Made in PRC Ne Demek?

LED ampullerin yaygınlaştığı, evimizde kullanımının arttığı günümüzde büyük üreticilerin bile LED ampullerinin altında, köşesinde, kutusunda “Made in PRC” yazıyor. Tüketiciler üzerinde bu yazı yer alan ürünlerin Çin malı olmadığını düşünüyor peki gerçekten PRC neresi?

Made in PRC Ne Demek?
23.07.2018
15.155
A+
A-

LED ampullerin yaygınlaştığı, evimizde kullanımının arttığı günümüzde büyük üreticilerin bile LED ampullerinin altında, köşesinde, kutusunda “Made in PRC” yazıyor. Tüketiciler üzerinde bu yazı yer alan ürünlerin Çin malı olmadığını düşünüyor peki gerçekten PRC neresi?

Çin, dünyanın pek çok yerine ürünler üretiyor. Çin’de aslında fiyata göre her kalitede ürün üretiliyor ama düşük fiyat beklentilisiyle ithal edilen ürünler, zamanla Çin’de üretilen ürünlerin kalitesiz olduğu şeklinde bir algı oluşmaya başladı. Zamanla “Çin malı dandik maldır.” düşüncesi oldu.

2000’li yılların başlarında Çin’de üretilen ürünlere “Made in China” yerine “Made in PRC” yazılmaya başlandı. Bu uyanıklık yöntemiyle Çin malı ürünler farklı bir ülkede üretilmiş gibi kamufle edildi. Tüketiciler de Çin’de üretilmediğini sandığı bu ürünleri satın aldı.

PRC‘nin açılımı People’s Republic of China yani Türkçe’si Çin Halk Cumhuriyeti‘dir. Üzerinde “Made in PRC” yazan ürünler de Çin’de üretilmiştir.

Tabi ki Çin’de üretilen her ürün kalitesiz diye yorumlamak doğru olmaz. Yerli firmalar bile bazı ürünlerini Çin’den ithal etmekte, hatta global ölçekte büyük firmalar da Çin’de üretim yaptırmakta, ürünlerinin üzerine “Made in PRC” yazdırmaktadır. Burada tüketici açısından yanıltıcı olan, yıllarca China olarak etiketlenen ürünlerin PRC olarak değiştirilmesidir. Bazı satıcılar da tüketicilere PRC etiketli ürünlerin Avrupa malı olduğunu söyleyerek onları yanıltıyor.

Zamanla tüketiciler bu aldatmaca hakkında bilinçlense de, hala büyük bir çoğunluk bu durumdan haberdar değil. Bu yüzden tüketicileri ürün alırken daha dikkatli olmaya davet ediyoruz.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Türkiye’ye ithalat yoluyla giren ürünlere üretim yerinin Türkçe yazılmasıyla ilgili bir zorunluluk getirerek faydalı bir önlem alabilir. China gider PRC gelir, PRC gider başka bir şey gelir. Ancak böyle bir düzenlemeyle tüketicilerin kandırılması önlenebilir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 7 Yorum
 1. Engin ŞAHİN dedi ki:

  mükemmel bilgi teşekkürler

 2. Mustafa dedi ki:

  Benim tablet ćinde üretildi demekki

 3. Serhat dedi ki:

  Benim mause demek ki çinde üretilmiş

 4. pro dedi ki:

  çin bizim içimizi delmiş geçmiş

 5. Batuhan dedi ki:

  Bknz: lunatic hawk siyah 6400dpi rgb ledli gaming oyuncu mouse

 6. kerem dedi ki:

  benim kulaklığım ve mousem da çinde üretildi demekki

 7. Elçin Əliyev dedi ki:

  Cox təşəkkürlər!