LED’li Sinyalizasyon Direklerine 3,8 Milyon TL Harcandı

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün standartlara uygun olmadığı gerekçesiyle bölge müdürlükleri ve belediyeleri uyardığı LED’li sinyalizasyon direklerine tek ihalede 3,8 milyon TL daha harcandı. 200’e yakın direğin alındığı ihalede LED’li direklerin 5.000 TL ile 40.000 TL arasında bedel ile satın alındığı iddia ediliyor.

LED’li Sinyalizasyon Direklerine 3,8 Milyon TL Harcandı
12.12.2017
169
A+
A-

Karayolları Genel Müdürlüğü‘nün standartlara uygun olmadığı gerekçesiyle bölge müdürlükleri ve belediyeleri uyardığı LED’li sinyalizasyon direklerine tek ihalede 3,8 milyon TL daha harcandı. 200‘e yakın direğin alındığı ihalede LED’li direklerin 5.000 TL ile 40.000 TL arasında bedel ile satın alındığı iddia ediliyor.

Geçtiğimiz aylarda, enerji tüketimi, ışık kirliliği, sürüş güvenliği bakımından ağır eleştirilere konu olan LED’li sinyalizasyon direkleri yeniden gündeme geldi. Daha bu haber tazeliğini korurken, tartışmalar sürerken, Kasım ayında yapılan bir ihale ile LED’li sinyalizasyon direklerine 3,8 milyon TL daha harcandığı iddia edildi.

Bildiğimiz ve yaygın kullanımı olan uluslararası standartlara uygun LED’li trafik lambaları 5-10 W aralığında güç tüketimine sahipken, bu direklerin 30-250W aralığında bir elektrik tüketimine sahip olduğu belirtiliyor.

Trafik sinyalizasyonunda kullanılan sinyal lambaları TS EN 12368 standardına uygun olarak üretiliyor, pek çok yerli ve yabancı üretici tarafından sağlanabiliyor. Ancak habere konu LED’li sinyalizasyon direklerinin trafik sinyalizasyon standartlarına uygun olmadığı gibi patentli olduğu gerekçesiyle rekabet ortamı oluşamıyor, bu da kamu tarafında yüksek fiyatlı alımlara sebep oluyor.

Söz konusu iddialar gerçekse, Karayolları Genel Müdürlüğü‘nün ve belediyelerin daha sıkı önlemler alması gerektiği açıkça görünüyor. Belediyelerin ve diğer devlet kurumlarının ödeme zorluğu ve bütçe sıkıntısı yaşadığı bu günlerde, standartlara aykırı ve çok pahalı olan bu ürünlerin kullanılması konusunda daha özverili davranması gerekiyor.

Ülkemizde büyük bütçelerin ayrıldığı ve harcamanın devam ettiği LED’li sinyalizasyon direkleri, Ukrayna‘da uygulanınca ağır eleştirilere maruz kalmıştı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.