DLC, Geceleri Aydınlatma Kullanımı İçin Taslak Gereksinimleri Yayınladı

DesignLights Konsorsiyumu (DLC), geceleri dış mekanlarda aydınlatmanın olumsuz etkilerini azaltmayı amaçlayan Gece Uygulamalarında Işık Kullanımı (LUNA) programı kapsamında teknik gereksinimlerin belirlendiği ilk taslağı yayınladı. LUNA spesifikasyonu, renk sıcaklığını 3000K ile sınırlıyor, minimum etkinlik değerlerini tanımlıyor, gökyüzü parıltısını engelliyor ve ağ kontrol teknolojisi gerekliliği getiriyor.

DLC, Geceleri Aydınlatma Kullanımı İçin Taslak Gereksinimleri Yayınladı
21.04.2021
536
A+
A-

DesignLights Konsorsiyumu (DLC), geceleri dış mekanlarda aydınlatmanın olumsuz etkilerini azaltmayı amaçlayan Gece Uygulamalarında Işık Kullanımı (LUNA) programı kapsamında teknik gereksinimlerin belirlendiği ilk taslağı yayınladı.

LED teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte dış mekan aydınlatmaları önemli ölçüde değişmişti. Birçok uygulamada daha yüksek enerji verimliliği için soğuk beyaz renkte ışıklar kullanılmıştı. Beyaz ışık kullanımının artması, beyaz ışık konusunda kaygıları da beraberinde getirdi. Çünkü beyaz ışık, gökyüzü parıltısını artırıyor ve yaban hayatı tarafından tolere edilemiyordu.

LUNA spesifikasyonu, renk sıcaklığını 3000K ile sınırlıyor, minimum etkinlik değerlerini tanımlıyor, gökyüzü parıltısını engelliyor ve ağ kontrol teknolojisi gerekliliği getiriyor.

LUNA’ya göre aydınlatma armatürlerinin minimum 105 lm/W etkinlik faktörüne ulaşması gerekiyor. Renk sıcaklığı 2700K veya altındaysa ya da yüksek renksel geriverim performansı isteniyorsa bu bölümde esneklik tanınıyor.

Aydınlatma armatürlerinin elektriksel performans özellikleri PF≥0,90, THD≤%20 olarak tanımlanıyor ve minimum 5 yıl garanti isteniyor.

LUNA, akıllı aydınlatma sistemlerini zorunlu hale getiriyor ve mimimum karartma gereksinimlerini de tanımlıyor. Aydınlatma armatürlerinin ışık çıktısını azaltmak, tam olarak ihtiyaç duyulan aydınlatmayı yalnızca ihtiyaç duyulduğunda sağlayarak ışık kirliliğini de azaltabilir. LUNA programı, standart karartma protokolleri aracılığıyla yüzde 20’ye kadar sürekli karartmayı zorunlu hale getiriyor.

DLC, taslağı tartışmak için 28 Nisan‘da internet üzerinden bir seminer düzenliyor. Buradaki yorumlara göre Temmuz ayında taslağın son halini sunmayı hedefliyor. Her şey planlandığı gibi giderse nihai politika Ekim ayında yayınlanabilir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.