CRI

CRI’ın açılımı Color Rendering Index yani Renksel Geriverim İndeksi’dir. CRI, bir ışık kaynağının görsel performansını belirten önemli bir ölçüttür. CRI, yapay yani elektrikli ışık kaynaklarının, doğal yani güneş ışığına göre renkleri yansıtma yeteneğini ölçer.

CRI
27.12.2018
1.515
A+
A-

CRI‘ın açılımı Color Rendering Index yani Renksel Geriverim İndeksi‘dir. CRI, bir ışık kaynağının görsel performansını belirten önemli bir ölçüttür. CRI, yapay yani elektrikli ışık kaynaklarının, doğal yani güneş ışığına göre renkleri yansıtma yeteneğini ölçer.

Aydınlatma aygıtlarında CRI, objelerin gerçek renklerine ne kadar yakın olduğunu gösteren ifadedir.

CRI, enkandesan veya güneş ışığı gibi bilinen referans bir kaynağa kıyasla renkleri gerçeğe veya doğala yakın gösterme yeteneğinin bir ölçüsüdür.

CRI değeri 0 ile 100 arasında rakamsal bir değer ile ifade edilir. CRI değeri 100’e ne kadar yakınsa, renkleri o kadar iyi gösteriyor demektir. 100 ise maksimum CRI değerini ifade eder.

Güneş ışığı, mükemmel ışığı temsil eder ve CRI değeri 100 olarak kabul edilir.

CRI değerinin 80’den büyük olması, çoğu uygulama için kabul edilebilir bir değerdir. Ancak renklerin daha önemli olduğu alanlarda yüksek CRI adı verilen 90 ve üzeri ışıklara ihtiyaç duyulur.

Yaygın ışık kaynaklarının CRI değerlerinden bahsetmek gerekirse, enkandesan ve halojen lambaların 100, metal halide lambaların 85, floresan lambaların 70, yüksek basınçlı sodyum buharlı lambaların 25 seviyesinde olduğu söylenebilir. LED ışık kaynaklarının çoğu 70 ve 80 üzerinde CRI değerine sahiptir. Bu değerlerin farklı üreticilere ait ürünler veya aynı üreticiye ait farklı özelliklerdeki ürünler için değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Yüksek CRI değerine sahip aydınlatmalar genellikle; sanat galerilerinde, perakende mağazalarda, marketlerde gıdaların sergilendiği alanlarda, tekstil sektöründe, kuaförlerde ve sağlık tesislerinde kullanılmaktadır. Örneklerde de görüldüğü üzere yüksek CRI derecesine sahip aydınlatmalara genellikle iç mekânlarda ihtiyaç duyulmaktadır.

Yüksek CRI değerine sahip aydınlatmaların kullanılması, aydınlatılan alanlarda renklerin daha belirgin, net, canlı ve ayırt edilebilir şekilde görünmesini sağlayacaktır.

CRI değerinin ölçülmesi için spektroradyometre adı verilen ölçüm cihazının kullanılması gereklidir. Spektral sensörlü ölçüm cihazı ışık kaynağına yönlendirilir ve bu şekilde kolayca ölçüm yapılabilir. Işık kaynaklarının renksel geriveriminin ölçülmesi için maliyet tasarruflu, el tipi, taşınabilir cihazlar bulunmaktadır. Bu cihazlar ile çeşitli alanlarda kullanılan özel aydınlatma kaynaklarının hızlıca ölçülmesi ve değerlendirilmesi mümkündür.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.