CRI (Renksel Geriverim İndeksi) Nedir?

CRI (Renksel Geriverim İndeksi), gün ışığı (100%) referans kabul edildiğinde, renk kayıplarına göre yapay ışığın yüzdesel olarak değerlendirilmesidir. Yapay ışık altında 14 renkte yapılan ölçümlerin ortalama renk görme oranı CRI değeri ile belirtilir.

CRI (Renksel Geriverim İndeksi) Nedir?
28.02.2017
3.926
A+
A-

Yaşanacak mekanlar tasarlanırken renk, doku, ışık ve sonlanma (finishing) kritik rol oynamaktadır. Aynı kriterler satış ve teşhir alanları için de geçerlidir. Aydınlatma kriterlerinden ışığın geldiği yön, kamaşma, aydınlık seviyesi vb. gibi konularda eşit derecede önemlidir. İyi tasarımlar için aydınlatma, materyaller, sonlanma, doku ve renkten sonra dördüncü unsurdur.

O halde, aydınlatmanın önemli kriteri CRI nedir?

CRI (Renksel Geriverim İndeksi), gün ışığı (100%) referans kabul  edildiğinde, renk kayıplarına göre yapay ışığın yüzdesel olarak değerlendirilmesidir. Başka bir deyişle gün ışığında renkleri 100% algıladığımızı kabul ediyoruz. Yapay ışıkta 14 renkte yapılan ölçümlerin ortalama renk görme oranını biz o ışık kaynağının CRI değeri olarak değerlendiriyoruz.

Ölçümlerde CRI değeri, referans akkor lamba altındaki değerler ile karşılaştırılarak belirlenir. CRI değeri yüksek çıkıyorsa o ışık kaynağı altında ortam ve nesneleri doğal durumuna yakın hatta eşit görmek mümkündür. Yüksek değerli CRI aynı zamanda daha doğal cilt tonları üretir.

Normal yaşam alanlarında %80 üstü CRI, renkleri etkili görmemizi sağlayabilir. Ancak renklerin daha önem kazandığı yerlerde (butik, kuaför, tekstil mağazası, galeriler gibi) 90% üzeri CRI ürünler tavsiye edilir.

Aydınlatma için doğru yapay ışık kaynaklarının CRI değeri ile birlikte, renk sıcaklığı, doğallık ve aydınlık seviyeleri de önemlidir. Bu sebeple, ihtiyaca göre CRI, renk sıcaklığı, yeterince ışık akısı (lümen), değeri olan ürünler ihtiyacımızı karşılayacaktır. Yeni tasarım yaklaşımlarında verimlilik göz ardı edilemeyeceği için yukarıdaki şartlar sağladıktan sonra enerji etkin, lm/W değeri yüksek ürünler seçilmelidir.

LED Portalı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.