Pist Koruma Işığı Nedir?

Pist koruma ışığı, sarı renkli, tek yönlü ve yanıp sönen aydınlatma ünitesidir. Pilotları ve araç sürücülerini aktif bir piste girmek üzere oldukları konusunda uyarmak için kullanılır. Pist koruma ışıkları, taksi yolu ve pist kavşaklarına kurulur. Pist koruma ışıklarının öncelikli amacı, düşük görüş koşullarında pist kavşaklarının görünürlüğünü artırmaktır.

Pist Koruma Işığı Nedir?
31.05.2022
1.898
A+
A-

Pist koruma ışığı, sarı renkli, tek yönlü ve yanıp sönen aydınlatma ünitesidir. Pilotları ve araç sürücülerini aktif bir piste girmek üzere oldukları konusunda uyarmak için kullanılır. Pist koruma ışıkları, taksi yolu ve pist kavşaklarına kurulur.

Pist koruma ışıklarının öncelikli amacı, düşük görüş koşullarında pist kavşaklarının görünürlüğünü artırmaktır. Görünürlüğü ve güvenliği artırmak için tüm hava koşullarında kullanılabilir.

Pist koruma ışıkları, taksi yolunun iki tarafına da yerleştirilir. Yükseltilmiş gövde üzerinde yer alan iki sinyal lambası dönüşümlü olarak yanar. Bu ışıklar, senkronize olarak dakikada 30 ila 60 kez arasında yanıp sönerek etkili bir uyarı yapar.

Pist koruma ışıklarının gövdesi, havacılık sarısı olarak bilinen renkte toz boya kaplı alüminyumdur. Benzer şekilde sabitleme sistemi de alüminyum malzemeden imal edilir. Sinyal modüllerinin üzerinde parlama önleyici parlak siyah siperlik bulunur. Sinyal siperliği, güneş ışığına karşı gelişmiş kontrast sağlarken zorlu hava koşullarında koruma sunar.

Geçmişte kurulan ve halen kullanılmakta olan pist koruma ışıkları içerisinde düşük verimli ve kısa ömürlü akkor lambalar bulunmaktadır. Yeni nesin pist koruma ışıklarında ise düşük güç tüketimine sahip LED’ler kullanılmaktadır. Bu ışıkların güç tüketimi ortalama 20 W seviyesindedir ve ışık yoğunluğu 3000 kandela değerinin üzerindedir.

Pist koruma ışığı doğrudan zemine monte edilir. Sinyal lambalarının elektrik bağlantısı, 110/220 V AC şebeke gerilimi, 24 V DC güç kaynağı ya da 6.6 A havaalanı sabit akım beslemesi üzerinden yapılabilir. Güneş enerjili ve kendi kendini idame ettiren pist koruma ışıkları da bulunmaktadır.  Güneş enerjili üniteler, geçici kurulumlar ve taşınabilir işlemler için idealdir. Güneş enerjili cihazlar, radyo frekansı üzerinden uzaktan kontrol edilebilmektedir.

Pist koruma ışıkları, korozyona, çok düşük ve çok yüksek sıcaklıklara, yüksek neme ve sert rüzgarlara karşı dayanıklı olmalıdır. Gerilim dalgalanmalarına ve yıldırıma karşı dahili korumaya sahip olmalıdır. Sinyal gövdesi, dikey ve yatay olarak ayarlanabilir olmalıdır.

Havacılık sinyal lambaları, pilotların, yolcuların ve havaalanı görevlilerinin güvenliği için çok önemlidir. Pist ve taksi yolu üzerinde kullanılan tüm aydınlatma armatürleri, Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından yayınlanan AC 150/5345-46E (Pist ve taksi yolu aydınlatma armatürleri için şartname) gerekliliklerini karşılamalıdır.

Kaynak: What Is a Runway Guard Light (RGL)?

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.