Ayşe Nihan Avcı

Ayşe Nihan Avcı, 1987 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Lise öğrenimini Kocatepe Mimar Kemal Lisesi’nde görmüştür. 2005 yılında Çankaya Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nü kazanmış, hazırlık okulu dahil 2010 yılında mezun olmuştur.

Ayşe Nihan Avcı
01.08.2018
618
A+
A-

Ayşe Nihan Avcı, 1987 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Lise öğrenimini Kocatepe Mimar Kemal Lisesi’nde görmüştür. 2005 yılında Çankaya Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nü kazanmış, hazırlık okulu dahil 2010 yılında mezun olmuştur. Üniversitesi eğitimi sürecinde Tepe İnşaat A.Ş. ve Tepe Mobilya’da staj yapmıştır.

Ayşe Nihan Avcı, 2014 yılının eylül ayında Çankaya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İç Mimarlık Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başlamıştır. 2017 yılının ocak ayında yüksek lisans eğitimini tamamlamış, akabinde aynı bölümde doktora eğitimine başlamıştır.

Mezun olduktan hemen sonra iş hayatına atılmış, çeşitli sektörlerde çalışma fırsatı yakalamıştır. 5 yıllık özel sektör tecrübesinin ardından, 2015 yılında mezunu olduğu Çankaya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nde öğretim elemanı olarak çalışmaya başlamıştır. O günden beri öğretim elemanı olarak görev yapmaktadır.

Ayşe Nihan Avcı, 2016 yılında 2. Ulusal Yapı Fiziği ve Çevre Kontrolü Kongresi’nde “Aydınlık Düzeylerinin Kullanıcı Memnuniyeti Üzerindeki Etkisi” başlıklı bildirisini sunmuştur. Bu bildiride, Çankaya Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakülteleri’ndeki öğretim elemanlarına ait ofislerde kullanılan aydınlatma armatürlerinin, kullanıcılar açısından memnuniyet düzeyleri araştırılmıştır. Yine 2016 yılında katılmış olduğu İç Mimarlık Lisansüstü Eğitim Sempozyumu’nda ise “Aydınlık Düzeylerinin Kullanıcının Okuma Hızı ve Görsel Konforu Üzerindeki Etkisi” başlıklı bildirisini sunmuş olup LED ve halojen lambaların farklı aydınlık düzeylerinde kullanıcının performansını nasıl etkilediği araştırılmıştır.

Ayşe Nihan Avcı,  2017 yılında yayımlanan Koç Üniversitesi Ankara Araştırmaları Dergisi’nde basılmış olan “Bir Erken Cumhuriyet Dönemi Yapısında Doğal Aydınlatmaya Dair İç Mekan Aydınlık Düzeylerinin İncelenmesi: Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü Kimyahane ve Bakteriyoloji Binası Laboratuvarları Örneği” başlıklı makalesinde ise,  Erken Cumhuriyet dönemi yapılarından biri olan ve Sıhhiye’de bulunan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü Kimyahane ve Bakteriyoloji Binası’nın günümüze kadar bir kısmıyla korunabilen laboratuvarlarındaki doğal aydınlatmaya dair aydınlık düzeyleri araştırılmıştır.

Çeşitli bildiri ve makalelere sahip olan Ayşe Nihan Avcı, 2017 yılında katılmış olduğu “19th International Conference on Lighting Science and Technology” isimli konferansta “Best Paper Award” ödülüne layık görülmüştür. 2010 yılından beri TMMOB İç Mimarlar Odası, 2017 yılından beri de Aydınlatma Türk Milli Komitesi üyesidir. Hobileri ise, akordeon çalmak, pul koleksiyonculuğu ve tüplü sualtı dalışıdır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.