Edge-lit ve Back-lit LED Paneller Arasındaki Fark Nedir?

LED paneller için iki farklı tasarım yaklaşımı bulunmaktadır; ışık kaynağı olan LED’lerin kenarlara yerleştirildiği edge-lit ve ışık yayan yüzeyin arkasında tabana yerleştirildiği back-lit. Peki edge-lit (kenardan aydınlatmalı) ile back-lit (arkadan aydınlatmalı) arasındaki farklar nelerdir?

Edge-lit ve Back-lit LED Paneller Arasındaki Fark Nedir?
28.11.2021
3.048
A+
A-

LED panel adı verilen tavan ışıkları özellikle ticari alanlarda enerji tasarrufuna büyük katkı sağlar. Bu sebeple günümüzde floresan ışıklı tavan lambalarının LED’e dönüşüm süreci yaşanmaktadır.

LED paneller için iki farklı tasarım yaklaşımı bulunmaktadır; ışık kaynağı olan LED’lerin kenarlara yerleştirildiği edge-lit ve ışık yayan yüzeyin arkasında tabana yerleştirildiği back-lit. Peki edge-lit (kenardan aydınlatmalı) ile back-lit (arkadan aydınlatmalı) arasındaki farklar nelerdir?

Edge-lit ismi verilen modelde LED çipleri armatür gövdesinin iç kenarlarına yerleştirilmiştir. Yanlardan gelen ışık ortadaki difüzör yardımıyla aşağıya doğru yönlendirilir. Işığın bu şekilde yönlendirilerek armatür dışına taşınması ışıkta bazı kayıpları ortaya çıkarmaktadır.

Back-lit panellerde ise, LED çipleri armatürün tabanına yerleştirilmiştir. Işık yayıldığı doğrultuda yumuşatıcı bir difüzörden geçerek armatürün dışına atılır. Back-lit panellerde kullanılan difüzör, ışığı daha yüksek verimlilikte dışarı aktarır. Bu yüzden back-lit panellerin edge-lit panellerden aynı güç tüketimiyle daha yüksek ışık çıktısına yani daha yüksek ışık verimine sahip olduğu ve daha fazla enerji tasarrufu sağlayacağı söylenebilir.

Günümüzdeki teknoloji durumundan yola çıkarak basit bir örnekle açıklamak gerekirse; back-lit LED paneller 100-150 lm/W ışık verimine sahipken, Edge-lit LED paneller 70-100 lm/W ışık verimine sahiptir.

Şekil 1. Edge-lit ve Back-lit LED panellerde ışık dağılımı

Edge-lit paneller genellikle back-lit panellere göre daha ucuzdur. Satın alma maliyeti bakımından edge-lit paneller daha ucuz gibi görünse de sağlayacağı enerji tasarrufu (işletme maliyeti) eklendiğinde back-lit paneller ile daha uygun sistem maliyetinin ortaya çıkacağını söylenebilir.

Edge-lit panellerin avantajı ise daha ince olmasıdır. İnce gövde montajı kolay, uygulamayı daha esnek hale getirir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
 1. Gürel ALDEMİR dedi ki:

  Emre Bey Merhaba,

  internette ve youtube da mailinizi buldum. Bir konuda fikrinizi almak istiyorum.

  Evimde akvaryum hobisiyle uğraşıyorum. Yurt dışında akvaryum arkalarını ışıklandırmasıyla ilgili yenilikler yapmaya başladılar ama TR de ne yazık ki bu işlem pek ilgi görmediği ve maliyetli olduğu için yapılmıyor. Bu nedenle kendim tasarlamak istedim ancak karşıma önemli problemler çıktı. Şöyle ki;
  Yapmak istediğim 90×45 ebadında ve 2 cm kalınlığında bir panel olduğunu düşünün. Bunun ön yüzünü ve kenar duvarlarını buzlu 3mm pleksiglas malzemeden kestirdim. arkası pek önemli olmadığı için reklamcıların kullandığı 5 mm lik pvc malzeme üzerine led döşeyip öne homojen bir şekilde dağıtmak istedim. Tabi derinlik 2cm olduğu için arkadan led ışıklar göründü ve homojen bir dağılım olmadı. Bunun üzerine ledleri panelin 2 cm olan kenarlarına içe bakacak şekilde döşedim. Bu sefer de panel içerisinde ortadaki büyük bölüm karanlık kaldı.
  Şimdi şöyle bir planım var. ledleri arkaya döşeyip ön yüze difüzör koyarsam homojen bir görüntü elde edebilirmiyim. Yoksa mese 2 cm olduğu için yine led ışıkları arkadan gözükür mü?

  Özetle 2 cm derinliğinde bir kutu içine led döşeyip önden homojen bir görüntü elde etmeye çalışıyorum. Örneğin internette 1,8 cm kalınlığında slim led paneller görüyorum. Bunu nasıl çözebilirim.

  yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Kusura bakmayın vaktinizi aldım.

  Saygılarımla

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Gürel Bey, arkadan aydınlatma yaparak homojen görüntü elde etmek istiyorsanız derinliği 5-6 cm seviyesine çekmeniz gerekir. LED TV’lerde kullanılan 160 derece lensler var. Bunları kullanarak derinliği 3 cm seviyesine kadar düşürebilirsiniz. Kenardan aydınlatmalı ince panellerde difüzörün arkasında ışığı yansıtan ve aşağı doğru yönlendiren özel malzemeler kullanılıyor. Bu sayede homojen bir görüntü elde edilebiliyor.

 2. Gerek dedi ki:

  Çok fazla bold yapmışsın. Çocuğun eline geçen kalemle duvarları boyamasına benzemiş. İster inan ister inanma.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, bu şekilde okumanın daha kolay olduğunu düşünüyorum. Yine de uyarınızı dikkate alacağım.