IstanbulLight 2017 Değerlendirmesi

Sektörün merakla beklediği dev buluşma IstanbulLight, 21-24 Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşti. 100’ün üzerinde yerli firmanın katılımcı olarak yer aldığı fuarı binlerce kişi ziyaret etti. Aydınlatma Portalı kurumsal üyeleri, Atıl Aydınlatma, Entek LED, Fiberli, Grup İmaj Aydınlatma, LEDFIX ve Pelsan Aydınlatma da katılımcı firmalar arasında yer alıyordu.

IstanbulLight 2017 Değerlendirmesi
06.10.2017
172
A+
A-

Sektörün merakla beklediği dev buluşma IstanbulLight, 21-24 Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi‘nde gerçekleşti. 100’ün üzerinde yerli firmanın katılımcı olarak yer aldığı fuarı binlerce kişi ziyaret etti.

Fuarda sektör devlerinin yanı sıra, pek çok yeni firma da katılımcı olarak yer alıyordu. 156’sı yurt dışı ve 112’si yurt içinden olmak üzere toplam 267 firma katılımcı olarak yer aldığı fuarda, Aydınlatma Portalı da onuncu salon E-131 nolu dokuz metrekarelik mütevazı standında misafirlerini ağırladı.

Aydınlatma Portalı kurumsal üyeleri, Atıl Aydınlatma, Entek LED, Fiberli, Grup İmaj Aydınlatma, LEDFIX ve Pelsan Aydınlatma da katılımcı firmalar arasında yer alıyordu.

Ziyaretçiler, sektör profesyonelleri ile yüz yüze görüşme fırsatı yakalayarak, aydınlatma trendlerini ve projeleri takip etme fırsatı yakaladı.

Fuar için özel olarak düzenlenen IstanbulLight Fotoğraf Yarışması‘nın kazanan eserleri de fuar alanında özel bir bölümde sergilendi.

Ulusal Aydınlatma Kongresi için ayırılmış özel alanda, LED’in standardı var mı?, Bir şehir, bir aydınlatma sistemi nasıl akıllı olur?, Aydınlatma tasarımı lüks müdür? gibi soruların yanıtları arandı.

Fuara genel itibariyle LED’lerin ve LED ışık kaynaklı aydınlatma armatürlerinin hakim olduğunu söyleyebiliriz. Firmalar ve ziyaretçiler tarafından yoğun bir ilgi olduğunu söyleyebilsekte, katılımcı firma sayısının yetersiz olduğunu da belirtmemiz de yanlış olmaz.

Geçtiğimiz yıllarda farklı isimler altında düzenlenen fuarlar, bir anlamda firmaları da bölmüştü. Bu yıl, ilk defa tüm sektör tek bir fuar organizasyonunda bir araya geldi. Ancak görünen o ki, hala bazı firmaların tedirginlikleri vardı.

Bu anlamda, bu yıl düzenlenen IstanbulLight fuar organizasyonu, firmaların güvenini yeniden kazandı diyebiliriz. Umarız önümüzdeki yıl daha fazla firmamızı fuarda göreceğiz.

Fuar, dokuz, on ve on birinci salonlarda, üç salonda birden düzenlendi. Dokuz ve onuncu salonlarda yerli firmalar, onbirinci salonda ise Uzakdoğu firmaları yer alıyordu.

Geçtiğimiz yıllarda fuar dokuzuncu ve onuncu salonlarda yapılıyordu. Bu yıl fuar için dokuzuncu ve onuncu salonlara ek on birinci salon da açılmıştı ve fuar girişi yalnızca on birinci salondan verilmişti. Ziyaretçiler on birinci salondan giriş yaparak Çinli katılımcı firmaların stantlarını gezdikten sonra dokuz ve onuncu salonlara geçiş yaptı.

Çinliler bu konuda ne düşünüyor bilmiyorum ancak yerli firmalar dokuzuncu ve onuncu salonun bulunduğu bölümdeki girişin de açık tutulması gerektiğini düşünüyordu.

Pera Teknoloji fuarda katılımcı olarak yer almasa da, firma sahibi İlbey Çalış fuarı ziyaret etmeyi ihmal etmedi. Aydınlatma Portalı standını ziyaret eden Çalış, fuar hakkında “Fuara katılım beklediğimiz seviyedeydi. Böyle fuarlara ihtiyacımız var, bu sayede yeni firmalar ile tanışma fırsatı yakalıyoruz. Çinli firmaların olduğu bölümden giriş yapmak biraz can sıkıcıydı. Fuarda gözlemlediğim kadarıyla LED ile tasarlanıp üretilen aydınlatma armatürlerinin görsel ve kalite standartlarının arttığını söyleyebilirim. Artık bir çok yerli üretici ergonomik, görsel olarak iyi ve aydınlatma ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak LED armatürler ile pazarda öne çıkıyor. Kendi adıma güzel ve verimli bir fuar ziyareti olduğunu söyleyebilirim.” dedi.

Fuarı düzenleyen organizasyon firması UBM Pazarlama Sorumlusu Ayşe Duygu Atasoy yaptığı açıklamada “IstanbulLight’ı UBM’in global gücünüyle birlikte Doğu Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, BDT bölgesinde bir merkez haline getirmek amacımız doğrultusunda aydınlatma sektörünü tek çatı altında bir araya getirerek ilk adımı attık. Bu heyecanla birlikte yolumuza devam ediyoruz.” ifadelerine yer verdi. Atasoy, fuarı 67 farklı ülkeden, mimarlar ve iç mimarlar, elektrik proje ve taahhüt firmalarının yöneticileri, aydınlatma tasarımcıları, inşaat şirketleri temsilcileri, otel satınalma müdürleri, kamu ve belediye temsilcilerinin içinde bulunduğu 7.218 kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.