Sokak Armatürleriyle Sıradışı Bir AVM Aydınlatması

Ankara’da büyük bir alışveriş merkezi aydınlatma konusunda yetersizlikten şikayetçiydi. Mimarların aklına bir fikir geldi ve alışveriş merkezi içine direkler ve LED’li sokak armatürleri yerleştirildi. Yol aydınlatması için tasarlanmış armatürler başta aydınlatma sorununu çözmüş gibi görünse de başka bir problemi gündeme getirdi.

Sokak Armatürleriyle Sıradışı Bir AVM Aydınlatması
26.07.2017
541
A+
A-

Ankara’da büyük bir alışveriş merkezi aydınlatma konusunda yetersizlikten şikayetçiydi. Mevcut sarkıt aydınlatmalar mağaza önlerinin ve alışveriş merkezi genelinin yeterli seviyede aydınlatılmasına yardımcı olmuyordu. Bu sırada mimarların aklına bir fikir geldi ve alışveriş merkezi içine direkler ve LED’li sokak armatürleri yerleştirildi.

Yol aydınlatması için tasarlanmış armatürler başta aydınlatma sorununu çözmüş gibi görünse de başka bir problemi gündeme getirdi. Sokak armatürlerinden yayılan parlak ışık direk olarak göz tarafından rahatsız edici olarak algılanıyor. İnsanlar aydınlatmaların gözlerini aldığını, rahatsız edici bir ortam oluştuğunu belirtiyor.

Parlak ışıklar kontrolsüz bir biçimde alışveriş merkezi içerisinde yayılıyor. Asıl görevi yollarımızı aydınlatmak olan armatürler, alışveriş merkezi içinde kullanınca böyle sorunları öngörmek zor olmamalıydı.

Aydınlatma önemli bir konu. Yaşadığımız tüm mekanların aydınlatmalarını tasarlarken, özellikle böyle toplumun geniş bir kesimini ağırlayan mekanlarda profesyonel aydınlatma tasarımcılarından destek almak gerekiyor. Yalnızca bir elektrikçi ve bir mimarla aydınlatma tasarlanmıyor. Bu işin eğitimini almış uzmanlar ile çalışılmalı en azından fikirleri alınmalı.

Prof. Şazi Sirel 2011’de yayınladığı “Aydınlatma Uzmanlarının Mimarlara Seslenişi” yazısında adeta bu duruma bir gönderme yapılıyordu. Yazıda “Işığa, mimari kavramın ve tasarımın bir elemanı statüsü verilmelidir. Aydınlatma, mimari boyutları belirtmeli, teknik bir tesisat gibi olmamalıdır. Mimarların, aydınlatma konusunda daha bilinçli olmaları, proje aşamasında aydınlatma tasarımcısı ile işbirliği yapmaları ve ileride yapılacak aydınlatmayı bu aşamada kesin bir biçimde belirleyerek kötü uygulamaları önlemeleri gerekir.” diyordu.

Direklerin monte edildiği zemin sebebiyle de sağlam olmadığı, sallandığı konusunda da bazı şikayetler bulunuyor. Umarız bir kazaya sebep olmadan gerekli önlemler alınır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.