Low-Power, Mid-Power ve High-Power LED’ler Arasındaki Fark Nedir?

LED’ler küçük, sağlam, güvenilir ve son derece yüksek verimli ışık kaynakları olduğundan ışığa ihtiyaç duyulan neredeyse her türlü uygulamada kullanılmaktadır. Her uygulamada ihtiyaçlar farklı olduğundan kullanılan LED’ler de çeşitlilik kazanmaktadır. Bunlardan bir tanesi de güç sınıflandırmasıdır.

Low-Power, Mid-Power ve High-Power LED’ler Arasındaki Fark Nedir?
06.08.2020
2.339
A+
A-

LED‘ler küçük, sağlam, güvenilir ve son derece yüksek verimli ışık kaynakları olduğundan ışığa ihtiyaç duyulan neredeyse her türlü uygulamada kullanılmaktadır. Her uygulamada ihtiyaçlar farklı olduğundan kullanılan LED’ler de çeşitlilik kazanmaktadır. Bunlardan bir tanesi de güç sınıflandırmasıdır.

LED’ler gücüne göre üç farklı kategoriye ayrılmaktadır; Low-Power (Düşük Güç), Mid-Power (Orta Güç) ve High-Power (Yüksek Güç).

Güç, matematiksel olarak gerilim ve akımın çarpımı ile bulunur. Örneğin 3 V‘luk bir LED 350 mA akım ile sürüldüğünde yaklaşık 1 W güç tüketir.

Gücü 0,05 W ile 0,10 W aralığında olan LED’ler Low-Power sınıfında yer almaktadır. Gücü 0,25 W ile 0,50 W aralığında olan LED’ler Mid-Power, 1 W – ile 3 W aralığında olanlar ise High-Power LED’ler olarak bilinmektedir.

Low-Power LED‘ler, düşük parlaklığa sahiptir bu sebeple çoğunlukla gösterge ışıkları olarak kullanılır. Örneğin, bilgisayarların çalıştığını gösteren güç ışığı bir Low-Power LED‘dir.

Mid-Power LED‘ler kısmen düşük güç tüketimiyle yüksek etkinlikte ışık sunmaktadır. Yüksek pazar payına sahip bu LED’ler iç ve dış mekan aydınlatma armatürlerinin yanı sıra araçların stop lambaları gibi çeşitli uygulamalarda da kullanılmaktadır. Şerit LED‘ler üzerinde kullanılan 2835, 3030, 5050 ve 5630 gibi paketli LED’ler Mid-Power LED‘lerdir. Evlerde kullanılan E27 ya da E14 duylu LED lambaların neredeyse tamamında Mid-Power LED‘ler kullanılmaktadır.

High-Power LED‘ler yeni nesil aydınlatma uygulamalarında sıkça kullanılmaktadır. Yüksek ışık çıktısına sahip bu LED’lerle az sayıda LED çipi kullanarak yüksek parlaklıkta ışık üretmek mümkün hale gelmiştir. Geçmişte 30 W güçte bir LED lamba yapmak için yüzlerce LED kullanmak gerekirken, High-Power LED‘ler sayesinde 10 tane LED kullanmak yeterli hale gelmiştir.

Power LED tanımı genellikle 1 W ve üzerinde güce sahip LED’ler için kullanılmaktadır. Ancak yukarıda açıklandığı gibi LED’ler (kategorileri tanımlayan yazılı bir uluslararası standart olmamasına rağmen) temel olarak 3 kategoriye ayrılmıştır.

Katı hal aydınlatma sistemlerinde LED seçimi maliyet, performans, termal yönetim ve ömür gibi önemli parametreleri etkilemektedir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.