Güneş Panellerinin Temizliği Nasıl Yapılır?

Güneş panellerinin zaman içerisinde kirlenmesi, yüzde 15-25 aralığında bir performans kaybına sebebiyet verebilmektedir. Hassas bir teknolojiye sahip fotovoltaik sistemlerin özel solüsyonlar yardımı ile temizlenerek verimlerini koruması sağlanmalıdır.

Güneş Panellerinin Temizliği Nasıl Yapılır?
19.11.2018
2.113
A+
A-

Dünya’da artan temiz enerji ihtiyacı bulunmaz bir nimet olan güneş enerjisinin talepleri karşılayabilecek sistemlere dönüşmesi ile beraber hayatımızda yaygın bir biçimde yerini almaya başlamıştır.

Fotovoltaik panellerin gelişimi ile birlikte ihtiyaç duyulan temiz enerjinin temini amacı ile güneş tarlaları kurulmaya başlamış, çeşitli kapasite ve büyüklüklere sahip bu tarlalardan ülkemizin enerji üretimine katkı sağlanmaya başlanmıştır.

Yatırımları tamamlanarak faaliyete alınan sistemlerin getirilerinin ülke ekonomisine olan katkısı artık gözle görülebilir seviyelere ulaşmaya başlamışken, bu ürünlerin verimliliklerinin de doğru bir biçimde ölçülebilmesi ve takip edilmesi gerekmektedir.

Hali hazırda kurulan güneş tarlalarının zaman içerisinde kirlenerek düşen performansları, ilk etapta gözden kaçan ancak zaman içerisinde fark edilen yüzde 15-25 aralığında bir değer kaybına sebebiyet verebilmektedir.

Hassas bir teknolojiye sahip fotovoltaik sistemlerin bu yüzden özel solüsyonlar yardımı ile temizlenerek verimlerini koruması sağlanmalıdır.

Toz, kir, hayvan dışkısı ya da kristalize tortuların sebebiyet verebileceği deformasyonların engellenebilmesi için özel solar panel temizleme solüsyonu ve ekipmanlarının kullanılması önerilmektedir.

Maliyeti düşük ve raf ömrü olmayan solar panel temizleme solüsyonu kullanımı sayesinde, fotovoltaik sistemlerin antistatik yapıya tekrar kavuşmaları, toz ve kir tutmayan yüzeyleri sayesinde ömürlerinin uzatılabilmesi de mümkün olabilmektedir.

Yılda 2-3 defa kullanılacak ve özel mikrofiber bez yardımı ile uygulanacak solar panel temizleme solüsyonu sayesinde, fotovoltaik panellerin kurulum aşamasındaki enerji değerlerine yakın kapasitelerde üretime devam etmeleri sağlanabilmektedir.

Panellerin üzerine püskürtme metodu ile uygulanan solar panel temizleme solüsyonu, sonrasında mikro fiber bez ile temizlenerek, akabinde su ile durulanarak gerekli temizlik işlemlerini tamamlamaktadır.

Yaklaşık 80 litre solar panel temizleme solüsyonu ile 1 MW’lık bir tesisin bir kere temizlenmesi mümkün olabilmektedir. Optimum kullanım için senede 2-3 defa bu temizliğin yapılması önerilmektedir.

Solar panel temizleme solüsyonu içerdiği özel yağ çözücü ve anti-statik koruma sayesinde, sertliği yüksek su ile dahi kolayca durulanabilmektedir.

750 ml (kişisel kullanım) ve 5 lt’lik şişeler halinde temin edilebilen solar panel temizleme solüsyonu ile, güneş panellerinizin verimliliği düşmeden ihtiyaç duyacağınız yüzey korumasını sağlamanız mümkün olacaktır.

23 yıldır sadece inovatif ürünler ile yeninin öncüsü olarak bilinen Raytech markası tarafından üretilmekte olan Shiny Solar solar panel temizleme solüsyonu hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için Alist Limited firma sayfasınızı ziyaret edebilir, firma yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.