Güneş Enerjisinin Dezavantajları Nelerdir?

Güneş enerjisi, elektrik faturasını düşürmek, enerji bağımsızlığına katkıda bulunmak ve çevresel etkileri azaltmak gibi bir dizi fayda sağlar. Güneş enerjisinin sunduğu kayda değer avantajların yakında nispeten küçük sayılabilecek kusurlar da vardır.

Güneş Enerjisinin Dezavantajları Nelerdir?
01.09.2022
2.852
A+
A-

Güneş enerjisi, elektrik faturasını düşürmek, enerji bağımsızlığına katkıda bulunmak ve çevresel etkileri azaltmak gibi bir dizi fayda sağlar. Güneş enerjisinin sunduğu kayda değer avantajların yakında nispeten küçük sayılabilecek kusurlar da vardır.

  • Günümüzde insanların çok büyük bir kısmı apartman dairelerinde yaşamaktadır. Bu yüzden büyük bir çoğunluğun evinin çatısına güneş paneli takma imkânı yoktur.
  • Güneş enerjisi kurulumu için büyük miktarda ön ödeme yapılması gerekir. Güneş enerjisi sistemini oluşturan güneş paneli, regülatör ve invertör gibi ekipmanlar oldukça büyük bir finansal yatırım
  • Güneş enerjisi yatırımı 5 ila 7 yıl arasında bir geri dönüş süresine sahiptir. Bazı etkenlerle bu süre 10 yılın üzerine çıkabilir. Akü depolamalı sistemlerde 15 ila 20 yıl arasında bir geri ödeme süresinden bahsedilebilir.
  • Şebekeden gelen elektrik ucuz, basit, güvenilir ve neredeyse sınırsızdır. Kapıya kadar gelen elektriği kullanmak için sigorta paneli dışında herhangi bir pahalı donanıma ihtiyaç yoktur.
  • Güneş enerjisi, gezegenin her yerinde belirli bir kapasitede ulaşılabilir olsa da ekvatordan uzaklaştıkça etkinlik keskin bir şekilde düşer. Örneğin; Kanada, Rusya ve İrlanda gibi ülkeler önemli bir konum dezavantajına sahiptir.
  • Güneş enerjisi, bulutlu havalarda ve geceleri kesintiye uğrar. Güneşli havalar dışında da güce ihtiyaç duyuluyorsa aküler ve şarj kontrol cihazları kullanılmalıdır.
  • Güneşte bırakılan her şey gibi güneş panelleri de yavaş yavaş bozulur. Bu da zamanla daha az enerji üretilebileceği anlamına gelir.
  • Güneş enerjisi, eve gelen bir çift elektrik telinden daha az güvenilirdir. Tüm ekipmanlarda ilgilenilmesi gereken bazı arızalar Düzenli bakım gerekliliği vardır.
  • Çatıda yeterli alan yoksa, düşük güneş ışığı alıyorsa, ağaçlar veya diğer yapılar tarafından gölgeleniyorsa gerekli performansı almak güçtür.

Güneş panelleri, teknoloji geliştikçe daha uygun fiyatlı ve daha verimli hale gelmektedir. Güneş enerjisinin bazı teknik ve ekonomik zorlukları olsa da bunların çoğu, doğru planlama ve düzenli bakım ile aşılabilir. Diğer bir taraftan; bir güneş enerji sistemine sahip olmak, yükselen enerji fiyatlarına karşı koruma elde etmek anlamına gelir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.