LED’lerin Genel Aydınlatma Maksatlı Kullanımı

Yüksek kaliteli ürünlerin temini ve artan bilinçlenme ile LED enerji tasarruflu ürünler hızla büyümekte olan bir pazar yaratıyor. Bugünün LED aydınlatma sistemleri ile, enerji tasarrufu ve bakım maliyetleri açısından parasal tasarruf elde edebilirsiniz.

LED’lerin Genel Aydınlatma Maksatlı Kullanımı
20.07.2016
501
A+
A-

Yüksek kaliteli ürünlerin temini ve artan bilinçlenme ile LED enerji tasarruflu ürünler hızla büyümekte olan bir pazar yaratıyor. Bugünün LED aydınlatma sistemleri ile, enerji tasarrufu ve bakım maliyetleri açısından parasal tasarruf elde edebilirsiniz. Genel Aydınlatma tanımı herhangi bir aydınlatma uygulamasında ışığın bir alanda yararlı hale getirmenin gerekli olduğunu ifade eder. Genel aydınlatma için yaygın örnekler; genellikle florasan lambaların kullanıldığı ofis binası, koridor, lobiler ve çalışma alanları olabilir. Bir başka günlük örnek uygulama cadde ve sokaklarda yaya ve sürücülerin güvenliği arttırmak için yapılan yol aydınlatmalarıdır. Genel aydınlatmada daha az belirgin uygulama örnekleri, dükkanların vitrin aydınlatmaları veya madencilikte  kask üzerine monte edilen ışık çalışma alanını aydınlatma amaçlı kullanılır.

Şu anda Aydınlatma sınıf LED’ler için kullanım olanakları ağırlıklı olarak kamu ve ticari sektörlerdir. Bunun nedeni, LED’ler hala daha geleneksel çözümlere göre çok daha pahalı ve bu genel tüketici kabulü için bir engel oluşturmaktadır. Ancak, gelişen teknoloji ve hayatın diğer alanlarında kullanımını yaygın hale getiriyor, fiyatlar düşüyor ve toplam pazarda tüketimi katlanarak büyüyor.Aydınlatma sınıfı LED’ler Aydınlatma armatürleri için, uzun ömür, sağlamlık ve düşük enerji tüketimi vaatlerini yerine getirmek durumunda.

LED-Cesitleri

Aydınlatma-Sınıf LED’ler aşağıdaki ihtiyaçları karşılamalıdır.

  • Işık akısı (lümen değeri, Lm),
  • Yüksek Etkinlik (Lm/Watt),
  • Renk sıcaklığı (farklı beyaz ışık seçenekleri),
  • Renksel geriverim (CRI ile belirlenen renksel geriverim kalitesi),
  • Güvenilirlik (ışık çıkış eğrisinin kullanım ömrü süresince korunması)

Yüksek güçlü LED’lerin ilk kullanımları öncelikle niş uygulamalarda oldu. Burada ışık, ebat, dayanıklılık, etkinlik, kalite ve dekoratif renk dahil, başka bir ışık kaynağı ile aynı aydınlatma kombinasyonu sunmasındandır. LED aynı zamanda kişisel ve taşınabilir aydınlatma araçlarında kullanımında kolaylıklar sağlamıştır. LED armatürler yüksek başlangıç maliyeti ile geleneksel lambalar ile karşılaştırıldı. İlk defa 2006 yılından bu yana ulaşılan yeterince yüksek performans ve uzun ömür, LED toplam maliyetini dış aydınlatmada tasarruf oluşturmak için rekabetçi oldu. İç ve dış mekan aydınlatma için LED’leri kullanarak Belediyeler insanların daha güvenli hissetmesini, restoranlar yiyeceklerin daha iştah açıcı görünmesini, veya mimar ve tasarımcılar mekanlarda daha iyi bir görünüm sağlıyorlar.

Genel Aydınlatmada LED’lerin Benimsenmesi

LED aydınlatmada tüm bu avantajlara rağmen, akılda kalan bir algı ”yüksek başlangıç maliyeti” genel aydınlatma uygulamalarında her zaman gündeme gelecektir. İlk maliyet çoğu tüketici için satın alma kararlarında önemli bir faktördür, alıcıların birçoğu daha çok ilk maliyete bakmaktadır. Aslında muhtemel aydınlatma alanları için toplam aydınlatma maliyetinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Toplam maliyete aynı zamanda diğer birçok faktörler vardır; ilk yatırımın yanında, kullanım ömrü boyunca enerji ihtiyacı, bakım ve lamba değiştirme, armatür temizliği vb. Aydınlatma sınıfı LED’ler daha yüksek bir başlangıç maliyetine rağmen, fazla maliyet sistem ömrü boyunca tasarrufları ile zaman içinde dengeleniyor ve toplam maliyetleri aşağıya çekiyor. Her aydınlatma uygulaması için LED çözümler kesinlikle farklı, LED aydınlatmada değer yaratan üç ana başlık vardır: enerji tasarrufu, azaltılmış bakım maliyetleri ışık kalitesi.

LED-Aydinlatma-Elemanlari

Enerji Tasarrufu

Aydınlatma sınıf LED’ler geleneksel aydınlatma ürünlerine göre iki yolla enerji tasarrufu oluşturur. İlk olarak, LED zaten yönlendirilmiş bir ışık dağılımına sahiptir, bu yüzden reflektör ve armatür kayıpları büyük ölçüde azalır. İkinci olarak, LED ışık kaynakları hızlı bir gelşme göstermektedir. Tüm aydınlatma sistemleri gibi LED aydınlatma sistemleri, aynı üç temel kısımdan oluşur: Güç kaynağı, LED veya LED dizini ve armatür. Güç kaynağı ve armatür verimliliğinde yakın gelecekte fazla bir değişiklik olası görülmüyor. Bu nedenle, parlaklık ve etkinliği yüksek bir LED aydınlatma sisteminde, esas olarak LED ışık kaynakları tarafında gelişmeler yaşanacaktır. LED’ler bu nitelikleri ile aydınlatma endüstrisi için gelecekte alternatifsiz görünüyor.

Azaltılmış Bakım Maliyetleri

Bakım maliyetleri içinde toplam işletim maliyetleri (TCO) önemli bir etkendir, lamba değiştirme zorunluluğu maliyeti arttırır. Tam olarak maliyet miktarı, uygulama ve montaj yerine bağlıdır. Bir yatak odası içinde lamba değiştirmek nispeten kolay ve ucuzdur, tünel ve sokak lambalarını değiştirmek için bir bakım ekibi göndermek maliyeti yükseltmeye açık bir konudur. Birçok aydınlatma uygulamalarında, bakım maliyetleri armatür maliyetlerine göre çok daha büyük önem kazanmaktadır.

Aydınlatma Sınıfı LED’lerin geleneksel lambalar gibi filamanları tahrip olarak ömürleri bitmez, ışık çıkış miktarı ömrü boyunca yavaş yavaş azalarak çalışmaya devam eder. Aydınlatma sınıf LED’lerin ömrü boyunca ışık çıkış değerleri karmaşık ve çeşitli faktörlere bağlıdır. Bunlardan en önemlisi LED jonksiyon bölgesinin sıcaklık değerine bağlıdır. LED ömrü genellikle ilk ışık değerinin %70 ine düştüğünde bitmiş kabul edilir.

Işık Kalitesi

Yarıiletken endüstrisinde ölçüm değerleri ve nesnel önlemler hakimken aksine, aydınlatma sektöründe satın alıcılar daha öznel olma eğilimindedirler. Aydınlatma dünyasında ışık kalitesinden anlaşılan kavram, genellikle farklı kişiler için farklı şeyler ifade eder. Genel olarak, ışık kalitesi, yoğunluk, renk sıcaklığı ve belirli renkleri doğru aydınlatma yeteneği olan faktörlerin bir birleşimini ifade eder.

Birçok aydınlatma uygulamalarında aydınlatma sınıfı LED’ler mevcut teknoloji için başka seçenekler sunar. Aydınlatma sınıfı LED’ler çok çeşitli renk sıcaklığı, çok iyi renksel geriverim, çok küçük ebat ve daha az güç kullanımı özelliklerine sahiptir. Bu sayede tasarımcılar için farklı renk sıcaklıkları, boyutları, ışık çıkış seviyeleri ve düşük güç ihtiyaçları olan çekici aydınlatma sistemleri geliştirme fırsatları doğar.

Son olarak kesinlikle LED aydınlatma, ihtiyacımız ışık miktarını sağlarken gerekli enerji miktarını ve çevresel atık miktarını azaltıyor. Yüksek kalitede hızlı gelişen LED aydınlatma bilmecesinin tüm parçaları, enerji krizi ve artan kamu bilinci bir araya geldiği zaman, Aydınlatma Sınıfı LED’ler artık tüm dünyada enerji verimliliği adına önemli bir rol üsleniyor.

Kaynak: LED Portalı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.