Belediyeler Sokak Aydınlatma Giderlerini Ödemedi

Belediyeler Sokak Aydınlatma Giderlerini Ödemedi
05.03.2016
499
A+
A-

Sokak aydınlatması giderlerinin tamamını önceden Hazine tarafından karşılanırken, yüzde 80’inin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, kalan yüzde 20’sinin ise belediyeler tarafından ödeneceği belirtilmişti.

Ancak son iki yıldır, bakanlık ödemeleri yaparken belediyeler payına düşen yüzde 20’yi ödemiyor. Sokak aydınlatma giderlerinin yıllık ortalama 1.2 milyon liraya tekabül ettiği, belediyelerden yapılamayan tahsilatın 300 milyon lirayı bulduğu ifade edildi.

Sorunun çözümü için dağıtım şirketlerinin Hazine, Enerji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşmeleri sürüyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. davut keleş dedi ki:

    Sayın yetkili,

    Söz konusu dilimi Belediyelerin ödeyip ödemediği konuusnda eksik bilgiyi düzeltmek istedim. Büyükşehir belediyelerinin Bakanlık payı % 80 ve Maliye Bakanlığınca ilgili bBüyük ş. belediyesi dilimi olan % 20 lik dilimlerde hiçbir aksama olmamaktadır. Ancak dipğer belediyeler ve il özel idareleri dilimleri olan (% 10 ve % 20)lerde aksamalar olmaktaydı. Bu kesintiler İLBANK aracılığıyla yapılmaktaydı. Ve 300 MTL’ye dayanmıştı. Ancak 2016 yılında BAkanlığın çıkardığı BKK ile bakiye borçlar kapatılacak şekilde bir düzenleme getirildi, cari borçlarda kesintilerdeki sıkıntıyı çözecek şekilde düzenleme getirildi.