İnsan Odaklı Aydınlatma Nedir?

Son kullanıcının aydınlatma ihtiyaçlarına göre, beyaz ışığın renk ve yoğunluğunun değiştirilmesine İnsan Odaklı Aydınlatma (Human Centric Lighting, HCL) denir.

İnsan Odaklı Aydınlatma Nedir?
21.06.2017
665
A+
A-

Son kullanıcının aydınlatma ihtiyaçlarına göre, beyaz ışığın renk ve yoğunluğunun değiştirilmesine İnsan Odaklı Aydınlatma (Human Centric Lighting, HCL) denir.

Diğer bir deyişle; İnsan Odaklı Aydınlatma, maksimum ışık ve aydınlatma kalitesi elde etmek için aydınlatmanın kullanıcıların özel ihtiyaçlarına uyarlanması demektir.

İnsan Odaklı Aydınlatma, açık mavi sabah gökyüzünden, günbatımının ışıltısına doğru gün boyunca günışığı simüle eder.

Bir kişinin sirkadiyen ritmi, sabahları ve akşamları düşük parlaklıkta sıcak (rahatlatıcı), çalışma saatlerinde daha soğuk (enerji verici) ışıkla desteklenebilir.

Aydınlatma, geçici ihtiyaçları desteklemek için de gün boyunca ayarlanabilir. Yüksek stresle karşı karşıya kalan insanların sakinleşmelerine yardımcı olmak için daha düşük yoğunlukta sıcak beyaz ışık kullanılabilir. Veya insanların enerji kazanmasına yardımcı olmak için daha yüksek yoğunlukta beyaz ışık kullanılabilir.

İnsan Odaklı Aydınlatma söz konusu olduğunda genel itibariyle 5 farklı uygulama alanından söz edilebilir.

Ofis

Ofisler, melanopik etkili aydınlatma için en etkili uygulamalardan biridir. Bu tür aydınlatma, konsantrasyon seviyesi, yaratıcılık ve performans kapasitesini artırır.

Ofis uygulamalarında bu tür aydınlatma sistemi, verimliliği arttırmak için varlık tespiti ve karartmaya gerek duymadan doğal gündüz ritmini desteklemektedir. Bu sistemler, akşam saatlerinde etkili olmaya devam eden, performans odaklı ve hoş bir çalışma atmosferi yaratır ve aynı zamanda, rahatlatıcı bir gece için rotayı gün sonunda belirler.

Eğitim

Eğitim sektöründe, öğrenciler için uyku ve uyanıklık ritmlerinin düzenlenmesi bir zorluk olarak karşımıza çıkar. Sirkadiyen ritmin aydınlatmayla desteklenmesi, çalışma sırasında dikkat ve konsantrasyon düzeyinin arttırılmasıyla, hata oranlarının azaltılmasına olanak tanır.

Sabah 8 ve daha erken saatlerde bir sınıfta bir uykulu yüzleri sıkça görürüz. Işıkta artan mavi bir bileşen ve değiştirilmiş aydınlanma seviyeleri, yorgunluğu gidermeye ve performans yeteneğini teşvik etmeye yardımcı olur.

Endüstri

Hatalardan kaçınma ve mesleki güvenliğe ulaşma, üretim tesislerinde özellikle önemli konulardır. Örneğin, vardiyalı çalışma bozuk bir uyku/uyanık ritmine neden olur ve gerekli iyileşmeyi önler. Yetersiz aydınlatma seviyesi de çalışma güvenliğini olumsuz etkileyen bir diğer önemli etkendir. İnsan Odaklı Aydınlatma, bu tür alanlarda da faydalı çözümler sunuyor.

İnsan Odaklı Aydınlatma, belirli zamanlarda artan aydınlık seviyelerinin uygulanması için ilk seçenektir. Aktive edici ışık kullanımı, iş görevlerinin daha etkili bir şekilde yapılmasını ve üretim kayıplarının önlenmesini sağlar ve gün boyunca ideal bir şekilde kullanılır. Vardiya değişimi yaklaştığında, dinamik sistem daha sakinleştirici ışık sıcaklıklarına geçer.

Mağazacılık

Alışveriş alanlarını tasarlamak etkin satış tektiğidir ve doğru aydınlatma bunun temeline katkıda bulunur. Uygun aydınlatma çözümleri merak uyandırır, ikamet sürelerini uzatır ve ilham verir. Kısacası, doğru aydınlatma başarılı satışın temellerini atar.

Mağaza aydınlatmalarında amaç; bakışları yönlendirmek, dikkat çekmek ve potansiyel alıcılar ile kalite ve değer izlenimini arttırmaktır. Bu, değişen renk sıcaklıklarını, yoğunluklarını ve ışık yönünü kullanan aydınlatma sistemleri kullanılarak elde edilebilir.

Sağlık

Birçok biyolojik süreç, uyku döngüleri arasındaki ilişkiyi etkileyen biyoritm tarafından kontrol edilir. Işık, biyoritmik etkileri destekler ve ışığın biyolojik saatimizin ana etkeni olduğu kanıtlanmıştır. Sağlık merkezlerinde, ortam ışığı az olan veya hiç doğal ışığa erişimi olmayan odalarda, İnsan Merkezli Aydınlatma, gün boyunca günışığı taklit etmek için kullanılabilir.

İnsan Odaklı Aydınlatma, doğal biyoritmi destekleyerek hastaların iyi hissetmesine ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Sonuç olarak, İnsan Odaklı Aydınlatma sistemleri, uygulanması ve hayata geçirilmesiyle hayatımıza pek çok fayda ve avantaj getiriyor. Üreticiler de ürünlerini, bu teknolojiye göre geliştirmeli veya güncellemelidir. Yapay ışığın, bu tür uygulama alanlarında sirkadiyen biyoritmi destekleyici şekilde kullanılması, sektörel bazda oluşan farkındalık ile kısa sürede yaygınlaşacaktır.

Bu içeriğin hazırlanmasında Helvar, Philips ve TRILUX firmalarından bazı içerik ve görsellere yer verilmiştir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.