Sokak Lambaları 45 Dakika Daha Az Yanacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın aldığı yeni tasarruf kararıyla sokak lambalarının 15 dakika geç yanıp, 30 dakika erken sönmesi planlanıyor. Sokak aydınlatmalarında LED dönüşümü yapılsaydı, herhangi bir kısma veya erken kapatma işlemi yapılmadan yüzde 40 oranında tasarruf sağlanabilirdi.

Sokak Lambaları 45 Dakika Daha Az Yanacak
30.11.2021
1.292
A+
A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘nın aldığı yeni tasarruf kararıyla sokak lambalarının 15 dakika geç yanıp, 30 dakika erken sönmesi planlanıyor. Bakanlık yeni kararı elektrik dağıtım şirketlerine gönderdi.

Ülke genelinde kamuya açık cadde, sokak, köprü, meydan ve yaya geçidi gibi alanların genel aydınlatma saatlerinde değişiklik yapıldı. Elektrik dağıtım şirketlerine gönderilen bir yazıyla yeni uygulama başladı. Bu kapsamda cadde ve sokaklarda aydınlatmaların akşamları 15 dakika geç yanıyor ve sabahları 30 dakika erken kapanıyor. Diğer bir deyişle karanlık süresi 45 dakika daha arttı.

Uygulamanın amacı genel aydınlatmadan kaynaklı enerji giderlerini düşürerek enerji tasarrufu sağlamak olsa da karanlık sürenin artması bazı tepkilere neden oluyor. Özellikle ülkenin batı illerinde sabahın erken saatlerinde işe ya da okula giden kişiler uygulamaya karşı çıkıyor. Kalıcı yaz saati uygulaması sonrasında pek çok kişi karanlıkta uyanmak ve yola çıkmak zorunda kaldığı için şikayet ediyordu. Şimdi bir de sokak lambalarının daha geç açılması ve daha erken kapatılması gibi bir sorun ortaya çıktı.

Enerji verimliliğinde ciddi potansiyele sahip olan sokak aydınlatmalarıyla ilgili 2018 yılında bir çalışma yapılmış ve 2023 yılına kadar 7,5 milyon sokak lambasının yüzde 30’unun LED armatürlerle yenileneceği belirtilmişti. Hatta bu dönüşüm sürecinde yerli aydınlatma üreticilerine alım garantisi verileceği duyurulmuştu. Bazı uygulama örnekleri olsa da aradan geçen 3 yıla rağmen bu konuda henüz ciddi bir çalışma yapılmadı.

Sokak aydınlatmalarında LED dönüşümü yapılsaydı, herhangi bir kısma veya erken kapatma işlemi yapılmadan yüzde 40 oranında tasarruf sağlanabilirdi.

Sokak aydınlatmalarının daha az yanması insanların kendilerini güvende hissetmemelerine neden olabilir. Daha da ötesinde suç oranlarında artış görülebilir. İnsanlar kendi koruyucu önlemlerini adına için el feneri, kafa lambası ve flaş ışığı gibi cihazları kullanabilir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.