Amber Işık Rengi Nedir?

Amber, sarı ve turuncu arasında bulunan özel bir renk tonunu tanımlamak için kullanılır. Amber renkli ışığın dalga boyu 600-615 nm aralığındadır. Işık rengi, dalga boyu 600 nm’nin altına indiğinde sarıya, 615 nm’nin üzerine çıktığında turuncuya dönmeye başlar.

Amber Işık Rengi Nedir?
17.04.2022
7.424
A+
A-

Amber, sarı ve turuncu arasında bulunan özel bir renk tonunu tanımlamak için kullanılır. Turuncu renk ailesine ait olan amber, adını ağaçların fosilleşmiş reçinesinden almıştır. Temel rengi sarı olduğu için sıcaklık, mutluluk ve canlılık ile ilişkilendirilir.

Amber renkli ışığın dalga boyu 600-615 nm aralığındadır. Işık rengi, dalga boyu 600 nm’nin altına indiğinde sarıya, 615 nm’nin üzerine çıktığında turuncuya dönmeye başlar. Amber ışık rengi, 2200 K renk sıcaklığına yakındır.

Amber ışığı, dekoratif aydınlatmalar, trafik lambaları, uyarı ışıkları, otomotiv aydınlatmaları ve gösterge ışıkları gibi geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Dekoratif aydınlatma kurulumlarında amber renkli şerit LED’ler yaygın olarak kullanılmaktadır. Çünkü amber, nispeten daha yumuşak bir ışık verir ve ışığın rahatsız edici etkileri daha azdır. Amber renkli ışıklar, akkor lambalara benzerlikleri nedeniyle sıcak bir ortam ve retro (geçmişten esinlenen) tarzı sunar.

Trafik lambalarında sarı olarak adlandırılan ışık aslında amberdir. Amber renkli ışık, sürücülere sinyalin kırmızıya dönmek üzere olduğunu bildirir ve onları durmaya hazırlar. Dur ve git arasındaki geçişi gösteren amber, trafik güvenliği için çok önemli bir işlevi yerine getirir.

Yol yardım araçlarında, güvenlik devriye araçlarında, yol yapım ve onarım araçlarında, kamyon ve forklift gibi araçlarda amber tepe lambaları kullanılır. Bu diğer sürücü ve yayalar için erken uyarı anlamı taşır.

Otomobillerin dönüş sinyallerinde amber renkli ışıklar kullanılır. Farların ve stop lambalarının içerisindeki amber sinyal ışığı, halojen ampuller ya da LED’ler tarafından üretilebilir. Amber, havadaki sis ve kar parçacıklarına beyazdan daha iyi nüfuz edebildiği için off-road araçlarında yolu ve çevreyi aydınlatmak için kullanılmaktadır.

Gösterge ışıklarında kullanılan amber LED’ler, genellikle geçici bir hatayı ya da kullanıma engel olmayacak bir arızayı belirtmek için kullanılır. Bir otomobil göstergesindeki sarı renkli uyarı ışığı, arızalı bir ampulü gösteriyor olabilir. Bir modem üzerindeki amber uyarı ışığı, bir ağ çakışmasını temsil edebilir.

Trafik sinyalizasyonu, otomotiv aydınlatmaları ve uyarı ışıklarında amber rengi ışık kaynaklarını kullanırken yerel düzenlemeleri dikkatlice kontrol etmek gerekir. Işığın tonu, parlaklığı ve yönü bu düzenlemelere göre belirlenmelidir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.