LED Mi, Tasarruflu Ampul Mü?

Teknolojideki hızlı ilerleme, evlerimizin aydınlatılması konusunda da bazı yenilikleri beraberinde getirdi. Tasarruflu ampullere alışmışken, LED teknolojisi kapımızı çaldı. Hal böyle olunca tasarruflu ampul ile LED ampul arasında bir tercih yapmak gerekti. Peki hangisi daha parlak ışık veriyor, hangisi daha uzun ömür sunuyor ve son olarak hangisi daha ucuz?

LED Mi, Tasarruflu Ampul Mü?
09.11.2017
8.986
A+
A-

Teknolojideki hızlı ilerleme, evlerimizin aydınlatılması konusunda da bazı yenilikleri beraberinde getirdi. Çok eskiden evlerimizde yalnızca akkor flamanlı ampulleri kullanıyorduk. Ardından tasarruflu ampul olarak bilinen kompakt floresan lambalara (CFL) geçiş başladı ve hemen hemen her evde kullanılmaya başlandı.

Tasarruflu ampullere alışmışken, LED teknolojisi kapımızı çaldı. Hal böyle olunca tasarruflu ampul ile LED ampul arasında bir tercih yapmak gerekti. Peki hangisi daha parlak ışık veriyor, hangisi daha uzun ömür sunuyor ve son olarak hangisi daha ucuz?

Genel bir ifade kullanmak gerekirse, günümüz teknolojisiyle üretilen LED ampuller, tasarruflu ampullere göre watt başına daha parlak ışık vermektedir. Örneğin, 1000 lümen ışık elde etmek için 10W LED ampul kullanmanız gerekirken, bu ışığı 18W tasarruflu ampul ile elde edebilirsiniz. Yani LED ampul aynı ışığı daha az enerji tüketerek veriyor.

Günümüzde üretilen LED ampullerin pek çoğu 100 lm/W etkinlik faktörünün üzerine çıkmıştır. Bu da LED’lerin elektrik enerjisini daha yüksek verimle ışığa çevirdiğini göstermektedir.

LED ampuller piyasaya ilk çıktıklarında kendinden önceki nesil ampullere göre daha yüksek fiyatlarda satılıyordu. Bu yüzden evlerimize girmesi biraz zaman aldı. Bugün ise 18W tasarruflu ampul 5-6 TL‘ye alınabilirken, aynı ışık akısına sahip 10W LED ampul aynı fiyat aralığında satın alınabilir.

Ömür bakımından incelemek yapmak gerekirse tasarruflu ampuller 8.000 saat ömür sunarken, LED’lerde bu rakam 25.000 saat üzerine çıkabiliyor. Bu da günlük 3 saatlik kullanım ile 20 yılın üzerinde bir kullanım ömrü anlamına geliyor.

Toplam maliyet hesabında, yalnızca satın alma fiyatı değil, kullanım ömrü ve elektrik tüketimi de hesaba katılmalıdır.

LED ampuller hem verimliliği, hem kullanım ömrü hem de fiyat avantajıyla kendisinden bir önceki teknoloji olan kompakt floresan lambalara üstünlük kuruyor. Teknolojik ilerlemeler bu farkın zamanla giderek daha fazla açılacağını gösteriyor. Farklı bir teknoloji çıkana kadar, evlerimizin aydınlatılmasında mevcut en iyi teknoloji LED’ler olarak kabul edilebilir.

LED ampul almaya karar verdiyseniz, şimdi hangi LED ampulü alacağınız konusunda daha kritik bir seçim yapmanız gerekiyor. Bunun için En İyi LED Ampul Nasıl Seçilir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 12 Yorum
 1. Nilgün Gül dedi ki:

  Led ampul bahçe aydınlatması için uygunmu.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, LED aydınlatmaları bahçenizde kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey diğer ampullerde olduğu gibi su, toz ve nemden korumaktır.

 2. İsmail Kayagil dedi ki:

  Merhaba; E27 ince tip led ampüller bahçe aydınlatmalarda azami 3 ayda bozuluyor. Armatürler hava almadığından ısı nedeniyle uzun ömürlü olmuyor. Acaba tasarruflu ampül daha dayanıklı olur mu? Duylar plastik, porselen duy çözüm olur mu ?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey, ince tip olarak bilinen duy E14’tür. E27 ise evlerde kullanılan standart duy türüdür. Her iki duy için de bilindik markaların ürünlerini tercih etmenizi öneririm.

 3. suleyman bac dedi ki:

  Avize içi halojen ampulleri Led ile değiştirmek istiyorum.Avize içi AC motorda LED çalışır mı? Led için Motoru illa DC ile değiştirmemiz mi lazım? Değişim sonrası Led ampulde Elektrik çarpma Riski olur mu?
  şimdiden teşekkürler

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, piyasada AC gerilim ile çalışan LED ampuller bulunmaktadır. Avize içerisindeki sürücüyü DC sürücü ile değiştirmek de mümkündür. Gerilim seviyesi düşük olduğundan (12V-24V) elektrik çarpma tehlikesi yaşamazsınız.

 4. Havva dedi ki:

  Merhabalar benim oturma odam 17 metrekare cata E14 8 wattlık 600 lümenlik buji led ampülden kaç tane gerekli yardımcı olurmusunuz

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Havva Hanım, aşağıdaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/aydinlatma-hesabi.html

 5. Yener Turhan dedi ki:

  Merhaba, Ev de göz sağlığı için LED mi yoksa Sarı ampul mü tavsiye edersiniz. ?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Yener Bey, evinizde 2700K renk sıcaklığında LED filament ampul kullanmanızı öneririm.

 6. HAKAN dedi ki:

  Merhaba ampullerin üzerinde eş değer watt ı yazıyor. Örneğin 6 watt led ampul üzerinde 51w v.b. değerler var bu nasıl hesaplanıyor? Oran yaptığımızda sağlıklı bir veri çıkmıyor konu hakkında desteğinizi rica ediyorum.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey, aşağıdaki bağlantıda bununla ilgili bir tablo bulunmaktadır.

   https://aydinlatma.org/tuketiciler-esdeger-guc-yerine-lumen-degerine-dikkat-etmeli.html