Mahkumlar Cezaevlerine LED Aydınlatma Armatürleri Üretiyor

İskenderun M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü’nde kurulan LED Aydınlatma Ürünleri Üretim Tesisi’nde mahkumlar tarafından günde 100 adet LED projektör üretiliyor. LED sokak armatürleri, panel aydınlatmalar, ampuller ve dekoratif aydınlatma ürünleri de üretimde yer alıyor.

Mahkumlar Cezaevlerine LED Aydınlatma Armatürleri Üretiyor
08.03.2019
823
A+
A-

İskenderun M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü’nde kurulan LED Aydınlatma Ürünleri Üretim Tesisi’nde mahkumlar tarafından günde 100 adet LED projektör üretiliyor. LED sokak armatürleri, panel aydınlatmalar, ampuller ve dekoratif aydınlatma ürünleri de üretimde yer alıyor.

İskenderun Kapalı M Tipi İnfaz Koruma Memuru Mustafa Bakır, İskenderun M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü’nde kurulan LED Aydınlatma Ürünleri Üretim Tesisi’nde üretilen projektörler sayesinde Türkiye’deki bütün cezaevlerinin aydınlatmasını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı, Konya Kılıçarslan Şehir Meydanı’nda açıldı.

Ceza İnfaz Kurumları’nda bulunan tutuklu ve hükümlülere yönelik sürdürülen iş ve meslek eğitimi süreçlerinde ortaya çıkan ürünlerin sergilenip satışının yapıldığı fuarda birçok ürün görücüye çıktı.

İskenderun M Tipi Açık Ceza İnfaz Kurumu standında ise hükümlülerin yaptığı LED aydınlatma armatürleri, panel aydınlatmalar ve projektörler satışa sunuldu.

İskenderun Kapalı M Tipi İnfaz Koruma Memuru Mustafa Bakır, cezaevinde hükümlüler tarafından üretilen aydınlatma ürünleri hakkında bilgi verdi.  İskenderun M Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda atölyelerinin bulunduğunu söyleyen İnfaz Koruma Memuru Mustafa Bakır, “İşyurtları Kurumu tarafından İskenderun M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü’ne kurulan LED Aydınlatma Ürünleri Üretim Tesisi’nde iç ve dış mekan aydınlatmaları, park, bahçe ve çevre aydınlatmaları, bina aydınlatmaları yapılıyor. Atölyemizde projektörler, sokak lambaları, dekoratif bina aydınlatması, bina iç aydınlatması, paneller, ampuller ve LED üzerine her şeyi üretebiliyoruz. Yerli üretim ve bütün tasarımlar bize ait. Sadece LED paketleri yurtdışından geliyor. LED’ler yüzde 60 elektrik tasarrufu sağlıyor” şeklinde konuştu.

Mahkumların üretmiş olduğu projektörler sayesinde güvenliğin sağlandığını ifade eden Bakır, “Cezaevlerindeki mahkumlar cezaevlerine projektör tasarlıyorlar  200 W‘lık projektörlerimiz 1.500 metreye kadar  ışık saçıyor ve dağıtıyor. Genellikle askeri kurumlarda, kulelerde ve cezaevlerinde kullanılan projektörler güvenlik sağlıyor. Bütün cezaevlerinin aydınlatmasını biz gerçekleştiriyoruz. Sabaha kadar aydınlatma sağlayan projektörler yüzde 50 enerji tasarrufu sağlıyor. İsteğe ve taleplere göre ürün üretebiliyoruz. Talep üzerine, Türkiye’nin 81 ilinden kamu kurum ve kuruluşları, iş yerleri ve evlere ürün gönderebiliyoruz. Stokta ürünlerimiz de bulunuyor. Ortalama günde 100 adet projektör üretebiliyoruz. Üretmiş olduğumuz ürünleri serbest piyasa ve kurum kuruluşlara da veriyoruz. Bizim  gibi elektronik ürünler üreten cezaevi bulunmuyor. Ürünlerimizin arkasındayız 2 yıl garantimiz var. İki yıldan sonra küçük maliyetle ürünü tamir edebiliyoruz.” diye konuştu.

Konya’da İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı’na ilginin çok yüksek olduğunu belirten Bakır, “Fuar şehir merkezinde olduğu için daha da hareketli ve bu durumdan oldukça  memnunuz.  Normalde ampulden hiçbir kazancımız yok fakat toplumsal kaynaşma olması açısından vatandaş evine mahkumların üretmiş olduğu bir ürünü alıp taksın diye fuara getirdik. Projektörlerin maliyeti yüksek olduğu  için kurumlara veriyoruz. Vatandaşlar ise en çok ampul alıyor. Ampuller 10 lira ve 11 W gücünde 100 W‘a kadar ışık saçıyor.” dedi.

Gamze Erdoğan, Anadolu’da Bugün

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Cahit Çoksöyler dedi ki:

    Çok iyi bir gelişme,Toptan satın alma imkanımız varmı acaba?