LED Sokak Lambasının İçinde Ne Var?

LED sokak armatürleri, yol, cadde ve sokakları ışıklandırmak için kullanılan modern aydınlatma aygıtlarıdır. LED aydınlatma armatürleri, geleneksel armatürlere göre daha farklı ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Bir LED sokak lambası içerisinde nelerin olduğunu merak ediyor musunuz?

LED Sokak Lambasının İçinde Ne Var?
05.05.2023
1.759
A+
A-

LED sokak armatürleri, yol, cadde ve sokakları ışıklandırmak için kullanılan modern aydınlatma aygıtlarıdır. LED aydınlatma armatürleri, geleneksel armatürlere göre daha farklı ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Bir LED sokak lambası içerisinde nelerin olduğunu merak ediyor musunuz?

LED sokak lambasının ışık yayan ön yüzeyinde bir LED modül bulunmaktadır. Bu modül üzerinde çok sayıda yüksek güçlü LED çipi bulunmaktadır. LED’ler arasındaki elektriksel bağlantı, LED’leri bağlı olduğu baskı devre kartı tarafından sağlanmaktadır. Baskı devre kartı, yüksek ısı transferi performansına sahip olduğundan alüminyum malzemeden imal edilmiştir.

LED modül üzerinde ışık dağılımını kontrol etmek amacıyla lensler bulunmaktadır. Sokak aydınlatması için kullanılan armatürlerde genellikle asimetrik lensler tercih edilmektedir. Asimetrik lens, ışığı yol yüzeyine uygun şekilde yani yatayda geniş, dikeyde dar açıyla dağıtmaya yarar. Bu sayede yol aydınlatma projesinde direkler arası mesafenin artırılması mümkün hale gelir.

LED modül, vida yardımıyla armatür gövdesi üzerine monte edilir. LED modül ve kasa arasında termal iletkenliği kusursuz hale getirmek için ısıl iletken macun kullanılmaktadır. LED’ler çalıştıkça ısınır ve bu ısı alüminyum devre kartına iletilir. Alüminyum devre kartı üzerinde ısı ise armatürün içerisindeki soğutucuya ya da soğutucu görevi gören armatür gövdesine iletilir. Bu sayede LED’ler üzerinde oluşan ısı uzaklaştırılarak LED’lerin uzun ömürlü olması sağlanır.

Işık kaynağının altındaki bölümde LED’leri uygun gerilim ve akımda sürmek için kullanılan LED sürücü yer almaktadır. LED sürücü, AC (alternatif akım) şebeke gerilimini DC (doğru akım)’ye çevirerek çıkış akımını sabitler. LED sürücüye gelen elektrik bağlantısı bir sigorta aracılığıyla korunmaktadır. Bu sigorta da LED sürücü ile aynı bölmede yer almaktadır. Dışarıdan gelen elektrik kablosunu sigorta ve LED sürücüye bağlamak için bağlantı klemensleri kullanılmaktadır.

Bazı profesyonel ürünlerde ışık sensörü ya da hareket sensörü bulunabilir. Bu sayede ışığın açık/kapalı durumu ya da parlaklığı otomatik olarak kontrol edilebilir. Bazı ürünlerde ise aydınlatma kontrol sistemleri için bir standart haline gelen NEMA soket bulunabilir. NEMA soket yardımıyla armatür ve kontrol sistemi arasındaki elektriksel bağlantı kolayca sağlanabilir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Mesut ÇINAR dedi ki:

    LED sürücü kapağı açıldığında , çalışan kişinin çarpılmaması için eletrical disconnector yani ayırıcı kullanılmaktadır. Bu güvenlik testleri için kritiktir.

    Bundan başka LED drivera enerji girmeden önce Surge protector yani ani akım ve voltaj sınırlayıcı koruma elemanı bulunmalıdır.

    Sokak aydınlatma armatürlerinde bu iki komponent kritiktir.