Akıllı Şehirlerin Başlangıç Noktası: Akıllı Aydınlatma Sistemleri

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan rapora göre 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yüzde 68’inin şehirlerde yaşaması bekleniyor. Kalabalıklaşan şehirler, bazı sorunları beraberinde getiriyor. Tam bu noktada akıllı şehir teknolojileri imdada yetişiyor. Akıllı aydınlatma sistemleri de akıllı şehir konseptinin omurgasını ve başlangıç noktasını oluşturuyor.

Akıllı Şehirlerin Başlangıç Noktası: Akıllı Aydınlatma Sistemleri
20.03.2020
383
A+
A-

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan rapora göre 2030 yılına gelindiğinde dünya nüfusunun yüzde 70‘inin şehirlerde yaşaması bekleniyor.

Kalabalıklaşan şehirler, bazı sorunları beraberinde getiriyor. Tam bu noktada akıllı şehir teknolojileri imdada yetişiyor. Akıllı aydınlatma sistemleri de akıllı şehir konseptinin omurgasını ve başlangıç noktasını oluşturuyor.

Dünyada pek çok şehir, akıllı şehir olma yolunda projeleri hayata geçirmeye başladı. Çoğunlukla akıllı aydınlatma, akıllı şehir dönüşümünün başlangıç noktası oluyor. Çünkü, akıllı aydınlatma sistemleri büyük oranda enerji tasarrufu sağlayabiliyor. Geceleri boş yolları, boş sokakları ve boş parkları parlak ışıklarla aydınlatmak gerçekten gerekli mi? Hareket algıladığında parlaklığını artıran veya yalnızca hareket algılandığında yanan sokak lambaları hayal edin. İşte bu teknolojiyi çok yakında sokaklarda görebileceğiz.

Akıllı aydınlatmanın sunduğu imkanlar yalnızca enerji tasarrufuyla sınırlı değil. Sensörler ile donatılan sokak lambaları şehir hayatını kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Nasıl mı?

Akıllı sokak lambaları üzerlerindeki sensörler yardımıyla trafik akışı hakkında bilgi toplayabilir ve bölgedeki güvenlik tehditlerini algılayabilir. Sıcaklığı, nem seviyesini ve hava kalitesini izleyebilir. Silah sesi duyulduğunda güvenlik güçlerine haber verebilir. Deprem olduğunda güvenliği sağlamak için tam parlaklıkta yanabilir.

Diğer bir taraftan geleneksel sokak lambaları arızalandığında bu durum kısa sürede fark edilmeyebilir. Bölgedeki vatandaşlar bunu fark edip bildirirse bu arıza genellikle 24 saat içerisinde giderilir. Bunun dışında elektrik dağıtım şirketleri rutin kontroller yaparak sokak lambalarının yanıp yanmadığını kontrol eder. Sokak lambalarının gündüz yandığına mutlaka rastlamışsınızdır. İşte bu arıza tespiti için yapılmaktadır. Akıllı aydınlatma sistemleri, ağ üzerindeki aydınlatma armatürlerini izleyerek arıza durumunda ekiplere bilgi verir. Bu sayede yalnızca arıza anında servis hizmeti sağlanarak operasyonel anlamda tasarruf sağlanabilir.

Akıllı aydınlatma sistemleri alanında çözüm üreten yerli firmalarımıza aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz. Firmalar hakkında detaylı bilgi edinmek ve iletişime geçmek için firma sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Akıllı şehirler ve akıllı aydınlatma sistemleri hakkında merak ettiğiniz sorular ve görüşleriniz için yorum bölümü aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.