IES LM-79-08 Katı Hal Aydınlatma Ürünlerinin Elektriksel ve Fotometrik Ölçümleri

IES LM-79-08, Katı Hal Aydınlatma Ürünlerinin Elektriksel ve Fotometrik Ölçümleri için Kuzey Amerika Aydınlatma Mühendisleri Derneği (IESNA) tarafından onaylanmış test yöntemidir. LM-79-08 ölçümleri ile ışık kaynağının toplam ışık akısı (lümen), elektriksel gücü (W), ışık şiddeti dağılımı, ışık etkinliği (lm/W) ve renksel özellikleri (CRI, CCT) çıkartılır.

IES LM-79-08 Katı Hal Aydınlatma Ürünlerinin Elektriksel ve Fotometrik Ölçümleri
22.07.2020
634
A+
A-

IES LM-79-08, Katı Hal Aydınlatma Ürünlerinin Elektriksel ve Fotometrik Ölçümleri için Kuzey Amerika Aydınlatma Mühendisleri Derneği (IESNA) tarafından onaylanmış test yöntemidir.

LM-79-08 ölçümleri ile ışık kaynağının toplam ışık akısı (lümen), elektriksel gücü (W), ışık şiddeti dağılımı, ışık etkinliği (lm/W) ve renksel özellikleri (CRI, CCT) çıkartılır.

LM-79-08, kontrol elektroniği (sürücü) ve soğutucu içeren LED tabanlı aydınlatma cihazlarına uygulanır. LM-79-08 testinde LED armatür ya da LED lamba bir bütün olarak ölçülür.

LM-79-08 ölçümleri için küre ve gonyofotometre kullanılır.

LED armatürlerde genellikle LED kısmının kullanıcı tarafından sökülmesine izin verilmez. Diğer bir taraftan LED ışık kaynakları bir soğutucuyla desteklenmediğinde ciddi performans düşüşleri görülebilir. Bu sebeplerle LED ışık kaynaklı armatürler test sürecinde bir bütün olarak değerlendirilir. Bu ölçüm yöntemine mutlak fotometri adı verilir.

Geleneksel aydınlatma armatürlerinde göreceli fotometri kullanılır. Bu yöntemde lamba ve aydınlatma armatürü (referans lambalı) ayrı ayrı ölçülür. Daha sonra sonuçları birleştirilerek armatürün gerçek ışık dağılımı ve yoğunluğu çıkartılır.

Küre ölçümünde ve 4π geometri metotları kullanılır. Geniş ışık dağılımına sahip lambalarda 360 derece ölçümü mümkün hale getiren 4π geometri metodu kullanılır. Downlight gibi tek yönlü ışık dağılımına sahip armatürlerde ise 2π geometri metodu kullanılır. 4π geometri metodunda ışık kaynağı kürenin merkezine yerleştirilir ve fotometre başlığı ile bir kenardan ölçüm alınır. 2π geometri metodunda ise armatür kürenin üst kısmına yerleştirilir ve yine bir kenardan ölçüm alınır.

Işık dağılımını ölçmede kullanılan gonyofotometre cihazı da doğru ölçüm sonuçlarının elde edilebilmesi için kalibre edilmiş olmalıdır.

Ölçümler yapılmadan önce LED armatür ya da lamba stabilizasyon ve sıcaklık dengesine ulaşması için bir süre çalıştırılmalıdır. Büyük armatürlerde bu süre genellikle 30 dakika ile 2 saat arasında değişmektedir. Kullanılan stabilizasyon süresi test raporunda yer almalıdır.

LM-79-08 testi, akredite aydınlatma laboratuvarları tarafından yapılmalıdır. Çünkü, yalnızca akredite laboratuvarlardan alınan raporlar geçerli kabul edilmektedir.

LM-79-08 testi için PTC Ürün Test ve Belgelendirme firması ile iletişime geçebilirsiniz. PTC Laboratuvarı, LM-79-08 lümen testi için TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) tarafından akredite edilmiştir. LM-79-08 testlerinde Aydınlatma Portalı ziyaretçilerine özel yüzde 20 indirim uygulanacaktır.

LED teknoloji gelişmeye ve çeşitlenmeye devam ettikçe, LED için tutarlı ve standart test prosedürlerine olan ihtiyaç her zamankinden fazla olmuştur. LM-79-08 testi hakkında merak ettikleriniz ve sorularınız için yorum bölümü aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.