Tüketiciler Eşdeğer Güç Yerine Lümen Değerine Dikkat Etmeli

Üreticilerin LED lambalar üzerine yazdığı eşdeğer güç değeri tüketici için yanıltıcı olabiliyor. Kutu üzerine yazılan yanıltıcı bilgiler tüketicinin yanlış seçim yapmasına sebep olurken, haksız rekabet ortamı oluşturuyor.

Tüketiciler Eşdeğer Güç Yerine Lümen Değerine Dikkat Etmeli
06.12.2017
1.298
A+
A-

Üreticilerin LED lambalar üzerine yazdığı eşdeğer güç değeri tüketici için yanıltıcı olabiliyor. Kutu üzerine yazılan yanıltıcı bilgiler tüketicinin yanlış seçim yapmasına sebep olurken, haksız rekabet ortamı oluşturuyor.

LED lambaların üzerinde genel itibariyle üç değer bulunuyor. Bunlardan bir tanesi güç, diğeri lümen, bir diğeri de eşdeğer güç değeridir.

Güç, lambanın çalışır vaziyetteyken şebekeden çektiği toplam gücü belirtir. Yani aslında ne kadar elektrik faturası ödeyeceğiniz buradaki güce bağlıdır.

Lümen ise lambanın tam parlaklıkta çalışırken sahip olduğu toplam ışık çıktısını belirtir. Yani ne kadar fazla lümen, o kadar fazla ışık anlamına gelmektedir.

Eşdeğer güç ise, tüketicinin seçimini kolaylaştırmak amacıyla, LED lambanın lümen değerinin karşılık geldiği enkandesan ampul gücünü işaret etmektedir.

Örneğin 7,5W güçte çalışan LED lambanın 750 lümen olduğunu varsayalım. Güç; 7,5W, Lümen; 750 ama üçüncü bir değerden bahsetmiştik bu da eşdeğer güçtü. Peki bu lambanın eşdeğer gücü nedir?

Burada geçmişte bir teknoloji referans alındığından aslında değerler sabit ve yoruma açık değildir. Aşağıdaki tabloda enkandesan yani akkor flamanlı lambaların lümen değerleri gösterilmiştir. Burada LED lambanın lümen değeri hangi aralığa giriyorsa, karşılığındaki güç değeri eşdeğer güç olarak belirtilebilir.

Tablo 1 – Enerji Kullanımı ve Işık Çıktısı Tablosu (Iowa Eyalet Üniversitesi)

Örneğimize geri dönersek, 750 lümen LED lambamız 60W eşdeğeri olarak kabul edilebilir. Bu değerin üzerinde bir rakam yazılırsa, bu tüketiciler için yanıltıcı bir ifade haline gelir.

Örnek resimde görüldüğü üzere, üretici yada ithalatçı 880 lümen LED lambası için 80W eşdeğeridir diye belirtiyor. Yukarıdaki tabloya göre lambanın gerçekte 60W eşdeğeri olduğu açıkça görülmektedir.

Şekil 1 – Vitoone Marka LED Ampul Eşdeğer Güç Gösterimi

Başka bir üretici 1055 lümen ürünü için 75W eşdeğeridir diyor. Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere doğru bir tanımlamadır. Ancak daha önce ele aldığımız diğer örnekte 880 lümen için 80W eşdeğeri yazılmıştı. Burada eşdeğer güce dikkat eden tüketicinin yanıltıldığını görmek hiçte zor değil.

Şekil 2 – Philips Marka LED Ampul Eşdeğer Güç Gösterimi

Bu durumu kontrol eden, denetleyen herhangi bir mekanizma yok. Bu boşlukta üretici ya da ithalatçıların vicdanıyla baş başa kalmış durumdayız. Bu yüzden LED lamba seçiminde tüketiciler bilinçlenmeli, eşdeğer güç yerine gerçek ışık çıktısını belirten lümen değerine dikkat etmelidir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
 1. ahmet özer dedi ki:

  merhabalar
  1020 m2 alanım var butayı 2550 wat toplam ışık vermem gerekiyor buda akkor lamba kullandığımda 11 lümen olarak kabul edersek 28050 lümen ısık ıhtiyacım var ve bunu 105 adet ampul kullanmalıyım. bu ampüller led olması halinde her ampül kaç vat olmalı.
  cevaplarsanız teşekkür ederim.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey,

   28 adet 1.000 lümen LED lamba kullanmanız uygun olacaktır. Üst seri LED ampuller yaklaşık 10W güçte bu değeri sağlayabilir. Bu noktada kutu üzerinde yazan lümen değerini dikkate almanız yerinde olacaktır.

   İyi çalışmalar dilerim.

 2. Tekin Beyaz dedi ki:

  E14 led ampullerde 75 yada 100 W eşdeğerinde sizinde belirttiğiniz tabloya göre 1050-1675 lümen aralığında E14 Led ampul bulabilir miyim? 60 W ampul aldım ortamı aydınlatmıyor ama daha yükseğini de bulamadım açıkçası.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, malesef günümüz teknolojisiyle E14 duylu ampuller yüksek lümen değerine sahip değil. Bunun yerine E14->E27 duy dönüştürücü alarak 10W-12W güçte E27 duylu LED ampulleri kullanabilirsiniz.