Half-Cut Güneş Paneli Nedir?

Half-cut güneş hücresi teknolojisi, geleneksel kristal silikon güneş hücrelerine uygulanan yeni ve geliştirilmiş bir tasarımdır. Bu teknoloji, standart PV modüllerindeki güç kayıplarından bazılarını azaltarak güneş panellerinin daha iyi performans göstermesini sağlar.

Half-Cut Güneş Paneli Nedir?
11.10.2022
3.351
A+
A-

Half-cut güneş hücresi teknolojisi, geleneksel kristal silikon güneş hücrelerine uygulanan yeni ve geliştirilmiş bir tasarımdır. Bu teknoloji, standart PV modüllerindeki güç kayıplarından bazılarını azaltarak güneş panellerinin daha iyi performans göstermesini sağlar.

Half-cut güneş hücresi modüllerini üretmek için kullanılan malzeme ve bileşenler geleneksel güneş hücrelerinin üretiminde kullanılanlarla aynıdır. Half-cut güneş hücrelerini diğerlerinden ayıran, performansı iyileştirmeye ve elektrik kayıplarını azaltmaya odaklanan tasarımdaki bir değişikliktir.

Half-cut güneş hücresi, monokristal ya da polikristal güneş hücrelerinin yüksek teknolojili lazer kullanılarak ikiye bölünmesiyle yapılır. Güneş hücresi, aynı gerilimi sağlar ancak akımın yarısını verir.

Half-cut güneş paneli, tam hücreli bir güneş paneliyle aynı şekilde çalışır. Half-cut güneş paneli, aynı alanda normal bir güneş panelinin hücrelerinin iki katı hücre (yarı genişliğe sahip güneş hücresi) barındırır. Güneş hücrelerinin bölünmesi ve hücre sayısının artırılması yoluyla hücre başına daha az akım üretilmesi sağlanır. Bu da kayıpların azalmasına ve kısmi gölgelenmeye karşı toleransın artmasına yardımcı olur.

Half-cut güneş panelleri, standart güneş panellerinden yüzde 5’e kadar daha yüksek güç çıkışına sahip olabilir. Bu da 200 W’lık bir güneş panelinin half-cut teknolojisiyle üretildiğinde 210 W güce ulaşabileceği anlamına gelir.

Half-cut güneş panelleri, artan kısmi gölgeleme toleransına sahiptir. Güneş panelinin bir kısmı gölgelendiğinde büyük bir güç kaybı oluşur. Half-cut güneş panelleri, iki katı alt dizi içerdiğinden tek bir alanın gölgelenmesi daha az kayıp oluşturur.

Half-cut güneş hücrelerinin üretimi, özel ekipmanlara ihtiyaç duyulması nedeniyle tam hücreli modüllerle kıyaslandığında daha maliyetlidir. Bu da half-cut güneş panellerinin daha pahalı olmasıyla sonuçlanır.

Half-cut güneş paneli, geleneksel güneş panellerine göre iki katı lehim bağlantısı içerir. Bu da iki katı kötü bağlantı olasılığına neden olur. Bu dikkate alınması gereken bir sorun olsa da kalite kontrol süreçlerinin uygun şekilde işleten üreticiler için önemli bir sorun değildir.

Güneş hücreleri, koruyucu camla kaplandığından standart ve half-cut güneş panelleri aynı dayanıklılığa sahiptir. Half-cut güneş panellerininin bakımı ve temizliği standart güneş panellerinden farklı değildir.

Half-cut güneş panelleri, güneş enerjisinin genel çıktısını iyileştirir. Üretimi zor olsa da bu yenilikçi teknoloji, uzun süre daha iyi performans sağlar. Güneş panellerinin uygulanması için sınırlı bir alan varsa ve uygulama alanında sık sık gölgelenme oluyorsa half-cut güneş panelleri çok daha iyi performans gösterir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.