Mehmet Akif Çelik

Mehmet Akif Çelik, 1984 yılında Ankara’da doğmuştur. 2006 yılında Hacettepe Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olmuş, 2010 yılında Gazi Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamlanmıştır.

Mehmet Akif Çelik
01.08.2018
722
A+
A-

Mehmet Akif Çelik, 1984 yılında Ankara‘da doğmuştur. 2006 yılında Hacettepe Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olmuş, 2010 yılında Gazi Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı‘nda yüksek lisansını tamamlanmıştır. 20062010 yılları arasında birçok yerel ve uluslararası trafik sistemleri projesinde görev almıştır.

Mehmet Akif Çelik, yüksek lisansında tez konusu olarak “Akıllı Trafik Sistemleri’nin Trafik ve Yol Güvenliği’ne Etkisinin Araştırılması” seçti. İşletme (MBA) yüksek lisansında ise “Kurumsal Yönetim ve Aile Şirketleri” konularında uzmanlaştı.

Askerlik görevini tamamladıktan sonra 2011 yılında Asya Trafik Sinyalizasyon Ltd. Şti.’nin kurucu ortağı ve Genel Müdürü olarak çalıştı. 2014 yılında Asya Trafik Sinyalizasyon A.Ş.‘nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü görevine atandı. Birçok eğitim, kongre, konferans ve yurt içi ve yurt dışı fuara katılan Mehmet Akif Çelik, halen Asya Trafik Sinyalizasyon A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürlük görevlerini sürdürmektedir.

Çelik, 2014 yılında KOSGEB tarafından üçüncü kez düzenlenen KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri‘nde “Yılın Genç Girişimcisi Ödülü” ‘ne layık görüldü. 2016 yılında ise TİM ve Dünya Gazetesi’nin düzenlediği “İhracatın Gizli Kahramanları” yarışmasında 2016 yılı “Genç İhracatçı Ödülü”nü aldı.

Mehmet Akif Çelik, Ostim Enerji Kümelenmesi, Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği (AUSDER), Ulaşım Sistemleri Sanayicileri Derneği (USSAD), Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO) gibi topluluklara üye ve bu topluluklarda aktif rol almaktadır.

Trafik sinyalizasyonunda LED‘lerin kullanımı, genel aydınlatma maksatlı kullanımından çok daha önce başlamıştı. Mehmet Akif Çelik ve ekibi de bu sebeple LED teknolojisinde iyi bir bilgi birikimine sahipti.

Mehmet Akif Çelik, LED teknolojisinin genel aydınlatma maksadıyla kullanımının yaygınlaşmaya  başladığı 2013 yılı itibariyle, şirketi Asya Trafik A.Ş. bünyesinde yer alan Luxtra markası altında, LED aydınlatma çözümleri üretmeye başladı. Bu süreçte yurt içi ve yurt dışında pek çok projeye dahil oldu. Şirket bünyesinde bir TÜBİTAK, bir de Ankara Kalkınma Ajansı projesini başarıyla tamamladı.

2017 yılında, birden çok Türk aydınlatma üreticisini bir araya getirmeyi planlayan, tanıtım ve satış internet sitesi olan Lighting Equipment Sales‘i yayına almıştır. Beş dilde yayın yapan bu internet sitesi ile, Türk aydınlatma sektörünü dünya pazarına açmak, yerli ürün ve üreticilerle küresel pazardaki müşterileri tanıştırmayı amaçlamaktadır.

Lighting Equipment Sales, yalnızca ürün satışını değil; bilgilendirici içeriklerle yabancı müşterilerin kalite algısını kökten değiştirmeyi hedeflemektedir. Bu sitede yayınlanan makaleler, Amerika, Hindistan, İngiltere, Kanada, Malezya, Filipinler, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin ve Fransa başta olmak üzere pek çok ülke vatandaşları tarafından ziyaret edilmektedir.

Mehmet Akif Çelik, evli ve 2 çocuk babası olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Nezir dedi ki:

    Tebrik ederim yalnız Ankara doğumlusunuz asıl nereli olduğunuzu merak etim başarılar dilerim.