Bursa LED Aydınlatmayla Enerji Tasarrufunda Öncü Şehir Oldu

Yıldırım Belediyesi, geri dönüşüm, çevre koruma ve kaynakların doğru kullanımı alanlarında öncü adımlar atmaya devam ediyor. Daha önce Belediye Hizmet Binası’nda kullanılan eski tip ampulleri son teknoloji ürünü LED lambalarla değiştirerek yüzde 30 tasarruf sağlayan Yıldırım Belediyesi, tasarruf seferberliğini ilçe genelinde yaygınlaştırıyor.

Bursa LED Aydınlatmayla Enerji Tasarrufunda Öncü Şehir Oldu
23.05.2017
110
A+
A-

Yıldırım Belediyesi, geri dönüşüm, çevre koruma ve kaynakların doğru kullanımı alanlarında öncü adımlar atmaya devam ediyor. Daha önce Belediye Hizmet Binası’nda kullanılan eski tip ampulleri son teknoloji ürünü LED lambalarla değiştirerek yüzde 30 tasarruf sağlayan Yıldırım Belediyesi, tasarruf seferberliğini ilçe genelinde yaygınlaştırıyor.

Proje kapsamında 33 mahalledeki 94 parkta 841 aydınlatma elamanı değiştirildi. 220 watt’lık lambaları 60 watt’lık lambalarla değiştirilmesi sonucu, parklardaki aydınlatma 3 kat artarken, enerji tüketiminde ise yaklaşık yüzde 73 tasarruf sağlanıyor.

Bilinçli tüketim kültürü yerleştiriliyor

Gelişen teknolojiyle birlikte enerji kaynaklarının dünya gündeminin en önemli maddelerinden birisi haline geldiğini hatırlatan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edeabli, “Teknolojik gelişmeler hayatımızı kolaylaştırırken, enerji tüketimini de sürekli artıyor. Bu noktada enerji kaynaklarının sınırsız olmadığını düşünürsek, bu aşırı tüketim dünyamız ve  çocuklarımızın geleceği için de ciddi bir sorun teşkil ediyor. Bunun önüne geçmek adına yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmenin yanı sıra bilinçli tüketim kültürünü yerleştirmek zorundayız” dedi.

Yerel yönetim sorumluluk alıyor

Yerel yönetim olarak, bu konuda önemli bir sorumluluk aldıklarını belirten Başkan Edebali, “Kaynakların tekrar kullanımı konusunda başlattığımız geri dönüşüm seferberliğinde Türkiye ve Avrupa standartlarının üzerine çıkarak önemli bir başarıya imza attık. Bilinçli tüketim bir kültürdür. Bu anlayışı yerleştirmek, yaygınlaştırmak adına bir taraftan örnek projeleri hayata geçirirken diğer taraftan  verdiğimiz eğitimlerle binlerce çocuğumuzun bilinçlenmesine katkı sağladık. Yine çok fazla önem verdiğimiz diğer bir  konu da tasarruf. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek,  eskimiş enerji sarfiyatı yüksek malzemeleri, daha kullanışlı, enerji kullanımı düşük olanlarıyla değiştiriyoruz. Belediye hizmet binamızda başlattığımız uygulamayı ilçemizdeki parklarda devam ettiriyoruz. Kısa süre içerisinde tüm parklarımızda tasarruflu ürünler kullanmaya başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Yıldırım Belediyesi

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.