SSL

SSL açılımı Solid State Lighting, yani Türkçe karşılığıyla Katı Hal Aydınlatma’dır. Işığı üretmek için standart flaman, gaz veya ark tüpü yerine yarı iletken malzeme kullanan ışık kaynakları SSL grubunda yer alır. LED, OLED ve PLED teknolojileri katı hal aydınlatmalara örnek olarak gösterilebilir.

SSL
12.06.2019
627
A+
A-

SSL açılımı Solid State Lighting, yani Türkçe karşılığıyla Katı Hal Aydınlatma’dır. Işığı üretmek için standart flaman, gaz veya ark tüpü yerine yarı iletken malzeme kullanan ışık kaynakları SSL grubunda yer alır.

LED, OLED ve PLED teknolojileri katı hal aydınlatmalara örnek olarak gösterilebilir.

Işık, bir filamanın yanmasıyla veya cam içerisindeki gazın ısıtılmasıyla değil, katı haldeki elektronik bileşenin ışımasıyla üretildiğinden bu teknolojiye katı hal aydınlatma adı verilmiştir.

Enkandesan, halojen, floresan gibi geleneksel aydınlatma teknolojileri yıllar boyunca enerji verimliliği ve ışık kalitesi anlamında önemli ilerlemeler göstermiştir. Ancak bu teknolojilerin bir süre sonra daha fazla geliştirmeye açık olmadığı görülmüştür.

Katı hal aydınlatma çözümleri, yüksek verimliliği ile geleneksel aydınlatmalara iyi bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır.

Katı hal aydınlatmaları, enerji verimlidir, uzun ömre sahiptir, çevre dostudur, küçük boyutlara sahiptir, güvenilir ve düşük maliyetlidir.

İnce bir filaman içeren ampuller veya cam tüplerden oluşturulmuş lambalar darbeye ve titreşimlere karşı oldukça hassastır. Ancak katı hal aydınlatma teknolojileri, bu tür dış etkenlere karşı diğer teknolojilere kıyasla son derece dayanıklıdır. Bu sayede ışıklı cihazın uzun bir kullanım ömrüne sahip olmasını sağlayabilir.

SSL uygulamalarında termal yönetim büyük bir sorundur. Çalışma sıcaklığı arttıkça, ışık çıktısı yani lümen değeri kalıcı olarak azalmaya başlar. Işık kaynağı üzerinde ortaya çıkan ısı uzaklaştırılmazsa ürünün ömrü beklenenden daha kısa olacaktır.

Katı hal aydınlatma teknolojileri; iç ve dış mekân genel aydınlatmalarda, dekoratif aydınlatmalarda, araç farlarında, sinyal lambalarında, bitki yetiştiriciliğinde, gösterge ve ekranlarda kullanılmaktadır.

Katı hal aydınlatmaların performans değerlendirmeleri için; IES LM-79-08 “Katı Hal Aydınlatma Ürünlerinin Elektriksel ve Fotometrik Ölçümleri” standardı geliştirilmiştir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.