Cree LED’lerin Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Cree LED çiplerinin uzun ömürlü, yüksek performanslı ve stabil olarak sektörde tanınmasıyla birlikte taklit ürünler de tüm hızıyla pazara girdi fakat bunları ayırt edebilmek mercek yada mikroskop ile mümkün hale geliyor. Tespit yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Cree LED’lerin Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
01.05.2016
1.407
A+
A-

LED pazarının büyümesi ile birlikte, pazardaki taklit ürünlerin sayısı da hızla artmaktadır. Peki LED’inizin gerçekten Cree marka olduğunu nasıl anlarsınız? Şimdi bununla ilgili birtakım bilgiler verelim ve artık siz de LED’in dilinden anlayabilir hale gelin.

Cree LED çiplerinin uzun ömürlü, yüksek performanslı ve stabil olarak sektörde tanınmasıyla birlikte taklit ürünler de tüm hızıyla pazara girdi fakat bunları ayırt edebilmek mercek yada mikroskop ile mümkün hale geliyor.

Cree LED çiplerinin katot dizaynı paralel çizgiler boyunca uzanan eşit kareler ile tasarlanmıştır. Bu da negatif noktalar yerine negatif düzlem yaratmakta ve ürünün ayırt edilebilmesini sağlamaktadır. Neden bahsettiğimizi resimlerle daha iyi anlayacaksınız,

Sahte-LED

Cree’nin LED modelleri ve görünüşleri aşağıdaki gibidir,

  • XRC/XPC – 2 Dikdörtgen
  • XRE/XPE – 3 Dikdörtgen (Bazı XR-E modelleri, serideki 1.0×1.0 mm dışında 0.9×0.9 mm paketindedir.)
  • XPG – 4 Dikdörtgen
  • XML – 6 Dikdörtgen

Diğer ayırt edici özelliklere dayalı tespitleri ise şöyle yapabilirsiniz;

  • Mikroskop kullanarak (profesyonel yada basit tip hiç fark etmez) katot üzerine bakıldığında, Cree marka silikon karbür katot çok özel görünür ve diğer LED lerden kolayca ayırt edilebilir.
  • Cree’nin optik lensleri yüksek kırıcılık içerdiğinden dolayı çok düzgün ve parlak bir yüzeye sahiptir.
  • Cree LED çipleri, el ile yapılmış son derece temiz ve düzgün lehimlerle bağlanır.

Sahte Cree LED çipleri ise genellikle uzaktan benzer gözükse de mikroskop ile bakıldığı zaman gerçek fark ortaya çıkmakta ve kolay bir şekilde ayırt edilebilmektedir.

Aşağıdaki görselde bazı sahte Cree LED çiplerini görebilirsiniz.

Sahte-LED-2

Kaynak: Allen Wu, LinkedIn

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.