Renk Sıcaklığı (Kelvin)

Renk sıcaklığı (CCT), ışık kaynağının yaydığı görünür ışığın sahip olduğu ışık rengini belirtir. CCT’nin açılımı Correlated Color Temperature’dır ve İlişkili Renk Sıcaklığı anlamına gelir. Işık kaynağının rengini derecelendiren ve tanımlayan ifadedir.

Renk Sıcaklığı (Kelvin)
11.06.2019
5.984
A+
A-

Renk sıcaklığı (CCT), ışık kaynağının yaydığı görünür ışığın sahip olduğu ışık rengini belirtir. CCT‘nin açılımı Correlated Color Temperature‘dır ve İlişkili Renk Sıcaklığı anlamına gelir. Işık kaynağının rengini derecelendiren ve tanımlayan ifadedir.

Metal bir cismi ısıttığınızda, cismin ışıldadığını görürsünüz. Cisim ısıtıldıkça, sıcaklığına bağlı olarak turuncu, sarı ve mavi gibi çeşitli renklere bürünür. Renk sıcaklığı da, ışık kaynağına yakın bir renk tonunu yakalayan kara cismin Kelvin cinsinden sıcaklığıdır.

Kelvin, tıpkı santigrat gibi sıcaklığı belirten uluslararası birimdir. Santigrat derecesinden farklı olarak sıfır noktasını mutlak sıfır yani -273,15 °C alır. Aşağıdaki formül yardımıyla, santigrat derece sıcaklığı, kelvin derecesine çevirmek mümkündür.

[K] = [°C] + 273,15

Renk sıcaklığının birimi Kelvin‘dir. Kelvin‘in sembolü K‘dir ve sayısal değerden sonra gelir. Örneğin; 3000 K, 4500 K, 6000 K şeklinde kullanılır.

Renk sıcaklığı kavramı, aydınlatma, fotoğrafçılık ve yayıncılık gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Aydınlatma sektöründe renk sıcaklığı, beyaz rengin tonlarını sınıflandırmak için kullanılır. Kelvin birimiyle birlikte kullanılan bu değer küçüldükçe ışık rengi turuncuya doğru gider, büyüdükçe maviye yaklaşır.

Yaygın olarak karşımıza çıkan renk sıcaklıkları 1000 K12000 K aralığındadır.

1700 K – 1800 K aralığı, ateşin, mum ışığının ve gün doğumu ile batımında ortaya çıkan kırmızımsı renge denk gelmektedir.

2400 K – 3500 K aralığı ise, akkor flamanlı lambaların ve sıcak beyaz renkteki floresan ve LED lambaların rengine eşittir.

4500 K – 6500K aralığı ise, gün ışığına, xenon, floresan ve LED lambaların yaydığı maviye yakın beyaz ışığı temsil eder.

6500 K değerinin üzerine çıkıldığında ise beyaz ışıktan uzaklaşılır daha çok mavi içeren renkler elde edilir.

Aydınlatma aygıtları, ışık rengine göre yaygın kullanımıyla sıcak beyaz, doğal beyaz ve soğuk beyaz olmak üzere üç gruba ayrılmış durumdadır. 2700 K – 3500 K aralığı sıcak beyaz, 3500 K – 4500 K aralığı doğal beyaz, 4500K – 6500 K aralığı soğuk beyaz olarak adlandırılabilir.

Farklı alanların farklı aydınlatma gereksinimleri vardır. Renk sıcaklığı ihtiyacı da kullanım yeri ve amacına göre değişiklik göstermektedir. Oturma odalarında, yatak odalarında, restoranlarda sıcak beyaz renkte ışıklar kullanılırken, ofislerde, çalışma alanlarında, öğrenme ortamlarında, garajlarda soğuk beyaz renkte ışıklar tercih edilir.

Sıcak beyaz ve soğuk beyaz aydınlatmaların birçok farklı avantajı bulunmaktadır. En önemlisi; sıcak renkler dinlendirici etkilere sahipken, soğuk renkler konsantrasyonun artırılmasına yardımcı olur.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.