Renk Körleri Trafik Işıklarını Nasıl Görür?

Trafik ışıklarında renk çok önemlidir. Kırmızı, sarı ve yeşil her renk ayrı bir anlama sahiptir. Hemen hemen her durumda, yatay trafik lambalarında kırmızı ışık en solda, dikey trafik lambalarında ise kırmızı ışık en üsttedir. Böylece renk körü insanlar hangi ışığın yandığını ayırt edebilir.

Renk Körleri Trafik Işıklarını Nasıl Görür?
04.07.2020
4.428
A+
A-

Trafik ışıklarında renk çok önemlidir. Kırmızı, sarı ve yeşil her renk ayrı bir anlama sahiptir. Renkler, yorgunken ve dikkatimiz dağıldığında trafik kurallarına uymamıza yardımcı olur. Kırmızı ışık gördüğünüzde fren pedalına basmanız gerektiğini bilirsiniz.

Renk körü insanlar bu lükse sahip değildir. Renk körleri renkler yerine sadece ışıkları yani hangi lambanın açık, hangi lambanın kapalı olduğunu kesin bir şekilde görebilir.

Hemen hemen her durumda, yatay trafik lambalarında kırmızı ışık en solda, dikey trafik lambalarında ise kırmızı ışık en üsttedir. Böylece renk körü insanlar hangi ışığın yandığını ayırt edebilir.

Modern dikey trafik lambalarında en üstte kırmızı, en altta yeşil ışık yer alır. Ülkemizde kullanılan trafik lambaları da bu şekildedir.

Dünyada birkaç yerde kırmızı ışık kare, sarı ışık elmas, yeşil ışık yuvarlak şeklindedir. Bazı ülkelerde kırmızı ışık diğer ışıklara göre daha büyüktür. Bu da onları daha kolay ayırt edilebilir hale getirmektedir.

Japonya gibi birkaç ülkede geç anlamında kullanılan yeşil ışık yerine mavi ışık kullanmaktadır. Bu da en sık görülen renk körlüğü problemini (kırmızı-yeşil renk görme eksikliği) çözmektedir.

Pek çok ülkede yeşil ışık yerine mavimsi yeşil (bluish-green) adı verilen maviye yakın bir yeşil ışık tercih edilmektedir. Bu çözüm de lambaları belirgin bir şekilde ayırt edilebilir kılmaktadır.

İngiltere’de ise ışık kırmızı olduğunda ve yeşile geçeceği zaman kırmızı ve sarı ışık kısa süre aynı anda yanar. Bu da renk körleri için de yararlı bir ipucudur.

Tüm bu ayırt edici örneklere rağmen renk körleri, gece karanlığında uzaktaki bir trafik ışığını görmekte güçlük çeker. Diğer ışıklar yanmadığından ışığın konumunu anlamakta zorlanır. Uzakta sadece küçük ve ışıklı bir nokta görür. Hatta bunun bir trafik ışığı mı yoksa sokak lambası mı olduğunu ayırt edemeyebilir. Bu yüzden renk körlerinin trafikte daha dikkatli olmaları ve ışığı fark ettikleri anda yavaşlamaları gerekir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.