CSP LED Nedir?

CSP, Chip Scale Package’ın baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Mikro ölçekte küçültülmüş, yüksek performanslı LED paketlerine CSP LED denir. CSP, aynı güce sahip LED’leri daha küçük hale getirmektedir. CSP LED’ler yüksek ışık yoğunluğuna sahiptir. Bu sayede küçük boyutlarına rağmen, yüksek performansta ışık üretebilir.

CSP LED Nedir?
29.10.2021
4.571
A+
A-

CSP, Chip Scale Package‘ın baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Mikro ölçekte küçültülmüş, yüksek performanslı LED paketlerine CSP LED denir. CSP, aynı güce sahip LED‘leri daha küçük hale getirmektedir.

LED‘ler küçük bir alanda büyük ışıklar üretebilse de, gün geçtikçe LED‘ler daha da küçüldü. LED‘lerdeki küçülme, daha küçük ve daha hafif aydınlatma elemanlarının tasarlanmasına imkân sağladı. Bu teknolojinin ulaştığı son nokta ise CSP (Chip Scale Package) teknolojisi oldu.

Piyasada 2835, 3535, 3825 ve 5050 gibi çeşitli ölçülerde SMD LED‘ler bulunmaktadır. Örneğin 3535 paketteki bir LED‘in ölçüleri 3,5×3,5 mm‘dir. CSP LED‘ler ise 1,1×1,1 mm çok küçük ölçüde üretilebilmektedir.

CSP LED, bir LED çipine eş değer boyuttadır veya maksimum yüzde 20 daha büyüktür.

CSP LED‘ler yüksek ışık yoğunluğuna sahiptir. Bu sayede küçük boyutlarına rağmen, yüksek performansta ışık üretebilir. Geniş ışık açısı sayesinde daha homojen bir aydınlatma performansı sunar.

CSP LED‘ler sıradan SMD LED‘ler gibi tel bağlantısı içermez. Bu onları daha kararlı bir ürün yaparken, maliyetlerini de aşağıya çekmektedir. Termal performansı da sıradan LED‘lerden daha iyidir.

CSP LED‘ler, otomotiv endüstrisinde araç farlarında ve far ampullerinde (LED far ampulü) sıkça kullanılmaktadır.

Araç farlarında yüksek ışık çıktısına ihtiyaç duyulur ancak LED yerleşimi için küçük bir alan vardır. Alanın küçük olması, soğutma işlemini de zorlaştırır. CSP LED‘ler tam bu ihtiyaca cevap verecek niteliktedir. Buna ek olarak; araç üzerindeki LED‘lerin sürekli olarak titreşime maruz kalması, LED‘lerin arıza yapmasına sebep olmaktaydı. Ancak CSP LED‘ler SMD LED‘ler gibi tel bağlantısı içermediğinden daha uzun kullanım ömrü sunmaktadır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. sadık maşacı dedi ki:

    selam csp led den diş kliniği koltuklarının reflekörlerinde kullanılmak için helogen 24/150 watt gündeki iğne ayaklı helogen ampulün duyuna takılacak çekilde tasarlayabilirmisiniz acaba teşkkürler

    1. Emre Yılmaz dedi ki:

      Merhaba Sadık Bey, bahsetmiş olduğunuz G6.35 tipi 150 W halojen lambalar yaklaşık olarak 6.000 lümen ışık çıktısına sahiptir. Bunların yerine kullanılabilen LED lambalar bulunsa da bu tür lambaların ışık çıktısı 400-500 lümen seviyesindedir. Bu seviyede ışık uygulamanız için yetersiz kalacaktır. Lamba çok küçük boyutlarda olduğundan LED ışık kaynaklarındaki termal zorluk yüksek güçlere çıkılmasını zorlaştırmaktadır. En azından günümüz teknolojisiyle bu mümkün görünmüyor. Mevcut duya takılmasa da o bölümde bir modifikasyon gerçekleştirilerek farklı bir çözüm geliştirilebilir.