Zhaga Nedir?

Zhaga, LED aydınlatma armatürleri içerisinde kullanılan LED modülleri standartlaşmayı hedefleyen dünya çapında bir konsorsiyumdur. Zhaga’nın temel amacı değiştirilebilirliği sağlamak yani farklı üreticiler tarafından üretilmiş ürünler arasında uyumluluk yakalamaktır.

Zhaga Nedir?
26.10.2021
1.634
A+
A-

Zhaga, LED aydınlatma armatürleri içerisinde kullanılan LED modülleri standartlaşmayı hedefleyen dünya çapında bir konsorsiyumdur. Zhaga‘nın temel amacı değiştirilebilirliği sağlamak yani farklı üreticiler tarafından üretilmiş ürünler arasında uyumluluk yakalamaktır.

Zhaga, bir üreticiden aldığınız LED armatür üzerindeki ışık kaynağı yani LED modül arıza yaptığında, bu modülü başka bir üreticiden temin edip uygulayabilmenizi sağlar. Ya da aydınlatma armatürünün ışık çıktısı günün teknolojisinin gerisinde kaldığında, ilgili kısmının yükseltilmesini sağlar.

Zhaga kelimesi bir kısaltma değildir, bu yüzden bir anlamı yoktur. Zhaga, Çin‘in Sichuan eyaletinde bir şelalenin ismidir.

Zhaga konsorsiyumunu 2010 yılında kuruldu ve o tarihten bu yana yüzlerce şirket bu topluluğa katıldı.

Zhaga bir dizi kitap halinde yayınlar çıkartmaktadır, bu yayınlar LED armatürler ve LED modüller arasındaki bağlantıyı detaylarıyla tanımlamaktadır. Zhaga özellikleri, armatür ile LED modül arasındaki etkileşimi tanımlar. Bunu yaparken, LED modül ve armatür tasarımında gereksiz kısıtlamalardan kaçınır.

Dünya çapında pek çok aydınlatma firması, Zhaga’nın üyeleri arasında yer almaktadır. Armatür üreticileri, LED modül üreticileri ve test laboratuvarları gibi kuruluşlar Zhaga’nın üyeleri arasındadır.

LED armatür üzerinde kullanılan bileşenlerin fiziksel boyutları, fotometrik özellikleri, elektriksel ve termal davranışları Zhaga tarafından tanımlanır. Üreticiler bu tanımlara uygun şekilde üretim yaparak, küresel pazara uygun ürünler hazırlar.

Zhaga, geliştirilmiş bir tedarik zinciri sunar ve aydınlatma armatürü üzerindeki bileşenlerin daha kolay tedarik edilmesini sağlar. Üretimde maliyetlerin düşürülmesini sağlar ve üretilen ürünlerin pazara daha kısa sürede girmesine yardımcı olur.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.