LED Işık Kaynaklarında Stabilizasyon Süresi

Stabilizasyon için gereken süre, test edilen katı hal aydınlatma ürünlerinin türüne bağlıdır. Stabilizasyon süresi genellikle küçük entegre LED lambalar için 30 dakika ve büyük SSL aydınlatma armatürleri için 2 saat veya daha fazla olabilmektedir. En az 3 okumanın varyasyonu belirlendiğinde kararlılığa ulaşıldığına karar verilebilir.

LED Işık Kaynaklarında Stabilizasyon Süresi
21.05.2021
968
A+
A-

LED ışık kaynaklarının fotometrik ölçümleri yapılırken armatürün ışık çıktısı (lümen) ve elektrik gücü dikkate alınarak stabilizasyonuna karar verilir.

Işık kaynağına enerji verilip ardı sıra fotometrik ölçüm yapılamaz, bu şekilde yapılacak bir ölçüm armatüre ait gerçek değerleri yansıtmayacaktır.

Armatür stabilizasyon aşaması için gonyofotometre veya küre içerisine kullanıldığı konumda yerleştirilmesi gerekir ardından armatüre enerji verilir ve aşağıdaki yollar izlenerek armatürün stabilizasyonuna karar verilir.

Stabilizasyon için gereken süre, test edilen katı hal aydınlatma ürünlerinin türüne bağlıdır. Stabilizasyon süresi genellikle küçük entegre LED lambalar için 30 dakika ve büyük SSL aydınlatma armatürleri için 2 saat veya daha fazla olabilmektedir.

En az 3 okumanın varyasyonu (maksimum-minimum) belirlendiğinde kararlılığa ulaşıldığına karar verilebilir. Işık çıktısı ve elektrik gücü değişimi, 15 dakika aralıklarla alınan 30 dakikalık bir süre boyunca yüzde 0,5‘in altında olmalıdır.

Özetle; her armatürün stabil olma süresi farklıdır, belirli bir süre belirleyerek genellemeler yapmak yanlış olacaktır. Stabilizasyona ölçümler sonucunda net bilgiler ışığında karar verilmelidir.

Labbee Aydınlatma Laboratuvarı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.