LED Işıklar Düşük Sıcaklıkta Çalışır Mı?

LED lamba veya LED armatürlerin yüksek sıcaklıktaki ortamlarda çalıştırıldığında performansında düşüş görüleceği ve ömrünün önemli ölçüde kısalacağı bilinir. Peki, soğuk ortamlarda LED ışık kaynakları kullanılabilir mi?

LED Işıklar Düşük Sıcaklıkta Çalışır Mı?
08.01.2020
949
A+
A-

LED lamba veya LED armatürlerin yüksek sıcaklıktaki ortamlarda çalıştırıldığında performansında düşüş görüleceği ve ömrünün önemli ölçüde kısalacağı bilinir. Peki, soğuk ortamlarda LED ışık kaynakları kullanılabilir mi?

LED aydınlatmada en büyük sorun ısıdır. Çalışma esnasında LED‘ler üzerinde önemli ölçüde ısı açığa çıkar. Bu LED paketlerinden uzaklaştırılmazsa ışık kaynağının ömrü beklenenden daha kısa olabilir.

Bu yüzden üreticiler ürünleri için bir çalışma sıcaklık aralığı belirtir. Örneğin; -30°C/+50°C. Bu değerlere sahip bir ürünün 50°C‘den daha sıcak bir ortamda çalıştırılmaması gerekir. Ancak burada dikkat çekici diğer nokta ise -30°C sınırıdır. Neden üreticiler böyle bir alt sınır belirtme ihtiyacı duyuyor?

LED’ler -50°C hatta daha düşük sıcaklığa kadar gayet iyi çalışmaktadır. Hatta LED’ler daha düşük sıcaklıkta daha fazla ışık yaymaktadır. Ancak aynı genelleme LED’lere güç sağlamak için gerekli olan güç kaynağı ve akım kontrol devresi için geçerli değildir.

LED’leri beslemek için kullanılan elektronik bileşenlerin çoğu -40°C‘ye kadar dayanıklıdır. Örneğin, elektrolitik kondansatör gibi devre elemanları -40°C‘nin altında önemli verim kaybı yaşar. Bu sıcaklık değerinin altında lamba ömrü olumsuz etkilenebilir. Soğuk havada LED lamba çalışmaz demek doğru olmaz ancak ömür öngörüsünü karşılayamaz ve ne kadar süreyle çalışacağı bilinemez.

Aklınıza buzdolapları, dondurucular ve soğutucularda kullanılan LED’li ışık kaynakları gelmiş olabilir. Ancak bu tür lambalar bile -20°C‘ye kadar derecelendirilmiştir.

Sonuç olarak LED lambaların -40°C‘nin altındaki sıcaklıklarda çalıştırılmaması gerektiği söylenebilir. Ancak, üretici tarafından belirtilmiş olan alt sınır daha yüksek olabilir. Bu sebeple ürünün teknik özellikleri iyi bir şekilde incelenmelidir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.