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Mert Bey, YouTube ile çok eskiden ilgileniyordum. Anlattığınıza göre kanalınız zaten kapanmış ve video yayından kalkmış. Gönderdiğiniz karşı bildirim büyük bir olasılıkla dikkate alınmayacaktır. Bu yüzden mahkemelik bir durum olacağını da sanmıyorum.

 12. ilayda dedi ki:

  Merhaba Emre Bey, çalışma masası lambası için kaç lm ampul önerirsiniz ?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba İlayda Hanım, bu masa lambasının yüksekliği, şekli ve konumuna göre değişiklik gösterse de genel olarak 400-500 lümen parlaklıkta bir ampul kullanmanız uygun olacaktır.

 13. Emine dedi ki:

  Emre Bey merhabalar .Sizi Linkedinden takip ediyorum.Size ulaşabileceğim bir mail adresiniz var mı?
  Saygılarımla.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Emine Hanım, iletişim formu aracılığıyla bana e-posta gönderebilirsiniz. Konu bölümüne “Emre Bey’in Dikkatine” yazmanız yeterli olacaktır.

   https://aydinlatma.org/iletisim

 14. hasret erdal dedi ki:

  Dialux eğitimi veriyor musunuz? veriyorsanız tarih ve fiyat hakkında bilgilendirebilir misiniz?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, DIALux evo eğitim programı hakkında aşağıdaki bağlantıdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/dialux-evo-egitimi.html

 15. Ömer Boyacıoğlu dedi ki:

  Emre Bey,

  Yerli olarak Fresnel Lens imalatçısı var mı?

  Biz aydınlatma sektörüne AR kaplı temperli cam üretiyoruz ve tanıtıp yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu konuda önerilerinizi bekliyorum.

  Ömer Boyacıoğlu

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey, yerli fresnel lens üreticileri var. Bu firmalar genelde trafik sektörüne özel ürünler üretiyor.

 16. Ünal ŞİMŞEK dedi ki:

  Emre Bey merhaba ,
  Linkedin hesabınızda 1 yıl kadar önce 20 tane Dialüx proje dosyası yayınlayacağınızı duyurmuşsunuz . Ben bu fırsatı kaçırdım . Bu alanda kendimi sürekli olarak geliştirmekteyim . Sakıncası yoksa dosyaları ve ek kaynakları paylaşmanızı rica edeceğim .
  Saygılar.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Ünal Bey, dosyaları e-posta adresinize gönderdim.

 17. Ahmet İnanç Coşkun dedi ki:

  Emre Bey merhaba,

  Fabrikamızın boyahane bölümünde plastikten üretmiş olduğumuz mobilya aksesuarları boyanmakta ve kontrolünü müteakip iş akışı devam etmektedir.Lakin bazı zamanlarda kullanılan aydınlatmalardan ötürü renk bir baktığımızda farklı başka zaman farklı görünüyor. Bu farkında floresan lamba kullandığımızdan kaynaklandığını düşünüyoruz.Biz boyahanemizde ki aydınlatma sistemini ne çeşit yapmalıyız ki en doğru görüşü versin. Led ışık mı,gün ışığı mı,buz beyaz ışık mı? Bize bu konuda nasıl bir tavsiyede bulunursunuz?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey, floresan ışık kaynaklarının renksel geriverim indeksi 50-70 aralığındadır. Bahsettiğiniz sorun sorun bununla ilgilidir. Uygulamanızda renksel geriverimi 90’ın üzerinde LED’li ürünler tercih etmenizi öneririm. Renksel geriverim indeksi hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantı aracılığıyla erişebilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/cri.html

 18. TOLGA dedi ki:

  Emre bey merhabalar,
  onual.com sitesi faaliyete geçirmişsiniz hayırlı uğurlu olsun.Başarılar dilerim yeni sitenizde projelerinizde sizle çalışıp destek olmak isterim sitenizde yapabilceğim sorumluluk olursa seve seve yardımcı olabilirm

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Tolga Bey, mesajınız için teşekkür ederim. Böyle bir ihtiyaç olduğunda sizinle iletişime geçeceğime emin olabilirsiniz.