Güç (Watt)

Güç (buradaki kullanımıyla elektriksel güç), elektrikli cihazların birim zamanda harcadığı enerji miktarını ifade eder. Tüm elektrikli cihazlar gibi, aydınlatma aygıtları da bir miktar enerji tüketir. Bu enerji tüketimi watt cinsinden ifade edilir. Watt, bir lambanın ışık üretmek için kullandığı enerji miktarını belirtir.

Güç (Watt)
26.07.2019
2.088
A+
A-

Güç (buradaki kullanımıyla elektriksel güç), elektrikli cihazların birim zamanda harcadığı enerji miktarını ifade eder. Gücün birimi Watt‘tır, kısaca W harfi ile gösterilir.

Tüm elektrikli cihazlar gibi, aydınlatma aygıtları da bir miktar enerji tüketir. Bu enerji tüketimi watt cinsinden ifade edilir. Watt, bir lambanın ışık üretmek için kullandığı enerji miktarını belirtir.

Düşük güç tüketimine yani düşük watt değerine sahip aydınlatma aygıtları daha az enerji harcar. Ancak parlaklık konusu burada çok önemlidir. Güç tüketimini azaltırken, aydınlatma koşullarının da kötüleşmesine sebep olabilirsiniz.

Bir aydınlatma aygıtı, hem düşük güç tüketimine sahip olup hem de yüksek ışık sağlayabilir. Yani; aynı lümen değerine sahip iki lamba bir birinden farklı güç tüketimine sahip olabilir. Burada önemli konu lümen/watt verimliliğidir. Yani harcanan 1 W enerji için, kaç lümen ışık üretildiği önemlidir.

Özellikle ticari yapılarda, aydınlatmadan kaynaklı enerji tüketimi, toplam enerji tüketiminde büyük bir paya sahiptir. Bu yüzden, bu tür alanlarda enerji verimli aydınlatma çözümlerinin kullanılması önem kazanmaktadır.

Günümüz teknolojisiyle karşılaştırıldığında; geçmişte kullanılan ışık kaynaklarının, harcadığı enerji miktarına göre az ışık ürettiğini söyleyebiliriz. Teknolojik ilerlemelerle birlikte yüksek verimli aydınlatma teknolojileri hayatımıza girmeye başlamıştır.

Yüksek güç, genellikle daha parlak ışık demektir. Ancak bu farklı teknolojileri karşılaştırırken doğru bir önerme değildir.

Eskiden, watt bir lambanın aydınlatma gücünü belirtmek için kullanılırdı. Ancak günümüzde ışık verimi sürekli olarak artmaktadır. Bu yüzden, aydınlatma aygıtlarının seçiminde artık lümen değeri ön plana çıkmıştır. Aydınlatma aygıtlarını seçerken watt yerine lümen değerine odaklanmak gerekir.

Bir aydınlatma projesinde; öncelikle kaç lümen ışık kaynağına ihtiyaç olduğu belirlenmeli, ardından bu lümen değerini en düşük güç tüketimiyle sunan yani en verimli ışık kaynağı tercih edilmelidir. LED ve enerji tasarruflu lambalar düşük güç tüketimiyle birlikte, yüksek aydınlatma performansı sunabilir.

Elektrikli bir cihazın şebekeden çektiği gücü ölçmek için Wattmetre adındaki ölçüm cihazları kullanılabilir. Bu cihazlar geniş bir aralıkta, yüksek hassasiyetle gerilim ve akımı ölçerek, güç tüketimini gösterir. Alternatif akım güç kaynakları da dahili bir güç ölçere sahiptir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.